Bibaleze.si

Še vedno umre veliko preveč otrok

M.K./STA

Zdrav otrok

0
14. 09. 2012 19.51

Zadnje poročilo Združenih narodov in Svetovne banke je obetavno – umrljivost otrok, mlajših od pet let, se je od leta 1990 prepolovila, in sicer zaradi boljšega zdravstva v vseh delih sveta. Sicer ocenjujejo, da je v lanskem letu pred petim rojstnim dnevom umrlo 6,9 milijona otrok.

Cepljenje - 2

 Kljub napredku vsak dan umrlo 19.000 otrok!

Skupina za oceno umrljivosti otrok, v kateri sodelujejo Svetovna banka, Svetovna zdravstvena organizacija, Sklad ZN za otroke in Sklad ZN za prebivalstvo, ugotavlja, da je kljub napredku lani vsak dan umrlo okoli 19.000 otrok, od tega okoli 40 odstotkov v prvem mesecu življenja. Več kot 80 odstotkov otrok do petega leta starosti umre v državah podsaharske Afrike in južne Azije, še piše v poročilu.

Najpogostejši vzroki

Med najpogostejšimi vzroki za smrt otrok so pljučnica, predčasni porod, diareja, zapleti med porodom in malarija. Kljub zmanjšanju umrljivosti za polovico globalni cilj zmanjšanja smrtnosti za dve tretjini do leta 2015 še ni dosežen, opozarja poročilo in izpostavlja, da so napredek pri zmanjšanju umrljivosti otrok sicer zaznamovale razlike med posameznimi območji: države vzhodne Azije in severne Afrike so umrljivost zmanjšale za več kot dve tretjini, medtem ko so bile države podsaharske Afrike in južne Azije manj uspešne.

Temelj vsega je ozaveščanje

Informacije so danes dostopne prek več kanalov, veliko je organizacij, ki si prizadevajo, da bi bile vsem otrokom omogočene najnujnejše življenjske potrebščine. Za zdravje slovenskih otrok je zakonsko poskrbljeno tudi s cepljenji, ki vsakič znova dvignejo veliko prahu.

Zakon o nalezljivih boleznih veleva, da je cepljenje nujno proti davici, tetanusu, hemofilisu influence b, oslovskemu kašlju, ošpicam, mumpsu, otroški paralizi, rdečkam in hepatitisu b. Cepiva se sicer delijo na živa in mrtva. Mrtva vsebujejo mrtve povzročitelje bolezni oziroma njihove delce ali celo izločke, živa pa oslabljene povzročitelje bolezni, zaradi česar so bolj učinkovita. Prav to je tudi razlog, da pri nekaterih za večletno imunsko stanje zadošča že en sam odmerek. Ne glede na to, kakšne vrste cepivo je, sproži v telesu tvorbo protiteles, ki v kombinaciji s povzročiteljem deluje proti bolezni. Ker pa je treba koncentracijo protiteles ohranjati, zahtevajo nekatera cepljenja več ponovitev.

Zakaj cepiti otroka?

Cepljenje - 2
Cepljenje - 2 FOTO: Thinkstock

Dr. med. Ondina Jordan Markočič, specialistka epidemiologije in predstojnica oddelka za epidemiologijo na Zavodu za zdravstveno varstvo Ljubljana, pravi, da cepljenje zaščiti tiste otroke, ki so cepljeni, tiste, ki niso, pa seveda ne. Starši, ki se izogibajo cepljenju svojih otrok, običajno zagovarjajo naravno prebolevanje otroških bolezni, proti katerim otroke lahko uspešno zaščitimo s cepljenjem, ki teče že več kot 40 let. Večina cepljenj je v današnjem času opravljenih z mrtvim cepivi, prečiščenimi, z zelo malo in običajno zelo blagimi reakcijami po cepljenju, nalezljive bolezni, kot so davica, oslovski kašelj, otroška paraliza, ošpice, mumps, rdečke, bakterijska hemofilusna pljučnica, pa se ravno zaradi precepljenosti večine populacije otrok ne pojavljajo več in smo nanje pozabili, sploh pa smo pozabili, da prebolevanje teh bolezni lahko vodi v hude zaplete in lahko pušča hude začasne in tudi trajne posledice. Treba je pogledati podatke obolenj in posledic obolenj pri otrocih v nerazvitih državah, kjer nimajo možnosti zaščite s cepljenjem, ker sploh ni na voljo ali je zaradi cene nedosegljivo.
Treba je poudariti, da je prvi cilj pri cepljenju zaščita otroka pred temi boleznimi. V kolikor ni cepljen, je seveda ob stiku z boleznijo dovzeten in zboli. Danes nismo več varni pred npr. ošpicami že v ožjem evropskem prostoru. Če necepljen otrok ali mlajši odrasel, ki v življenju ni bil cepljen, zaradi prepričanja staršev potuje v območje, kjer je bolezen razširjena, je velika verjetnost, da se bo okužil in zbolel in še dalje prenesel bolezen na vse svoje za bolezen dovzetne kontakte v času kužnosti. Tako se je zgodilo leta 2011 v primeru ošpic. Cepljenje je v naši državi obvezno in brezplačno. V kolikor obstajajo zdravstveni razlogi za opustitev cepljenja, presoja o tem Komisija za cepljenja pri ministrstvu za zdravje.

Kaj je primarna imunska pomanjkljivost?

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855