Bibaleze.si

Nihanje razpoloženja, nespečnost, hitro bitje srca ... To so simptomi ...

N. K.

Zdrav otrok

0
09. 05. 2017 08.14

Vam pogosto hitro bije srce? Hujšate, kljub temu da dovolj jeste? Se čezmerno potite? To so lahko eni izmed mnogih znakov, ki nakazujejo na prekomerno delovanje ščitnice, hipertirozo, oz. na njeno avtoimunsko obolenje, to je Basedowovo bolezen. Je dedno, zato kot starši bodite pozorni na njene simptome pri otroku.

Obolenje se lahko pojavi tudi pri otrocih, predvsem pa najstnicah.
Hipertiroza je čezmerno delovanje ščitnice.
Hipertiroza je čezmerno delovanje ščitnice.FOTO: iStockphoto

Hipertiroza je zelo pogosta motnja delovanja hormonskega sistema, natančneje gre za nepravilno delovanje ščitnice, ki začne proizvajati preveč hormonov. Nekateri strokovnjaki to obolenje povezujejo z vnetjem ščitnice, drugimi avtoimunskimi obolenji ali celo slabokrvnostjo. Ni prisotna le pri odraslih osebah, pojavi se lahko tudi pri deklicah, ko pri njih nastopi puberteta. Zdravljenje je z zdravili ali kirurško (ki je po nekaterih podatkih trajno uspešno pri 90 odstotkov ljudi) ali z dajanjem radioaktivnega joda, bolnika seznanijo z vsemi prednostmi in slabostmi določene terapije.

Hipertiroza pri nosečnicah

Nepravilno delovanje ščitnice spada med zelo pogosta obolenja pri ženskah, zdravniki priporočajo, da je obolenje potrebno čim prej odkriti in zdraviti, preden se odločite za zanositev. Pravzaprav je pet odstotkov pogostejše pri njih kot pri moških, predvsem v starosti od 20 do 40 let. V 70 do 80 odstotkov primerov pa je zanjo kriva Basedowova bolezen, ki je tudi najpogostejši vzrok hipertiroze pri nosečnicah. Takrat je treba budno paziti na nivo hormonov, najbolje je, da endokrinolog to preveri vsake štiri do šest tednov in temu prilagodi terapijo zaradi optimalnega razvoja ploda. Ni nevarnosti za otroka, kajti zdravila ne škodijo otroku. Kljub temu zdravniki in ginekologi še bolj pozorno spremljajo njegov razvoj in mesečno opravijo ultrazvočni pregled. Če se ženska ne zdravi, tvega prezgodnji porod in nizko dojenčkovo težo.

Obolenje se lahko pojavi tudi pri otrocih, predvsem pa najstnicah.
Obolenje se lahko pojavi tudi pri otrocih, predvsem pa najstnicah. FOTO: Reuters

Kaj so glavni simptomi hipertiroze?

Nikakor ne smete zanemariti naslednjih simptomov, ki nakazujejo, da ščitnica čezmerno deluje: razdražljivost, nemirnost, živčnost, nihanje razpoloženja, zmanjšana sposobnost koncentracije, motnje vida, izbuljene oči, ritmično drhtenje rok, povišan krvni pritisk, pospešeno bitje srca, povečano potenje, izpadanje las, zelo pogosto odvajanje blata, hujšanje, motnje menstrualnega ciklusa, mišična šibkost, povečana golša in nespečnost.

Zdravljenje

Na podlagi ugotovljenega vzroka za čezmerno delovanje ščitnice zdravniki izberejo zdravljenje, to je terapijo z zdravili ali pa se odločijo za operativni poseg. Obenem priporočajo povečan vnos aminokislin, proteinov in kalcija. Pozitivne učinke na uravnavanje delovanja ščitnice boste dosegli tudi z rednim uživanjem graha, cvetače, soje in njenih proizvodov, temnozelene listnate zelenjave in živil, ki vsebujejo vitamin C.

Hipertiroza pri otrocih

Tudi pri otrocih je povzročitelj hipertiroze Basedowova bolezen, po nekaterih statističnih podatkih jo otroci, mlajši od pet let, nimajo, prisotna pa naj bi bila najbolj pri odraščajočih deklicah. Simptomi so podobni kot pri odrasli osebi, dodali bi le še hiperaktivnost. Zadnje raziskave kažejo, da je obolenje dedno, zato kot starši ne prezrite znakov, ki jih opazite pri otroku. Otroke s čezmernim delovanjem ščitnice zdravijo na začetku z visokimi odmerki tirostatikov, ki jih nato postopoma zmanjšajo ali zamenjajo. Odvisno od primera oz. če zdravljenje z zdravili ni uspešno, se lahko endokrinologi odločijo tudi za operativni poseg.

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855