Bibaleze.si

Najbolj ogroženi so predšolski otroci

M.K.

Prebava

2
21. 05. 2013 15.09

Giardia lamblia je zajedavec, ki povzroči okužbo tankega črevesa, imenovano gardioza. Bolezen, katere spremljevalci so slabo počutje, driska, kolcanje in dehidracija, najpogosteje prizadene predšolske otroke.

Bolezenski znaki - 2

 

Zajedavci živijo v človeškem črevesju

Parazit, imenovan Giardia lambia, se naseli med resice črevesne sluznice in vsrkava hranila iz črevesne tekočine. To pomeni, da živi v črevesju, zelo pogosto pa tudi v žolčniku, saj se tam razmnožuje. V človeškem blatu živi v obliki zelo odpornih cist – vlažno okolje je idealno za njegovo preživetje, zato lahko ostane v blatu tudi do šest mesecev.

Deklica si umiva roke
Deklica si umiva rokeFOTO: iStockphoto


Kako se lahko okužimo?

Za okužbo zadošča majhno število cist (od 10 do 25), torej gre za zelo nalezljivo bolezen. Okužena oseba ciste izloča na prosto z iztrebki, do prenosa na druge ljudi pa pride zaradi slabih higienskih navad:
   • prenos neposredno zaradi z iztrebki umazanih rok ali umazanih brisač in drugih predmetov;
   • okužba z okuženo pitno vodo ali živili;
   • mogoč izvor okužbe sta tudi pes in mačka, ki prav tako lahko izločata ciste z iztrebki.
 

Kakšni so znaki okužbe?

Bolezen najpogosteje prizadene predšolske otroke, kaže pa se z drisko, izpuščaji po koži, neješčnostjo, bolečinami v trebuhu (otrok lahko toži, da ga črviči, da ima krče) in slabostjo. Trebušček postane napet, peneče se blato pa je zelo svetle barve in zelo neprijetnega vonja.

Kako preprečiti okužbo?

Ker se večina otrok okuži z vodo ali hrano, v kateri živi ta enocelični zajedavec, je zelo pomembno, da:

  • poskrbite za svojo in otrokovo osebno higieno, zlasti umivanje rok: pred jedjo, po uporabi stranišča, pred pripravo hrane, vedno, ko pridete domov, si pod toplo tekočo vodo z milom umijte roke;
   • pijte čisto vodo;
   • vsa živila, ki jih je treba toplotno obdelati, kuhajte, pecite, dušite itd. vsaj 30 minut pri minimalno 85 °C, živila, ki se toplotno ne obdelujejo oz. obdelave ne potrebujejo, pa temeljito operite pod čisto tekočo vodo;
   • poskrbite za čistočo na domačem stranišču.

Otroci so okužbam toliko bolj izpostavljeni, saj si pogosto ''pozabijo umiti roke'', mnogi vlečejo palčke ali grizejo nohte. Zato je pomembno, da jim čim prej razložite, zakaj je prav, da si večkrat umijejo roke. Tako se prepreči tudi širjenje okužbe.

Kaj lahko storite sami?

Upoštevajte navodila izbranega pediatra in poskrbite, da bo otrok veliko pil. Najpomembnejše pa je, da poskrbite za higieno.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863