
IZVAJANJE EPIDURALNE ANESTEZIJE
Epiduralna porodna anestezija je najučinkovitejša in trenutno najbolj popularna metoda lajšanja porodne bolečine. Za lajšanje bolečin se uporabljajo lokalni anestetiki in narkotiki, ki blokirajo tiste živce, ki iz telesa in materničnega vratu prenašajo boleče dražljaje na spodnji del hrbtnega mozga ter možgane. Epiduralno analgezijo vedno izvaja anesteziolog, ki mora pred vstavitvijo katetra preveriti podatke o predhodnih boleznih. Porodnico podrobno pregleda, pri čemer je izpostavljen ledveni predel hrbtenice, ter jo seznani s prednostmi, slabostmi in morebitnimi zapleti, do katerih bi lahko prišlo.
Porodnica se mora nato postaviti v sedeči ali ležeči položaj, na bok. Anesteziolog v sodelovanju z medicinsko sestro oziroma babico sterilizira kožo na pacientkinem ledvenem predelu in s tanko iglo v podkožno tkivo vbrizga manjšo količino anestetika. Nato s posebno tehniko določi epiduralni prostor, ki je od kože oddaljen tri do štiri centimetre in skozi epiduralno iglo vstavi kateter. Pri tem izvleče iglo, kateter pa pričvrsti na kožo. Temu sledi odmerjanje zdravil, pri čemer mora sodelovati porodnica. Analgezija se lahko doseže z večkratnim posamičnim doziranjem zdravila ali pa s kontinuiranim do zaključka poroda.
EPIDURALNA ANESTEZIJA V SLOVENSKIH PORODNIŠNICAH
Od štirinajstih slovenskih porodnišnic jih nekaj nudi epiduralno anestezijo povsem brezplačno, drugod pa mora del stroškov zanjo kriti porodnica. Zakaj je temu tako, smo vprašali na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije, kjer pravijo, da je "epiduralna anestezija pri porodu pravica iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, če je glede na zdravstveno stanje porodnice po presoji zdravnika strokovno doktrinarno utemeljena. Če je epiduralna anestezija po presoji zdravnika inducirana, potem je pokrita iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Če pa zdravnik presodi, da glede na zdravstveno stanje porodnice ni potrebna, porodnica pa jo vseeno zahteva, potem epiduralna anestezija ni pravica iz obveznega zdravstvenega zavarovanja in je tako samoplačniška storitev. Cene za samoplačniške storitve pa izvajalci zdravstvenih storitev oblikujejo sami."

Porodnišnica Jesenice
V porodnišnici Jesenice je v letu 2010 na svet prijokalo 696 dojenčkov. Za lajšanje bolečin z epiduralno anestezijo se je odločilo 37 % porodnic. Porodnicam je na voljo 24 ur vse leto in je brezplačna. Predstojnik ginekološko-porodniškega oddelka Drago Sredanović, dr. med., pravi, "da je epiduralna anestezija praktično nepogrešljiva pri delu v porodni sobi."
Porodnišnica Ljubljana
V ljubljanski porodnišnici se je lansko leto rodilo 6715 otrok, od tega je 3 % porodnic rodilo s pomočjo epiduralne anestezije. Slednja je brezplačna, vendar ni ves čas na razpolago. To je odvisno od dežurnega anesteziologa, saj vsi ne izvajajo tega postopka. Za porodnico to pomeni, da jo lahko dobi, če je prisoten dežurni anesteziolog. Glavna medicinska sestra Nada Butinar, dipl. m. s., pravi, da poleg epiduralne analgezije nudijo tudi "ultivo, ki je medikamentozna terapija, ki si jo po potrebi preko črpalke porodnica sama dozira. Ženske z ultivo rojevajo brez bolečine in porod ni zato nič daljši, stranskih neželenih učinkov ni."

Porodnišnica Maribor
V štajerski prestolnici so imeli v lanskem letu 2317 porodov, rezultat česar je bilo 2376 dojenčkov. K temu je prispevalo kar 62 dvojčkov in eni trojčki. Število porodnic, ki so se v lanskem letu odločile za epiduralno anestezijo, se je v zadnjih dveh letih z 10 % povečalo na 30 %. Epiduralne anestezije ne zaračunavajo posebej, je pa odvisna od prisotnosti anesteziologa.
Porodnišnica Kranj
V kranjski porodnišnici se je v letu 2010 rodilo 1630 otrok, od tega se je približno 30 % porodnic odločilo za lajšanje porodnih bolečin z epiduralno anestezijo. Ta je na voljo vsak dan, tudi med vikendi in prazniki ter je brezplačna.
Porodnišnica Slovenj Gradec
V slovenjgraški porodnišnici se je lani rodilo 909 dojenčkov, 18 % porodnic pa se je odločilo za lajšanje bolečin z epiduralno anestezijo. Ta je v porodnišnici na voljo vsak dan v tednu in je brezplačna.
Porodnišnica Šempeter pri Novi Gorici
Šempetrska porodnišnica, ki deluje pod okriljem Splošne bolnišnice dr. Franca Derganca Nova Gorica, je ena redkih slovenskih porodnišnic, ki ne nudi epiduralne analgezije. Predstojnik ginekološko porodniške službe prim. mag. Zvonko Šoštaršič, dr. med., navaja kot razlog kronični kadrovski primanjkljaj anesteziologov, ki ne morejo zagotoviti vsakodnevnega 24-urnega pokritja. Ob tem izraža upanje, da bodo s prihodom novih specialistov lahko v bližnji prihodnosti porodnicam ponudili tudi to obliko lajšanja porodnih bolečin. "Poleg intravenske analgezije pri nas dajemo veliko pozornost nemedikamentoznim metodam, kot so sproščanje ob glasbi, menjavanje položajev na porodni blazini, žogi in TENS (elektrostimulacija hrbtnih mišic), v fazi nakupa pa je tudi aparat za analgezijo z oksidulom, kar bo popestrilo našo ponudbo pri zmanjševanju porodne bolečine," še dodaja prim. mag. Zvonko Šoštaršič, dr. med.
Porodnišnica Celje
V celjski porodnišnici, v kateri je lani na svet prijokalo 2156 dojenčkov, epiduralne anestezije zaradi pomanjkanja anesteziologov ne opravljajo. Je pa bila v času, ko so jo, brezplačna za vse porodnice. Glede omenjene anestezije imajo celjski porodničarji zelo dobro mnenje, anesteziologi pa dajejo prednost ultivi.
Porodnišnica Ptuj
Predstojnik ginekološko-porodnega oddelka v porodnišnici Ptuj, ki deluje pod okriljem Splošne bolnišnice dr. Jožeta Potrča Ptuj, mag. Saša Djukanović, dr. med., nam je povedal, da v njihovi porodnišnici trenutno ne nudijo možnosti poroda z epiduralno anestezijo. Je pa izpostavil porod v sistemski analgeziji s kratko delujočim opioidnim analgetikom (ultiva).
Porodnišnica Postojna
V postojnski porodnišnici se je lani rodilo 1737 otrok. Približno 40 % porodnic se je odločilo za lajšanje porodnih bolečin z epiduralno anestezijo. Slednjo nudijo vsem porodnicam vse dni v letu, zanjo pa je treba odšteti 180 evrov.

Porodnišnica Novo Mesto
V novomeški porodnišnici je v letu 2010 luč sveta ugledalo 1330 dojenčkov. Od tega se je 5,4 % porodnic odločilo za lajšanje bolečin z epiduralno anestezijo. Slednja je plačljiva – zadnjo je treba odšteti 180 evrov – in je pogojena s prisotnostjo anesteziologa, ki jo opravlja, ne glede na vikende in praznike.
Porodnišnica Murska Sobota
Silva Gutman iz Splošne bolnišnice Murska Sobota nam je sporočila, da nudijo "epiduralno analgezijo vsem pacientkam, ki jo želijo ob porodu in kjer ni kontraindikacij. Zagotavljamo jo ves čas in je brezplačna." Za tako obliko lajšanja porodnih bolečin se je lani od 937 porodov, kolikor so jih imeli, odločilo približno 16 % porodnic.
Porodnišnica Trbovlje
Predstojnik oddelka dr. med., spec. anest. Uršič Marko nam je povedal, da je bila v njihovi porodnišnici epiduralna anestezija doslej brezplačna in stvar dogovora. Ker so v trboveljski porodnišnici v fazi prestrukturiranja, bodo stremeli k temu, da bo cel proces dobro organiziran. Dr. med. Tomaž Uršič si želi, da bi bila vsaka porodnica dobro seznanjena tako s pozitivnimi lastnostmi kot tudi tveganji, ki jih ima epiduralna anestezija. Predvsem pa se bodo trudili, da bo na voljo ves čas in bo brezplačna za vse tiste bodoče mamice, ki se bodo odločile za porod pri njih.

Porodnišnica Brežice
V brežiški porodnišnici so se lansko leto razveselili 501 dojenčka. Predstojnik ginekološko porodnega oddelka mag. Zoran Šehović, dr. med., spec. ginekologije in porodništva, nam je povedal, da je epiduralna anestezija za porodnice brezplačna, vendar je na voljo le takrat, ko je prisoten dežurni anesteziolog. Dodaja še, da se v porodnišnici trudijo, da bi jo imeli na voljo ves čas, se pa zanjo odloča bolj malo porodnic (v letošnjem polletju približno 20).
Porodnišnica Izola
Izolska porodnišnica je v letu 2010 zabeležila 762 porodov. Za epiduralno anestezijo se je odločilo 74 porodnic, kar predstavlja 9,7 %, nam je povedal as. mag. Boštjan Lovšin, dr. med., ki je vodja porodniške dejavnosti SB Izola. Epiduralna anestezija je na voljo ves čas, zanjo pa je treba odšteti 190 evrov. Brezplačna je samo v primerih medicinske indikacije. Specialist ginekolog in porodničar dr. Lovšin še dodaja, da je "odlična metoda lajšanja porodne bolečine za izbrano vrsto porodnic, ki bolečine težje prenašajo. Pri večini sicer ni potrebna, prav pa je, da opcija obstaja. Porodnice je potrebno seznaniti s pozitivnimi in negativnimi učinki."
Komentarji (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV