Bibaleze.si

S cerebralno paralizo živi 17 milijonov ljudi

STA/N. K.

Zdrav otrok

0
07. 10. 2015 08.39

Danes zaznamujemo svetovni dan cerebralne paralize, s katero na svetu živi 17 milijonov ljudi. Zveza Sonček, ki deluje na področju invalidskega varstva, je ob svetovnem dnevu v svojih centrih pripravila dan odprtih vrat, s katerim želijo bodočim uporabnikom, prostovoljcem in drugim zainteresiranim predstaviti svoje delovanje.

Cerebralna paraliza

 

Cerebralna paraliza
Cerebralna paraliza FOTO: Profimedia

Od 17 milijonov ljudi s cerebralno paralizo jih 60 odstotkov hodi, 30 odstotkov jih uporablja invalidski voziček, deset odstotkov pa se jih giblje s pomočjo različnih pripomočkov, so navedli v Zvezi Sonček.

Kot so pojasnili, je cerebralna paraliza motnja gibanja in drže, ki je posledica nenapredujoče poškodbe možganov v zgodnjem obdobju življenja. Gre za najpogostejšo razvojno motnjo v otroštvu, ki ni bolezen, ampak stanje in ni ozdravljivo, so navedli.

Poleg značilnih težav z gibanjem imajo lahko sicer otroci in odrasli s cerebralno paralizo vrsto drugih težav, kot so težave z zaznavanjem, epileptični napadi, intelektualna oviranost, težave z govorom in spanjem. Za obravnavo cerebralne paralize je po njihovih navedbah na voljo več zdravstveno terapevtskih obravnav, ki pa so učinkovite le delno.

Kot menijo, je še bolj kot zdravstvena obravnava pomembno ustvarjanje pogojev v družbi, ki bodo ljudem s cerebralno paralizo omogočali običajno življenje v skupnosti. Za to si že več kot 30 let prizadevajo tudi v Zvezi Sonček, kjer na današnji dan pod geslom ZaŽivimo skupaj odpirajo vrata svojih enajstih centrov v različnih krajih po Sloveniji. V posameznih centrih bodo v obliki pogovorov predstavili tudi zgodbe posameznikov s cerebralno paralizo in drugimi invalidnostmi.

Zveza Sonček je neprofitna, nevladna in nepolitična nacionalna invalidska organizacija, ki deluje od leta 1983, med drugim izvaja storitve, namenjene tako osebam z invalidnostjo, strokovni javnosti kot tudi staršem otrok s posebnimi potrebami in drugim svojcem.

V zvezo se združuje več društev, ki vodijo centre po vsej državi. Njihova osrednja dejavnost je program varstva, usposabljanja in zaposlovanja pod posebnimi pogoji. Centri nudijo tudi programe usposabljanja in zaposlovanja v podjetjih za zaposlovanje invalidov, izobraževalne, kulturne, družabne in druge programe, katerih cilj je druženje različnih uporabnikov ne glede na invalidnost ter odprtost v socialno okolje. K programu centrov sodijo tudi Sončkova svetovalna služba in izposojevalnica knjig, videofilmov in prevozi, so še pojasnili v zvezi.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863