
Ne skrivajte!
Če partner večkrat slabo voljo stresa na vas tako, da vas tepe, zmerja, skratka se počutite ogroženo, ne bodite tiho. Zaupajte svoje težave sosedu, znancu, prijatelju ali sorodniku. V stiski vam bodo zagotovo priskočili na pomoč.
Svetovalci izpostavljajo, da je koristno, da si zapišete, kdaj in kako vas je partner prvič napadel, ter vse ostale izbruhe nasilja.

Zaklenite se v sobo!
Na Ženski svetovalnici svetujejo: ''Če imate to možnost, si doma izberite sobo, ki jo lahko zaklenete od znotraj (v sobi morate imeti telefon!!!). V njo se lahko zaprete med izbruhom nasilja. Če te možnosti nimate, se takrat, ko začutite, da se izbruh nasilja počasi približuje, pomikajte proti izhodnim vratom, da boste lahko zbežali in se tako obvarovali pred morebitnimi poškodbami.''
Stvari na varnem
Dodajajo, da je dobro razmišljati o stvareh, ki bi jih potrebovali, če bi morali bežati od doma. Ne pozabite na nekaj denarja, rezervne ključe od avtomobila in stanovanja, oblačila zase in otroke, plenice, rezervna očala, zdravila, osebne dokumente, odejo … ''Naredite si seznam vseh tistih stvari, ki bi jih morali vzeti s sabo, in spisek pomembnih telefonskih številk. Te shranite na varnem (pri prijateljih, sosedih, starših, na delovnem mestu, za dokumente lahko najamete bančni sef).''
V primeru nasilja
Ženska svetovalnica se je osredotočila na delo Jennifer Baker, ki poudarja, da se morate zavedati, da nasilneža večinoma ne morete ustaviti. Če je le možno, ne izgubite živcev, nasilnežu ne odgovorite z jezo, saj ga lahko tako še bolj razjezite. ''Upiranje nasilnežu je stvar vaše odločitve, saj ste ravno vi tisti, ki nasilneža najbolj poznate, zato sami veste, če bi vaše upiranje izzvalo hujši izbruh nasilja.''
Pomembno je, da si med fizičnim obračunavanjem zaščitite predvsem glavo in trebuh. Svetujejo, da kličete na pomoč, zbežite k sosedom in jim poveste, da vas je partner napadel. Prav tako je treba poklicati policijo. Z otroki si poiščite varno prenočišče pri sosedih, sorodnikih, prijateljih ali v hotelu.
Zdravniška pomoč
Čeprav menite, da to ni potrebno, in želite, da vse skupaj čim prej mine, da pozabite, zbežite stran iz takšnega življenja, se zberite in najprej odidite k izbranemu zdravniku na pregled. ''Takoj po tem, ko ste doživeli fizično nasilje, poiščite zdravniško pomoč. Lahko ste utrpeli notranje poškodbe, ki jih sami takoj ne morete opaziti. Od zdravnika/ce zahtevajte, da vam izda potrdilo o prestani telesni poškodbi. Spravite raztrgana in/ali okrvavljena oblačila, prosite nekoga, naj fotografira (barvno) morebitne poškodbe. Vse to bodo lahko pomembni dokazi, ki jih boste potrebovali, če se boste odločili za kazensko prijavo storilca. Ravno tako je zelo koristno, če imate pričo, ki lahko potrdi vašo zgodbo,'' priporočajo svetovalci iz Ženske svetovalnice (Langusova 21, Ljubljana, tel. štev.: 01 25 11 602).
Trgovina z ljudmi je prisotna tudi v Sloveniji. Kaj storiti, če veste za žrtev?

Komentarji (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV