Bibaleze.si

Kampilobakterioza - pogosta poletna okužba

N. K./IVZ

Zdrav otrok

0
20. 07. 2012 07.12

Poleti se zaradi visokih temperatur zelo hitro razmnožijo bakterije, ki povzročajo črevesne okužbe. Kampilobakterioza je predvsem nevarna za otroke in starejše ljudi. Poskušajte preprečiti širjenje okužbe na vse družinske člane s temeljitim umivanjem rok.

Kampilobakterioza je nevarna predvsem za otroke in starejše ljudi.

 

Kot pojasnjujejo na Inštitutu za varovanje zdravja je kampilobakterioza nalezljiva črevesna bolezen, ki izbruhne zaradi bacila kampilobakterja. Najbolj izpostavljena skupina za to bolezen so otroci in starejši ljudje.

Pravočasno prepoznajte simptome z namenom, da bolnik ne okuži vseh družinskih članov. Prav tako zgodnje zaznavanje bolezenskih znakov prepreči morebitni odhod v bolnišnico zaradi izsušitve organizma.

Kampilobakterioza je nevarna predvsem za otroke in starejše ljudi.
Kampilobakterioza je nevarna predvsem za otroke in starejše ljudi. FOTO: iStockphoto

Kako se okužimo?

Navajajo, da se okužimo preko iztrebkov okuženih domačih živali ter preko mesa, ki se okuži že v klavnici. ''Lahko pa se okužba prenese tudi preko človeka, ki nosi bacil v sebi (takih ljudi je pri nas zelo malo – en odstotek),'' razlagajo strokovnjaki IVZ.

Znaki okužbe in zdravljenje

Nastopijo od 1 do 3 dni po okužbi, in sicer slabost, krči v trebuhu, bruhanje in povišana telesna temperatura, trajajo pa lahko do 10 dni.

Ker je nevarna za tisto skupino ljudi, ki so najbolj občutljivi, je pomembno, da ne pride do dehidracije in velike izgube pomembnih sladkorjev in mineralov iz organizma. Okuženi mora piti dovolj tekočine, čim večkrat po malem, najbolje po požirkih ali po žlički. Obvezno se mora izogibati kavi, gazirani in alkoholni pijači, prav tako mora z jedilnika črtati mastno, težko prebavljivo in začinjeno hrano. Babičin recept – zapirajo prepečenec ali suhi keksi, suhe borovnice, ruski čaj, prava čokolada, banane in pust riž.

Pri močnih bolečinah v trebuhu nekateri zdravniki priporočajo paracetamol, pri težjih oblikah bolezni predpišejo antibiotik. Kljub vsemu pa poudarjamo, da se o jemanju kakršnih koli zdravil posvetujete z izbranim zdravnikom ali po telefonu ali odidete na pregled.

Kako preprečiti okužbo?

Kot pri vseh drugih črevesnih okužbah je tudi tu na prvem mestu zadostna in ustrezna higiena rok, ki si jih morate umivati po uporabi stranišča, pred pripravo hrane, pred obedom, po menjavi otroške pleničke, po božanju hišnih ljubljenčkov in drugih živali, po delu v hlevu. Otroke, ki imajo kampilobakteriozo, je treba opozoriti, da si temeljito umivajo roke, zato da v postelji ne obleži vsa družina.

Prav tako morate strogo držati red in čistočo v kuhinji, temeljito operite posodo, v kateri ste imeli surovo meso, deske, nože … Vso hrano dobro termično obdelajte, s kuhanjem ali pečenjem (80 stopinj Celzija), da s tem uničite morebitno prisotnost kampilobakterij. Že pripravljeno hrano obvezno hranite v hladilniku in ne na kuhinjskem pultu ali mizi. Nikoli v isti posodi ne mešajte že kuhane ali pečene hrane s surovo.

Vsa družina naj pije kuhano ali pasterizirano mleko. V domačem kraju zagotovo veste, ali lahko pijete vodo iz pipe oz. ali ustreza higienskim standardom. Ko pa ste na dopustu, preverite, ali je v kampih, hotelih, apartmajih in na plaži pitna voda.

Nikoli v isti posodi ne mešajte že kuhane in surove hrane.
Nikoli v isti posodi ne mešajte že kuhane in surove hrane.FOTO: iStockphoto

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863