Bibaleze.si

Prepoznajte hitro napredujočo okvaro oči

N. K.

Zdrav otrok

0
12. 03. 2015 08.05

O keratoconusu, okvari roženice, ni zapisano veliko, zato smo se obrnili na oftalmologa in Bibinega svetovalca Dušana Pušnika. Pojasnil nam je, kakšni so simptomi in kako lahko zaustavimo slabšanje ostrine vida, ki je glavni simptom te okvare. Razložil nam je tudi, kako poteka transplantacija same roženice.

Pregled vida pri otroku

 

Vstavljanje kontaktne leče
Vstavljanje kontaktne leče FOTO: Reuters
Kaj je keratoconus? Bolezen, okvara ali stanje oči?

Keratoconus je napredujoča okvara roženice, ki se v centralnem delu vse bolj tanjša. Skupaj s tem pa spreminja tudi obliko. Vse bolj se spreminja v koničasto, namesto da bi obdržala obliko odseka kroga.

Je lahko prisoten le na enem očesu ali obeh?

Keratoconus je v 85 odstotkih prisoten na obeh očeh, vendar sta sočasen nastanek in razvoj lahko zelo neenakomerna. Roženica enega očesa je že lahko zelo izobličena (ima lahko že obliko povešene dojke), medtem ko je druga še zelo normalne oblike.

Pri kateri starosti se pojavi? Ga imajo lahko tudi otroci?

Ponavadi nastopi keratoconus v puberteti in počasi napreduje z leti (med 15. in 30. letom). Hitreje, kot napreduje, večje je poslabšanje ostrine vida.

Je keratoconus deden?

Deden je le v 10 odstotkih primerov, torej večina pacientov nima sorodnikov s takšno zdravstveno težavo. Keratoconus je pogostejši v južnih delih Evrope.

Leče
Leče FOTO: iStockphoto

Kakšni so simptomi?

Simptoma nastanka te okvare roženice sta predvsem nenehno slabšanje ostrine vida in hitra sprememba dioptrije očal ali kontaktnih leč.

Kako poteka zdravljenje?

Ostrino vida pri keratoconusu izboljšamo z očali, kasneje pa s poltrdimi ali trdimi kontaktnimi lečami. V kasnejši stopnji razvoja poskusimo zaustaviti napredovanje izbočenja roženice s cross linking metodo. Stanje keratoconusa lahko delno izboljšamo tudi z excimer laserjem, ki ga uporabljamo za operacije dioptrije roženice.

Kdaj je potreben kirurški poseg in kako poteka?

Ko je ostrina vida zelo slaba in ni možna druga metoda izboljšanja ostrine vida, pa v primerih zelo izbočene in stanjšane roženice, naredimo operacijo, transplantacijo roženice, keratoplastiko. To je zamenjava dela roženice ali pa celotne s transplantantom. Le-ta je roženica, ki jo dobimo od umrlega človeka, darovalca. Potekajo pa tudi raziskave, kako narediti umetno roženico in jo presaditi pacientu s keratoconusom.

Operacija presaditve roženice poteka tako, da pacientu odrežemo del izobličene roženice v obliki majhnega ploščka in jo zamenjamo s pravilno oblikovanim delom ali ploščkom darovalčeve roženice.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863