Po podatkih iz publikacije Zdravje in zdravstveno varstvo v Sloveniji, ki sta jo leta 2009 izdala statistični urad in Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), je imelo med leti 1999 in 2003 v Sloveniji težave s prekomerno telesno težo in z debelostjo 48,5 odstotka oseb, starih 15 let in več. Od tega je bilo 55,9 odstotka moških in 41,7 odstotka žensk. Delež oseb s temi težavami je bil največji v starostnem razredu 55 do 64 let, in sicer jih je bilo 69,7 odstotka predebelih, od tega 78,3 odstotka moških in 61 odstotkov žensk.

Na ministrstvu za zdravje so prav zaradi tega pripravili resolucijo o prehranski politiki. Kot poudarjajo, želijo s celovitim pristopom izboljšati prehranske navade prebivalcev Slovenije in povečati njihovo telesno dejavnost med vsemi starostnimi skupinami, od najzgodnejšega življenjskega obdobja do pozne starosti. Tako je namreč mogoče zaustaviti trend naraščanja prekomerne telesne teže, zmanjšati število bolnikov s kroničnimi nenalezljivimi boleznimi in posledično tudi stroške zdravstvenega sistema.
Letošnji svetovni dan zdravja je posvečen varni hrani. Varna, zdravju koristna, lokalno in trajnostno pridelana hrana je namreč ključno izhodišče, na katerem gradimo zdrave prehranjevalne navade prebivalcev, poudarjajo na NIJZ. Kot opozarjajo, lahko za varno hrano veliko stori vsak posameznik sam tako, da upošteva osnovna higienska načela oziroma t. i. pet korakov za varno hrano.
Da je prehrana izjemnega pomena za zdravje ljudi priča tudi resolucija o nacionalnem programu o prehrani in telesni dejavnosti za zdravje 2015-2025, ki jo je pripravilo ministrstvo za zdravje. Z njo želijo izboljšati prehranske in gibalne navade prebivalcev od najzgodnejšega obdobja življenja do pozne starosti. Resolucijo bodo danes predstavili tudi na nacionalnem posvetu o varnosti živil, ki ga NIJZ pripravlja danes v Ljubljani.
Ob tem na NIJZ poudarjajo, da lahko za varno hrano veliko naredi vsak posameznik sam, če upoštevamo pet temeljnih ukrepov: skrbi za higieno rok, kuhinjskih površin in opreme, ločuje kuhana in surova živila, hrano ustrezno toplotno obdela in jo hrani pri ustrezni temperaturi (to pomeni pod pet ali nad 60 stopinj Celzija). Poleg tega je pomembno tudi, da za pripravo hrane uporabljamo varno vodo in surovine, še dodajajo na NIJZ.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV