
Kot so pri Unicefu zapisali v sporočilu za javnost, je bilo z globalno kampanjo proti otroški paralizi cepljenih milijone otrok po vsem svetu, ki jih sicer ne bi nikoli dosegli in zaščitili. Približno milijon in pol otroških življenj so rešili z rutinskim zagotavljanjem vitamina A, ki poteka vzporedno s cepljenjem proti otroški paralizi.
Vse države razen Afganistana, Nigerije in Pakistana, kjer je bila otroška paraliza globoko zakoreninjena, so znotraj svojih meja odpravile nevarni virus. V zadnjih 26 letih so bili zatrti številni izbruhi te bolezni.
Izvršni direktor Unicefa Anthony Lake izpostavlja, da je bila leta 1988 otroška paraliza prevladujoči razlog invalidnosti otrok. Od takrat so v vse številčnejših državah generacije otrok odraščale brez grožnje otroške paralize. Uspešnost prizadevanj za izkoreninjenje virusa, s katerimi so dosegli najbolj oddaljene skupnosti, je dokaz, da je mogoče doseči vse otroke, meni Lake.
V Nigeriji so letos zabeležili šest primerov, kar je velik napredek v primerjavi z 49 primeri v lanskem letu. Afganistan je uspel znižati prenosljivost na zelo nizko raven, večina zabeleženih primerov pa je povezana s Pakistanom. Ta je z 206 zabeleženimi primeri v letošnjem letu največji svetovni vir otroške paralize.
Medtem ko je otroška paraliza endemična v le treh državah, predstavlja veliko nevarnost za otroke tudi povsod drugod, predvsem v državah, kjer rutinsko cepljenje ni prioriteta, kot na primer v Južnem Sudanu, Srednjeafriški republiki in Ukrajini. Izbruhi otroške paralize v Siriji, Iraku, Kamerunu, Ekvatorialni Gvineji in Somaliji pa izvirajo iz Pakistana in Nigerije.
Unicef vsako leto zagotovi 1,7 milijard odmerkov oralnega cepiva proti otroški paralizi, s katerimi cepi 500 milijonov otrok, so še zapisali.
Komentarji (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV