Bibaleze.si

Zakaj je pomembno, da se otroci smejejo?

Bibaleze.si

Zdrav otrok

0
07. 09. 2016 09.12

Na obrazu imamo veliko mišic, s katerimi lahko naredimo kar 5.000 različnih izrazov, med njimi tudi nasmeh. Toda nekateri otroci svoj nasmešek skrivajo, ker imajo zdravstvene težave z zobmi. Dobrodelna akcija Orbit podarja nasmeh je znova poskrbela, da bodo številni pokazali, kako prisrčen nasmeh imajo in kako zdravi so njihovi zobje.

Deklica

 

Zakaj je dobro, da se otroci smejejo?

Prav vsi otroci bi morali samozavestno pokazati svoj prešeren nasmešek.

1. Smejanje otroku pričara srečo. Ko pokaže svoje zobe, sporoča možganom, da je srečen, hkrati pa se sprošča hormon sreče.

2. Ko se otrok smeje, se z njim smeje ves svet. Otroški nasmeh je nalezljiv in iz enega nasmeha se lahko rodi smejanje vseh navzočih.

3. Z nasmeškom je otrok prisrčnejši, bolj ljubek.

4. Z nasmehom se otrok lažje spopade s stresom. Nasmeh poskrbi, da sta bitje srca in dihanje počasnejša, ko se mora spopasti s stresnimi okoliščinami.

Orbit podarja nasmeh - 4
Orbit podarja nasmeh - 4FOTO: Aljoša Kravanja
Prav zato so akcije, kot je Orbit podarja nasmeh, zelo dobrodošle. Podjetje Mars Overseas Holding je tudi letos doniralo sredstva za nakup sodobnejše stomatološke opreme za lažje izvajanje dejavnosti oziroma zdravljenja otrok. Sredstva so zbirali v prodajni akciji, ki je potekala maja in junija. Od vsakega prodanega žvečilnega gumija so 0,03 evra namenili za posodobitev opreme na centru za otroško in preventivno zobozdravstvo.

Donacijo je prevzel vodja COPZ na Stomatološki kliniki UKC Ljubljana, dr. Rok Kosem, dr. dent. med., ki je ob tem povedal: ''Podjetju Mars Overseas Holding smo lahko samo hvaležni, da se je že drugo leto zapored odločilo, da podpre naše delo in priskoči na pomoč naši kliniki. Vse večje število otrok in mladostnikov, ki so napoteni na naš center zaradi težav, povezanih z boleznimi in poškodbami ustne votline, deloma tudi dotrajana in zastarela oprema, predvsem pa neprimerni in utesnjeni prostori, v katerih obravnavamo paciente, so glavni izzivi, s katerimi se trudimo uspešno soočati. Lahko le upamo in si želimo, da bo podjetje Mars Overseas Holding prepoznalo nujo in potrebo vlaganja v našo kliniko tudi v prihodnje.''

Direktorica podjetja Darja Šušteršič, je izjavila, da so veseli, da so tudi letos zbrali sredstva in tako olajšati delo zaposlenim na kliniki. Predvsem pa je pomembno, da bodo rezultate akcije občutili otroci, ki bodo lahko na monitorjih sami spremljali potek zdravljenja. Seveda pa akcija ne bi bila tako uspešna, če je ne bi poleg srčnega zdravstvenega osebja podprli tudi trgovci in zvesti kupci. S skupnimi močmi so poskrbeli, da se bodo v prihodnje na še več obrazih slikali nasmehi.

Pri zobozdravniku brez strahu

Ugotavljajo, da število malih pacientov iz leta v leto narašča. Zakaj je tako, pojasnjuje dejstvo, da so ključni vzroki napotitev na COPZ potreba po zobozdravniški oskrbi otrok in mladostnikov s težavnim vedenjem in strahom pred zobozdravnikom (42 odstotkov) ter kronično bolnih otrok in mladostnikov (22 odstotkov), tretji najpogostejši vzrok napotitev pa so poškodbe zobovja (18 odstotkov).

Da je obisk pri zobozdravniku otroku prijetnejši, ne pripomore le prijazen odnos zobozdravnika in drugega medicinskega osebja, temveč tudi sodobna tehnologija. Dr. Rok Kosem, dr. dent. med., je pojasnil, da prav intraoralni kameri, ki so ju kupili z lansko donacijo, omogočata malim bolnikom vpogled, kakšen poseg bo v njihovih ustih. Ker si lažje predstavljajo, kaj bo zobozdravnik delal, se znebijo strahu in se tesnobni občutki razblinijo. Hkrati pa bodo lahko opazili kakršnekoli spremembe na otrokovih zobeh in pravočasno ukrepali. Dodal je, da bo letošnja donacija pripomogla h kakovostnejši diagnozi bolezni in poškodb v ustni votlini, tako bodo tudi v prihodnje zagotavljali njihovo oskrbo, skladno s sodobnimi strokovnimi smernicami.

Zobje
ZobjeFOTO: Thinkstock

Poskrbimo za zdrav otroški nasmeh

Starši morajo poskrbeti, da se otrok navadi na ustno higieno. Z večjo skrbjo za zdravje zob lahko preprečite mnoge težave, kot so karies, bolezni obzobnih tkiv, motnje razvoja zobnih tkiv.

Prva faza ustne higiene se začne že pri dojenčku, ki še nima zob. Takrat mu dlesni lahko očistite le s tetra gazo ali mehko brisačko, tako da to postane del dnevne rutine. Ko začnejo zobje rasti, je čas za krtačko za dojenčke in manjšo količino zobne paste. Zjutraj in zvečer mu očistite zobe z vseh strani, pri tem pa vam lahko otrok sam pomaga z dodatno ščetko. Ko boste presodili, da je otrok dovolj zrel in star, da si zobe temeljito umije sam, ga na začetku še vedno nadzorujte. K preventivi pa seveda sodita tudi reden obisk zobozdravnika in zdrava prehrana.

''Pri svojem delu opažamo, da se je pri določenem deležu prebivalstva povečala ozaveščenost o pomenu ustnega zdravja. Čeprav pri mnogih žal z zamudo, ko so bile številne priložnosti za ohranjanje ustnega zdravja že zamujene. To so za večino razmeroma zlahka obvladljive priložnosti, kot sta skrb za dobro ustno higieno z uporabo zobne paste s fluoridi od izrasti prvega mlečnega zoba dalje in zdrav – zobem in celotnemu organizmu prijazen – prehranski režim, ki zagotavlja tudi ustrezno funkcijo žvečenja in s tem primerno spodbujeno izločanje sline,'' je na srce staršem in njihovim otrokom položil modre besede dr. Rok Kosem, dr. dent. med.

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863