Marjana Drcar je z veseljem poklepetala z nami o svoji službi v porodnišnici Ljubljana, v kateri je začela delati leta 1970. Tudi nekaj fotografij nam je pokazala. ''Kot porodna babica sem delala tri leta v porodnem bloku stare porodnišnice, potem na oddelku za nosečnice, nato sem začela z ambulanto za patološko nosečnost.'' Medtem je končala višjo zdravstveno šolo in leta 1980 nastopila delo nadzorne sestre v porodnem bloku stare porodnišnice. Ko je bila zgrajena nova porodnišnica, je ostala nadzorna sestra obeh združenih porodnih blokov. Tam je delala 36 let, nato je zbolela za rakom in se invalidsko upokojila.

''To je bilo najlepše delo, ki sem ga lahko opravljala. Sicer sem bila od 1980 bolj organizator dela v porodnem bloku, vendar sem bila odgovorna za vse delo. Bila sem tudi zunanja sodelavka visoke zdravstvene šole za babice in sem zadolžena tudi za študentke na praksi. Delo je bilo zelo naporno, toda če se je vse srečno izteklo, smo bili vsi srečni. Včasih se tudi ni in takrat je bilo tudi za nas hudo,'' je obudila spomine na preteklost Marjana Drcar.


Povedala nam je še, da morata porodna babica in bodoča mamica vzpostaviti posebno vez. Mamica mora porodni babici zaupati in porod bo potekal v redu. ''Partner je bil tudi takrat prisoten, vedno v večjem odstotku. Proti koncu moje službe so že prihajale s porodnimi načrti. Protibolečinska sredstva so mamice vedno dobivale. Za čisto naravni porod se porodnice niso velikokrat odločale oziroma so se večkrat premislile med porodom.'' Ko je začela z delom v ljubljanski porodnišnici, je bilo 41 babic in 14 bolniških strežnic. Tudi ko se je upokojila, jih je še mnogokrat obiskala. Delo jo še danes zanima.



V ljubljanski porodnišnici je zaposlenih 17 porodničarjev, osem neonatologov in 195 medicinskih sester/babic/zdravstvenih tehnikov. Na leto imajo približno 6000 porodov – pri njih se rodi več kot tretjina slovenskih otrok. So ena največjih in najboljših porodnišnic v Zahodni Evropi. Več o porodnišnici si preberite v spodnjem članku.