Kaj so fisure?
Fisure so normalno prisotne jamice in brazde na griznih ploskvah zob. Pri nekaterih ljudeh so zelo ozke in globoke, pri drugih plitve. Ko so globoke, ščetine zobne ščetke pogosto ne sežejo vanje, zato se tam nabirajo zobne obloge in posledično na teh mestih nastane zobna gniloba.

Da ne pride do zobne gnilobe v globokih fisurah, je potrebno le-te najprej očistiti in nato nepredušno zapreti. S tem preprečimo nabiranje zobnih oblog v globini fisur in naredimo zobe bolj gladke, kar olajša čiščenje griznih ploskev.
Kateri otroci so primerni kandidati za to?
Glede na stopnjo rizika pojavnosti kariesa pri posameznem pacientu, se različno odločamo o zalivanju fisur. Pacientom brez zobne gnilobe praviloma zalivamo samo globoke fisure kočnikov, pri tistih z visokim rizikom s številnimi aktivnimi karioznimi lezijami pa zalivamo vse fisure, včasih tudi mlečnih zob. Starost za zalivanje fisur ni merilo, bolj pomembno je to, do katere
stopnje je izrasel zob, zalivamo lahko namreč le fisure zob, ki so popolnoma izrasli. Če zob še ni v celoti izrasel in menimo, da obstaja velika verjetnost za razvoj zobne gnilobe, takemu pacientu zaščitimo zobe s fluorovim preparatom in ga naročimo ponovno čez pol leta, ko bo zob morda že v celoti izrasel.

Ali je priporočljivo zalivanje fisur mlečnih zob? Mnenja so deljena - nekateri zobozdravniki pri mlajših otrocih priporočajo to preventivno, drugi ne.
Fisure mlečnih zob zalivamo, ko je to potrebno. Če so fisure plitve in zobna gniloba ni prisotna, za to ni potrebe. Primer, ko je potrebno zaliti fisure mlečnih zob, so otroci z visokim rizikom za razvoj kariesa z globokimi fisurami na mlečnih zobeh in pacienti, ki nimajo prisotnega nadomestnega stalnega zoba in zato mlečni zob ostaja v ustih tudi v odrasli dobi.
Kakšen je postopek zalivanja fisur in ali je boleč? Koliko časa traja, kakšen material se lahko uporablja? Je postopek brezplačen?
Fisure na zobu najprej očistimo strojno s ščetko in nato zob z jedkanjem in izpiranjem pripravimo. Zob moramo nato izolirati od sline in ves čas postopka skrbeti za to, da je suh. V pripravljeno fisuro nanesemo prozoren ali bel tekoči material, ki se strdi s pomočjo lučke. Postopek traja nekaj minut in je eden od preventivnih postopkov v otroškem zobozdravstvu, zato ga krije ZZZS. Postopek ni boleč, zahteva pa sodelujočega otroka, da je kakovostno izveden.
So zobje potem 100-odstotno zaščiteni pred kariesom?
Zobe pred zobno gnilobo najbolje ščiti natančno mehansko odstranjevanje zobnih oblog; to je dobra ustna higiena. Zalitje fisur pomaga, da se bakterije iz oblog ne zadržujejo predolgo na zobeh, saj so na zalitih mestih zobje gladki in hrana ter obloge tam ne zastajajo.
Kako ta metoda oz. zalite fisure vplivajo na izrast stalnih zob?
Pravilno izveden postopek zalitja fisur ne vpliva na izrast stalnih zob. Namen je novo izrasli zob zaščiti pred nastankom zobne gnilobe. Najpogosteje se izvaja na prvih stalnih kočnikih; šesticah, ki so sicer najpogosteje prizadete z zobno gnilobo.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV