
Zorčeva, sicer tudi mati otroka z avtistično motnjo, je za STA opozorila, da pri nas ni registra otrok z avtističnimi motnjami, zato tudi ni natančne številke, koliko je v Sloveniji ljudi s temi motnjami.
Po njenih besedah pa se vsako leto pojavlja več otrok, kar je razvidno iz podatkov institucij, v katere so otroci potem vključeni. A je še vedno veliko otrok neopredeljenih, je dodala.
Pediatri, kot opozarja Zorčeva, premalo poznajo avtizem. Starši pa so v težkem položaju, saj pred diagnozo niti ne znajo otroku pomagati, kako naj vzpostavi komunikacijo. Poleg tega po njenih besedah ni zadostnega dostopa do institucij, kjer bi lahko otroku pomagali s terapijami.
Enkrat na mesec, kolikor jim v takšnih institucijah lahko pomagajo, je po njenih besedah premalo, da bi se otrok naučil veščin komunikacij. Ti otroci namreč potrebujejo kontinuirano vodenje, najbolje vsakodnevno, je prepričana.
Med ljudmi z avtizmom je veliko razlik - so takšni, ki imajo nižje sposobnosti, pri tistih, ki imajo višje sposobnosti in so tudi vključeni v redne šole, gre za Aspergerjev sindrom.
Zorčeva pravi, da sta v Sloveniji le dva zdravnika, ki lahko diagnosticirata motnje avtističnega spektra. In tudi ko otroci pridejo do te diagnoze, jim v vzgojno-varstvenih organizacijah pripadajo dve uri tedensko posebne dodatne obravnave.
Za vse ostalo se morajo organizirati starši sami. V društvu, ki ga vodi, tudi sami organizirajo terapije, vendar pa ne morejo zadostiti večjemu številu otrok, saj nimajo zadosti strokovnih delavcev. V Sloveniji je namreč po njenih besedah zelo malo usposobljenega kadra za obravnavo otrok z avtizmom. "Če strokovni delavec nima tega strokovnega znanja, z otrokom ne more delati in otrokov razvoj stoji," je opozorila.
Poleg tega opozarja, da država v zadnjih desetih letih ni nič naredila za otroke z avtističnimi motnjami, le zakonsko jih je uvrstila med otroke s posebnimi potrebami. V praksi pa ti otroci nimajo nobene pomoči ne v vrtcih in šolah - denimo začasnega ali rednega spremljevalca, čeprav jim je v teoriji priznana in bi jo potrebovali, je dodala.
Svetovni dan avtizma je namenjen osveščanju o tej razvojni motnji. Za uresničevanj zagotavljanja pravic osebam z avtizmom so konec marca letos ustanovili Zvezo nevladnih organizacij za avtizem Slovenije. Poleg tega bodo ob svetovnem dnevu avtizma v predverju Državnega sveta odprli Fotografsko razstavo skupine Vox alia, ljubljanski grad bodo osvetlili z modrimi lučmi. V Mariboru pa bodo predstavili projekt ZORA.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV