
Rotavirusi najpogosteje povzročajo driske pri otrocih, mlajših od dveh let. Skoraj vsak otrok do petega leta starosti prestane vsaj eno rotavirusno okužbo ne glede na higienske razmere in socialni položaj. V Sloveniji otroci zbolijo najpogosteje med 6. in 24. mesecem starosti. Kolikor mlajši je otrok, toliko nevarnejša je bolezen.
Kako se prenaša okužba?
Rotavirusna driska je kužna bolezen, kar pomeni, da so otroci kužni že pred pojavom driske, lahko tudi po prenehanju le-te. V prvih štirih do sedmih dneh bolezni se v izločenem blatu nahaja veliko virusov. Skrbeti je treba za poostreno higieno rok, zlasti po opravljanju potrebe in za higiensko odstranjevanje rabljenih pleničk. Z onesnaženimi rokami, površinami, predmeti in igračami, na katerih se virusi ohranijo zelo dolgo, se okužba namreč širi na druge osebe. Rotavirusi pa zelo dolgo ostanejo aktivni tudi v vodi, zato je vir okužbe lahko onesnažena voda. Mogoča je tudi kapljična okužba, na primer pri kihanju, kašljanju in bruhanju.

Rotavirus kot povzročitelj epidemij
Zaradi velike kužnosti in lahkega širjenja je rotavirus pogost povzročitelj epidemij v vrtcih, jaslih, domovih za ostarele in bolnišnicah. Od otrok se v največ primerih okužijo sorojenci in starši, lahko tudi drugi odrasli. Rotavirusne okužbe srečujemo čez vse leto, v naših podnebnih razmerah se več pojavljajo od novembra do maja. Ker obstaja več različnih vrst rotavirusov, se lahko otrok okuži tudi večkrat, vendar pa so ponovne okužbe navadno blažje.
Kako prepoznamo okužbo z rotavirusom?
Prvi simptomi okužbe z rotavirusi se pojavijo od 12 ur do štiri dni po stiku z virusi in so bolečine v trebuščku, bruhanje in vročina, ki je lahko zelo visoka. Sledi driska, ki je glavni bolezenski znak. Bruhanje in driska lahko povzročita nevarno izgubo tekočine, zato je treba paziti – zlasti pri dojenčkih in majhnih otrocih – za ravnovesje tekočin v telesu. Če se pri otroku razvije huda oblika bolezni, lahko bruha 10 do 15 krat dnevno in odvaja 10 do 20 krat dnevno. Najbolj dovzetni in ogroženi so zelo majhni otroci, predvsem mlajši od 3 let. Pri teh lahko izguba tekočine zaradi bruhanja in driske zelo hitro povzroči izsušitev, ki otroka življenjsko ogroža. Bolezen traja povprečno od pet do sedem dni, dlje le pri bolnikih z motnjami v imunskem odzivu in pri nekaterih kroničnih bolnikih.
Kaj lahko preprečimo rotavirusno okužbo?
Za omejevanje prenosa rotavirusne okužbe v domačem okolju je zelo pomembno, da skrbimo za osebno higieno – torej da pogosto in temeljito umivamo roke otrok, kar zahtevamo tudi od oseb, ki skrbijo za njihovo nego, pravilno in higiensko odstranjevanje rabljenih pleničk ter pogosto čiščenje površin, predmetov in igrač v otrokovi okolici. Ker so rotavirusi odporni proti večini vrst mila, čistilom in tudi nekaterim razkužilom, je težko popolnoma preprečiti njihov prenos.
Kaj moramo še vedeti pri okužbi z rotavirusi?
Pri okužbi z rotavirusi je zelo pomembno nadomeščati izgubljeno tekočino in skrbeti za uravnavanje elektrolitov v telesu. Pri tem si pomagamo s pitjem zmerno sladkanih pijač in po navodilu zdravnika z oralno rehidracijsko tekočino. Če je dehidracija hujša ali če otrok pogosto bruha, je treba tekočino nadomeščati z infuzijo neposredno v žilo. Ko imajo otroci drisko, naj uživajo zmerne količine lahko prebavljive in starosti primerne hrane. Dieta ni potrebna, saj driske ne ublaži in ne skrajša. O bolezni, zdravljenju in pravočasnem preprečevanju se posvetujete z izbranim zdravnikom ali pediatrom.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV