Ker želimo vsem, ki ste v veselem pričakovanju, zagotoviti, da boste na porod odšle mirne in pripravljene, smo na naši strani pripravili nekaj vprašanj in vas prosili, da na njih odgovorite. Posredovali smo jih slovenskim porodnišnicam.
V tem članku najdete vse informacije o rojstvu v času covida-19 v porodnišnici Celje. Odgovarja mag. Jakob Koren, dr. med., specialist ginekologije in porodništva, predstojnik Ginekološko-porodniškega oddelka v bolnišnici Celje.
PRISOTNOST OČETA PRI PORODU
Ali se nosečnice po vaših izkušnjah kaj drugače počutijo, če je pri porodu samo babica, ne tudi oče?
Porodnice, ki so se ves čas nosečnosti pripravljale na to, da bodo rodile v spremstvu partnerja, njegovo odsotnost pri porodu zagotovo občutijo predvsem s psihičnega in z emocionalnega stališča. Na eni strani si želijo s partnerjem deliti ta dogodek, na drugi pa prisotnost partnerja v porodnicah zbuja tudi določene občutke varnosti. Naše babice se zato v tem času še posebej trudijo nadomestiti vsaj del tega.
Lahko pričakujemo, da bo ukrep neprisotnosti očeta pri porodu kmalu odpravljen?
Ukrep prepovedi spremstva pri porodu je bil uveden zaradi varnosti tako porodnic in novorojenčkov kot tudi zdravstvenega osebja, zato njegove odprave v času, ko epidemija traja, ne gre pričakovati.
Ali lahko partner nakadno prinese stvari za porodnico in dojenčka?
Partner lahko v porodnišnico prinese osebne stvari za porodnico in dojenčka. Na vhodu v porodnišnico jih preda medicinski sestri, ki jih nato odnese porodnici.
Kdaj in kako lahko partner vidi otroka? Te lahko pride iskat v porodnišnico?
Obiski v porodnišnici v tem času niso dovoljeni. Sodobna tehnologija s pametnimi telefoni je zdaj tisto okno v svet, ki ga uporabljajo porodnice. Seveda pa po odpustu mamice z novorojenčki pridejo iskat njihovi partnerji.
PRIHOD IN ODHOD IZ PORODNIŠNICE
Ali porodnice po porodu kaj prej spustijo domov? Kdaj, koliko prej?
Tudi v času epidemije je čas bivanja v bolnišnici po vaginalnem porodu tri dni, po carskem rezu pa pet dni. V tam času je opravljena vsa neonatalna oskrba novorojenčka ter ginekološki nadzor otročnice. Oboje se tudi v času epidemije opravlja v enakem obsegu.
Kako izgleda sprejem brez partnerja?
Sprejem porodnice je povsem enak kot običajno, saj vedno poteka brez prisotnosti partnerja. Partner se takrat, ko je spremstvo mogoče, porodnici pridruži šele potem, ko je nameščena v porodni sobi.
Je v porodnišnicah dovolj zdravstvenega osebja?
Da, v porodnišnicah je toliko osebja kot običajno.
Ali je potrebno imeti vse s sabo, glede na to, da ti verjetno ne sme nihče dostaviti nič dodatnega? Kaj vse je potrebno imeti?
Te in številne druge informacije lahko nosečnice najdejo na spletni strani naše porodnišnice. Ob sprejemu nosečnica potrebuje:
- zdravstvena kartica,
- materinska knjižica,
- originalni izvid krvne skupine,
- napotnica za porod oz. potrdilo o izdani napotnici,
- izvidi opravljenih preiskav v nosečnosti,
- izvide zdravljenja zaradi drugih bolezni,
- zdravila, ki jih redno jemljete,
- pripomočki za osebno higieno (zobna ščetka in pasta, milo, osebna kozmetika, glavnik, …),
- zelo priporočljivi so osebni sobni copati,
- porodni načrt, če ga imate,
- set za odvzem matičnih celic, če ste se odločili za odvzem.
Vse ostalo, kar potrebuje, dobi v porodnišnici. Kot rečeno, če ob prihodu v porodnišnico nosečnica česa nima s seboj, ji lahko svojci to prinesejo kasneje.
Se vse nosečnice ob prihodu v porodnišnico testira?
Testiramo nosečnice, pri katerih obstajajo znaki ali sum na okužbo.
Kaj se zgodi, če je sprejeta nosečnica, ki je okužena s koronavirusom?
Obravnavamo jo kot vsako drugo nosečnico, le v za to posebej pripravljenih, ločenih prostorih.
POROD
Prvič bom rodila. Me zato lahko še bolj skrbi, sem bolj ogrožena kot ostale?
Ne.
Ali porod zaradi trenutnih razmer poteka kakor koli drugače? Bi me moralo bolj skrbeti, kot bi me v normalih okoliščinah?
Porodi tudi v času epidemije potekajo na enak način kot običajno, prav tako tudi delo našega osebja v porodnem bloku.
Je ves čas poroda potrebno nositi masko?
V času epidemije vsem porodnicam namestimo masko in jo imajo nameščeno ves čas poroda.
Katere storitve niso na voljo zaradi trenutnih razmer (kot npr. sredstva za lajšanje bolečine, različne pozicije, vrste poroda, obisk patronažnih sester po porodu..)? Kako bo glede epiduralne analgezije?
Epiduralno analgezijo in ostala sredstva za lajšanje bolečin nudimo v enakem obsegu kot v času brez epidemije. V sodelovanju z oddelkom za anesteziologijo, intenzivno medicino operativnih strok in terapijo bolečin na ginekološko-porodniškem oddelku v dopoldanskem času izvajamo obporodno analgezijo v obliki epiduralne analgezije ali intravenske PCA analgezije z zdravilom Ultiva®. Vsi potrebni postopki in obporodna analgezija so za porodnice z zdravstvenim zavarovanjem brezplačni. Seveda pa je pred uvedbo epiduralne analgezije potreben pogovor z zdravnikom specialistom anasteziologije, ki presodi ali obstajajo možne kontraindikacije.
Za odgovore glede obiskov patronažnih sester nismo pristojni, saj te obiske izjava osebje zdravstvenih domov v regiji.
Koliko je možnosti, da se se porodnica in dojenček v porodnišnici okužita s koronavirusom?
Možnosti so manjše, kot izven porodnišnice, 100% varnosti pa ni nikjer.
Ali je varno roditi doma? Se lahko dogovoriš za naročilo ekipe za porod na domu?
Porodov na domu ne izvajamo niti jih ne priporočamo, saj je med porodom v porodnišnici in porodom doma bistvena razlika v reševanju zapletov. Pri porodu na domu je pri zapletih večja nevarnost slabega izhoda poroda, tako za porodnico kot za otroka. Zelo pomemben dejavnik pri porodniških zapletih je namreč čas in kadar ženska rojeva na domu, ob zapletih težko dobi strokovno pomoč dovolj hitro.
Lahko rodim v drugi občini (prihajam iz Postojne, rodila bi v Ljubljani)?
Lahko rodite v drugi porodnišnici, vendar je potrebno upoštevati oddaljenost in potreben čas za pravočasen prihod v porodnišnico. Kakšne bodo omejitve pri gibanju državljanov v prihodnje, ne vem.
DRUGO
Se zdravniško osebje v porodnišnicah redno testira za koronavirus?
Ne, ker za to zaenkrat ni razlogov.
Nosečnice res niso bolj rizična skupina od ostalih, kar se tiče okužbe s koronavirusom?
Verjetno ne, vendar epidemioloških študij še ni.
Je trenutno mogoče opraviti vse redne nosečniške preglede?
Obseg preventivnih pregledov pri zdravih nosečnicah je v času epidemije zmanjšan, priporočila je pripravil Razširjeni strokovni kolegij pri Ministrstvu za zdravje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV