
Kaj pravzaprav je siva mrena?
Očesna leča je normalno čista in prozorna. Siva mrena ali katarakta pomeni motno očesno lečo. Z leti (50 in več let) pa le-ta postaja vse manj prozorna, in sicer zaradi kemičnih sprememb v sestavinah leče, proteinov, kalcija.
Sivo mreno po navadi vsi povezujemo s starejšimi, toda lahko jo imajo že dojenčki. Se lahko rodijo z njo?
Z motno lečo ali sivo mreno se res lahko rodijo tudi otroci. Nastanek sive mrene pri novorojenčkih je povezan z motnjami v razvoju leče med nosečnostjo. Lahko imajo motno lečo na enem ali obeh očesih, lahko je samo delno ali močno motna. Statistični podatki kažejo, da se rodi do šest otrok z motno lečo na 10.000 živorojenih otrok.
Vzroke za nastanek tretjine vseh motnih leč pri novorojenčkih iščemo v obdobju nosečnosti. Če je imela nosečnica rdečke (virus rdečk), norice (virus noric), toksoplazmozo ali je bila izpostavljena rentgenskim žarkom, lahko ima njen otrok že ob rojstvu katarakto. Druga tretjina novorojenčkov se rodi z motno lečo zaradi dednih vzrokov, motenj na kromosomih in genih (Downov ali Marfanov sindrom), pri tretjini pa razlogov žal ne morejo pojasniti.
Ali je večja verjetnost, da ima sivo mreno novorojenček, če jo je imel nekdo izmed staršev?
Če je kdo od staršev imel motno lečo zaradi dednih vzrokov ali vzrokov, ki so navedeni zgoraj, je večja verjetnost, da jo bo podedoval tudi otrok.
Jo lahko otrok dobi, ko je starejši?
Pri otrocih z motnjami kromosomov ali metabolizma se z leti lahko povečuje motnost leče in je treba to zdraviti z operacijo. Lahko pa nastanek motne leče povzročijo poškodbe oči in zdravila (kortikosteridi), ki jih jemljejo otroci zaradi drugih bolezni, kot so recimo revmatska obolenja in bolezni ledvic.
Po katerih simptomih jo prepoznamo?
Sivo mreno pri rojstvu spoznamo po tem, da je center očesa, zenica, belkaste ali sivkaste barve. Normalno je zenica temna ali pa vidimo rdeč refleks, ko posvetimo v oko (rdeč refleks oči pri fotografiranju).

Kako poteka zdravljenje sive mrene pri otrocih?
Stopnja motnosti leče, ki nastane pri novorojenčkih in otrocih, je lahko različno intenzivna. Če je leča le delno motna in ne vpliva močno na slabši vid, potem ni potrebna terapija. Če pa motna leča močno ovira vid in njegov razvoj, potem je edino zdravljenje operacija in menjava leče. Pri tej operaciji kirurg odstrani motno lečo in jo zamenja z novo umetno intraokularno lečo. Vid se po operaciji izboljša, več dejavnikov pa vpliva, kako dobro se bo otrokov vid potem razvijal.
Se lahko ponovi oziroma lahko nastanejo kakšni drugi zapleti na otrokovih očeh?
Zaplet, ki nastane po operaciji motne leče, je predvsem slabši razvoj ostrine vida na operiranem očesu, enem ali obeh. Od zapletov se lahko pojavita tudi povišan očesni pritisk ali brazgotine ovojnic leč.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV