Bibaleze.si

VIDEO: Pomoč pri težavah z zaprtjem

Nikolina Koljanin

Zdrav otrok

1
13. 02. 2012 08.42

Po statističnih podatkih ima v Sloveniji četrtina otrok težave z zaprtjem. Center za zdravljenje bolezni otrok v Šentvidu pri Stični ima poseben program, t. i. šolo kakanja, s katero pomagajo odpraviti tovrstne težave. Tako otroke kot tudi starše podučijo o zdravem načinu prehranjevanja in toaletnem treningu.

Stranišče
Ko otrok več dni ne odvaja blata, gre za zaprtje.
Ko otrok več dni ne odvaja blata, gre za zaprtje.FOTO: iStockphoto

Program šole kakanja nam je predstavila univ. dipl. org. dela in višja medicinska sestra Marija Zorec iz Centra za zdravljenje bolezni otrok v Šentvidu pri Stični.

Ko otrok več dni zaporedoma ne odvaja blata, gre za zaprtje. Če to obdobje traja približno 14 dni, je treba pomisliti na kronično zaprtje.

Ne zaženite panike, če otrok dan ali dva ni odvajal blata, nekateri ga pač večkrat dnevno, drugi na dva dni. Seveda pa vas mora zaskrbeti, če ga otrok več kot tri dni že ni in če ob iztiskanju tarna, da ga zelo boli, ker je blato pretrdo. Skratka, prvi simptomi zaprtja, na katere morate biti kot starši pozorni, so: redka, trda stolica, bolečine pri odvajanju ali v trebuščku in pomanjkanje apetita.

V Centru za zdravljenje bolezni otrok imajo poseben program, in sicer šolo kakanja.
V Centru za zdravljenje bolezni otrok imajo poseben program, in sicer šolo kakanja. FOTO: iStockphoto
Otroka z zaprtjem naj pregleda izbrani zdravnik.

Ko gre za dolgotrajno zaprtje, je priporočljivo, da otroka pregleda zdravnik. Če bo ugotovil akutno zaprtje, mu bo poskušal pomagati s klistirjem ali glicerinskimi svečkami. V primeru kroničnih težav mu bo napisal napotnico za šolo kakanja (program je primeren za otroke od tretjega leta).

V dvotedenskem programu šole kakanja sodelujejo različni strokovni delavci, ki poskušajo tako otroka kot starše podučiti, kako se sploh izogniti zaprtju oz. ga preprečiti. Po potrebi jim je na voljo tudi psiholog.

Marija Zorec pravi: ''Šola kakanja ni poseben način zdravljenja otrok, ampak drugačen. V njej se otrok poduči predvsem o zdravi prehrani, da mora piti tekočino, spozna vaje za krepitev mišic medeničnega dna in izvaja toaletni trening. Slednjega se nauči tako, da ga vsako jutro ob določenem času pošljemo na stranišče in tam poskuša odvajati. Zelo pomembno je, da odvaja redno in si za to vzame čas, kajti ravno to je lahko vzrok, da je pri njem prišlo do zaprtja.''

Da si bo otrok za odvajanje vzel čas, pomaga tudi trik, in sicer lahko na straniščna vrata nalepite plakat z barvnimi slikami, zgodbico, ki ga bo zanimala in jo bo, medtem ko bo na stranišču, tudi prebiral.

Zelo pomembno je, kako otrok sedi na straniščni školjki. Opozorite ga, da se vzravna, prav tako mu noge ne smejo bingljati v zraku, podložite jih s pručko. Če še vedno uporablja straniščni nastavek, je boljši takšen, ki nima vmesnega dela med nogami, je mehak in čim bolj preprost.

V šoli kakanja dobi otrok tudi poseben Dnevnik kakanja, v katerega beleži, kako pogosto odvaja blato.

Da otrok v šoli kakanja sodeluje še z večjim veseljem, da je motiviran, dobi poseben Dnevnik kakanja, v katerem so pravljica, pobarvanke in tabele. V njem beleži, kako redno odvaja blato in če so bile kakšne posebnosti.

Po zaključenem bolnišničnem zdravljenju z zdravim načinom življenja in toaletnim treningom otrok nadaljuje tudi doma. V Center za zdravljenje bolezni otrok pa pride le na kontrolni pregled.

Po dveh tednih otrok zapusti Center, toda doma morajo starši poskrbeti, da pri njem ne pride do vnovičnega zaprtja. Marija Zorec priporoča, da uživa veliko balastnih snovi in predvsem pije dovolj tekočine. Na njegovem jedilniku ne smejo manjkati stročnice, oreščki ..., v bistvu vseh sedem skupin živil, da se blato ne strdi in posledično le-to ne povzroči bolečega izločanja.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali se nam samo pridružite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855