Ker želimo vsem, ki ste v veselem pričakovanju, zagotoviti, da boste na porod odšle mirne in pripravljene, smo na naši strani pripravili nekaj vprašanj in vas prosili, da na njih odgovorite. Posredovali smo jih slovenskim porodnišnicam.
V tem članku najdete vse informacije o rojstvu v času covida-19, na katera odgovarjajo na NIJZ (Nacionalni inštitut za javno zdravje).
PRIHOD IN ODHOD IZ PORODNIŠNICE
Ali porodnice po porodu kaj prej spustijo domov? Kdaj, koliko prej?
Pri zdravih materah z zdravim donošenim novorojenčkom je svetovan zgodnji odpust, lahko po 36 urah.
Kako izgleda sprejem brez partnerja?
Ob prihodu v porodnišnico vas bo sprejela diplomirana babica ali pa zdravnik specialist ginekolog porodničar. Pomembno je, da imate ob sebi vso potrebno zdravstveno dokumentacijo (zdravstveno kartico, materinsko knjižico in izvide). V času nosečnosti poskrbite, da imate materinsko knjižico vedno pri sebi. Diplomirana babica in/ali zdravnik bosta pregledala vašo materinsko knjižico in se z vami pogovorila o poteku nosečnosti, morebitnih težavah in spremljajočih obolenjih. Pogovorili se boste o tem, kaj čutite in kaj se je dogajalo pred prihodom v porodnišnico – o pogostosti popadkov, morebitnem odtekanju plodovnice, o počutju. Zelo verjetno je, da vam bodo posneli kardiotokogram (CTG), ki prikaže srčni utrip vašega otroka. Na podlagi tega zapisa sklepajo, kako se plodu godi v maternici. Poleg srčnega utripa aparat beleži tudi krčenje maternice (popadke). Diplomirana babica ali zdravnik bosta izvedla vaginalni pregled, s katerim bosta ugotovila, kakšno je vaše maternično ustje in koliko je odprto. Če bosta ob tem potrdila začetek poroda, boste ostali v porodnišnici, saj to pomeni, da se je porod začel.
Je v porodnišnicah dovolj zdravstvenega osebja?
Trenutno je osebja v porodnišnicah dovolj.
Ali je potrebno imeti vse s sabo, glede na to, da ti verjetno ne sme nihče dostaviti nič dodatnega? Kaj vse je potrebno imeti?
Seznam je na voljo tukaj.
Se vse nosečnice ob prihodu v porodnišnico testira?
Nekatere porodnišnice testirajo vse nosečnice, za vse pa nimamo podatka, glede tega je potrebno kontaktirati porodnišnice.
Kaj se zgodi, če je sprejeta nosečnica, ki je okužena s koronavirusom?
Porodnišnice so se reorganizirale, da bodo lahko obravnavale tudi s koronavirusom okužene nosečnice oziroma porodnice, tako da so pripravile posebne izolacijske porodne sobe in izolacijske sobe na oddelkih.
POROD
Prvič bom rodila. Me zato lahko še bolj skrbi, sem bolj ogrožena kot ostale?
Ne.
Katere storitve niso na voljo zaradi trenutnih razmer (kot npr. sredstva za lajšanje bolečine, različne pozicije, vrste poroda, obisk patronažnih sester po porodu..)? Kako bo glede epiduralne analgezije?
Za porodnice z okužbo: COVID-19 naj ne vpliva na način poroda. Izjema je respiratorno stanje nosečnice, ki zahteva urgentno dokončanje nosečnosti. Po dosedanjih priporočilih porod v vodi pri porodnici z okužbo COVID-19 odsvetujejo. Predlagamo, da se o možnostih glede vrste poroda prej pozanimate v porodnišnici.
Okužba COVID-19 ni kontraindikacija za epiduralno analgezijo in spinalno anestezijo, kontraindikacija je povišana telesna temperatura. Kontraindicirana je tudi uporaba maske z dušikovim oksidulom (N2O).
Koliko je možnosti, da se se porodnica in dojenček v porodnišnici okužita s koronavirusom?
V času pandemije veljajo v porodnišnicah poostreni varnostni ukrepi. Da bi čimbolj zmanjšali možnost vnosa virusa, so prepovedani vsi obiski, prav tako očetje in drugi spremljevalci žal ne morejo prisostvovati pri porodih. Osebje, ki pomaga pri porodih, uporablja zaščitno opremo v skladu z aktualnimi strokovnimi priporočil. Porodnišnice so se tudi reorganizirale, da bodo lahko obravnavale tudi s koronavirusom okužene nosečnice oziroma porodnice, tako da so pripravile posebne izolacijske porodne sobe in izolacijske sobe na oddelkih. Tako se kar se da zmanjša možnost, da bi se morebitna okužba posameznice prenašala na druge porodnice, novorojenčke in osebje.
Ali je varno roditi doma? Se lahko dogovoriš za naročilo ekipe za porod na domu?
Izvajanje načrtovanih porodov na domu se je v skladu z odlokom vlade s 1. 4. 2020 začasno prekinilo (Uradni list št. 40 z dne 31. 3. 2020). Tudi sicer ginekološka in babiška stroka odsvetujeta porod na domu, zaradi večjega tveganja predvsem za novorojenčka kot tudi za porodnico.
Lahko rodim v drugi občini (prihajam iz Postojne, rodila bi v Ljubljani)?
Porodnišnica Ljubljana je terciarna porodnišnica, kamor so napotene porodnice, pri katerih je večja verjetnost zapletov med in po porodu (npr. porod dvojčkov, prezgodnji porod, kronične bolezni porodnice, ….). V kolikor ginekolog, ki vodi nosečnost oceni, da je potreben porod v terciarnem centru, pri tem ne bi smelo biti nobenih ovir.
Hkrati je porodnišnica Ljubljana tudi regijska porodnišnica za osrednjeslovensko regijo. Načeloma je izbira porodnišnice prosta, se pravi, da lahko ženska sama izbere, kje bo rodila. Kako pa na to možnost vpliva vladni ukrep omejevanja gibanja, bodo lahko odgovorili pristojni, ki so ta ukrep sprejeli.
DRUGO
Se zdravniško osebje v porodnišnicah redno testira za koronavirus?
Osebje v porodnišnicah se testira, kadar zato obstaja potreba, skladno s strokovnimi priporočili.
Nosečnice res niso bolj rizična skupina od ostalih, kar se tiče okužbe s koronavirusom?
Po do sedaj znanih podatkih nosečnice niso bolj ogrožene od splošne populacije, je pa potrebna posebna pozornost pri nosečnicah s pridruženimi boleznimi. Dosedanje izkušnje kažejo, da bolezen pri nosečnicah običajno poteka z znaki blage gripe/prehlada, predvsem s kašljem, vročino in kratko sapo.
Nosečnice imajo spremenjen imunski odziv. Glede na znanje o poteku gripe in drugih koronavirusnih okužb, kot sta SARS in MERS, bi bilo lahko zato tveganje za zaplete povečano predvsem v tretjem trimesečju.
Je trenutno mogoče opraviti vse redne nosečniške preglede?
Preventivni pregledi v nosečnosti zdravih nosečnic potekajo med 11. in 14. tednom, med 20. in 24. tednom z morfologijo, v 28. tednu, med 32. in 34. tednom, v 37. tednu, v 39. tednu, in v 40. tednu. Redni kontroli, ki sta predvideni v 16. in 24. tednu nosečnosti, opravi nosečnica v obliki posveta z ginekologom po telefonu ali v obliki tele-posveta. Ginekologu poroča o svojem zdravstvenem stanju, prejme pa informacije o izvidih opravljenih preiskav in nadaljnja navodila. Nosečnice s kroničnimi boleznimi ali s predhodno znanim povečanim tveganjem za zaplete v nosečnosti bodo obravnavane po rednem programu, s prvim pregledom do 9. tedna nosečnosti. Po rednem programu bodo obravnavane tudi nosečnice s sumom ali ugotovljeno gestacijsko boleznijo ali ogroženostjo ploda. Prav tako bodo obravnavane vse nosečnice s težavami.
Te patronažna sestra zdaj pride pogledati enako pogosto kot prej?
Po neuradnih informacijah opravi patronažna sestra pri otročnici z novorojenčkom obvezno prvi obisk, nato pa se obiski izvajajo po presoji patronažne sestre, glede na potrebe družine. Če se obiski ne izvajajo, je patronažna sestra na voljo za svetovanje in pomoč po telefonu ali drugih telekomunikacijskih napravah.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV