
Strokovnjaki z medicinskega centra Johns Hopkins razlagajo: ''Hipotermija je znižanje notranje telesne temperature pod normalno raven. Kadar se temperatura telesnega jedra preveč zniža, se srčna frekvenca in presnova izrazito upočasnita, poraba kisika se zmanjša, lahko pride do izgube zavesti in končno lahko nastopi zastoj srca. Telesna temperatura pod 34,5 stopinje C kaže na zmerno do težko hipotermijo; temperature med 34,5 stopinje in 36 stopinj Celzija kažejo na blago hipotermijo.''
Kdaj se pojavi?
Hipotermija se ne pojavi samo pri zelo nizkih zunanjih temperaturah, lahko nastane tudi pri temperaturah med 0 in 10 stopinjami Celzija ter vetrovnem vremenu, po nekaterih podatkih pa tudi v zaprtem prostoru. Dovzetnejši so otroci in starejši, ki imajo slabšo zmožnost uravnavanja telesne temperature. Prav tako so hipotermiji izpostavljeni tudi tisti, ki imajo težave s ščitnico ali hipofizo in sladkorni bolniki.
Simptomi
Prvi znaki znižanja telesne temperature pod normalno raven so: drgetanje, odrevenelost, bledoličnost, zmedenost, zanašanje pri hoji, v kritičnih primerih zaspanost, upočasnitev srčnega utripa, dihanja, razširjeni zenici in nezavest.
Ukrepanje
Takoj pokličete reševalno vozilo, bolniku slecite mokra oblačila, poskušajte ga ogreti s toplimi odejami. Če je na prostem, ga odnesite na toplo. Strokovnjaki svetujejo, da pokrijete tudi teme na glavi in poskrbite, da bolnik popolnoma miruje ter da po požirkih pije toplo pijačo.
Kako preprečimo hipotermijo?
''V mrzlem ali mokrem vremenu nosimo več plasti toplih, volnenih oblačil. Po možnosti ne ostajamo predolgo na mrazu … Preden se v mrzlem vremenu odločimo iti ven, se izogibamo nikotinu in alkoholu; oba zmanjšujeta zmožnost telesa za uravnavanje temperature,'' pojasnjujejo strokovnjaki z medicinskega centra Johns Hopkins.