Pri multipli sklerozi pride do poškodb zaščitne ovojnice živčne celice. Zaradi te poškodbe se informacije preko živcev ne prenašajo in tako prihaja do okvar, ki se najpogosteje kažejo kot okvara vida ali sluha, izguba ravnotežja, okvara spodnjih in zgornjih okončin, utrujenost, težave kognitivnega mišljenja, inkontinenca in še kaj.
Pri večini bolnikov se bolezen pojavlja v zagonih, torej zaporednih poslabšanjih in izboljšanjih, nekateri pa imajo progresivno obliko bolezni. Pri kronično napredujoči obliki multiple skleroze se vsakih šest mesecev znaki slabšajo in ni vmesnih izboljšanj. Kot poudarjajo, je za premagovanje bolezni ključnega pomena njeno prepoznavanje.
Čeprav vzrok za pojav bolezni ni znan, pa je medicina že ugotovila, da določeni dejavniki vendarle vplivajo na pojav bolezni. To so genetski dejavnik, zemljepisna širina, kraj bivanja prvih 15 let življenja, spol, starost, družinska obremenjenost, rasa, preseljevanje, prehrana, socialni dejavniki in higiena.
Ob današnjem svetovnem dnevu bodo na Prešernovem trgu v Ljubljani že od jutra predstavljali projekt Čas je za spremembo, ki so ga ob letošnjem svetovnem dnevu pripravili v združenju za multiplo sklerozo. Na dogodku se bodo predstavljali tudi bolniki z multiplo sklerozo, ki so svoje izkušnje zbrali v knjižici zgodb.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV