Bibaleze.si

Porod v porodnišnici Ljubljana v času covida-19

Bibaleze.si

Porodnišnice

0
08. 04. 2020 09.03

Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali v porodnišnici v Ljubljani.

Slika je simbolična.

Ker želimo vsem, ki ste v veselem pričakovanju, zagotoviti, da boste na porod odšle mirne in pripravljene, smo na naši strani pripravili nekaj vprašanj in vas prosili, da na njih odgovorite. Posredovali smo jih slovenskim porodnišnicam. V tem članku najdete vse informacije o rojstvu v času covida-19 v porodnišnici Ljubljana. 

Glede okužbe s koronavirusom pravijo, da 'je okužba možna, a malo verjetna, vsako jutro po navodilih MZ preverjajo tudi zdravstveno stanje zaposlenih.'

 

PRISOTNOST OČETA:

'Tudi nam je v interesu, da čimprej zagotovimo pogoje za partnerja pri porodu (zaenkrat pa to še ni mogoče). Vsekakor so izkušnje tudi brez spremljevalca dobre. Naloga babice ni samo izvesti porod ampak nuditi celostno podporo porodnici. V nasprotju z zadnje čase popularnim mišljenjem, da porodnica nujno potrebuje partnerja ali celo doulo ne drži povsem.' 

Ali se nosečnice po vaših izkušnjah kaj drugače počutijo, če je pri porodu samo babica, ne tudi oče?

Da. V večini primerov je odsotnost spremljevalca pri porodu 'blagodejna' za potek poroda. Po naših izkušnjah je porodna izkušnja za samo porodnico večinoma zelo dobra, za očeta pa verjamem, da nekoliko manj; vendar ima oče priložnost, da po porodu vse nadoknadi.

Lahko pričakujemo, da bo ukrep neprisotnosti očeta pri porodu kmalu odpravljen?

Odvisno od epidemiološke situacije v državi. Vsi skupaj si želimo, da bi bilo kmalu tako in se trudimo iskati sprejemljive in predvsem varne načine, da zopet omogočili prisotnost pri porodu.

Ali lahko partner nakadno prinese stvari za porodnico in dojenčka?

Da, prtljago pusti pri vratarju.

Kdaj in kako lahko partner vidi otroka?

Preko avdio/video povezav (telefon) že takoj, ko porodnica to želi. Partner fizično vidi otroka, ko ga pride skupaj z mamico iskat v porodnišnico.

Te lahko pride iskat v porodnišnico?

Da, na mamico in novorojenčka počaka pred vhodom v porodnišnico.

 

PRIHOD IN ODHOD IZ PORODNIŠNICE

Ali porodnice po porodu kaj prej spustijo domov? Kdaj, koliko prej?

Vse je odvisno od zdravstvenega stanja porodnice in novorojenčka. Običajno 48 ur po vaginalnem porodu in 4. dan po carskem rezu, odvisno od počutja in stanja eventuelno že 3.dan. Pred 48urami redko odpustimo zaradi obveznih presejalnih testov pri otroku.

Kako izgleda sprejem brez partnerja?

Sprejem je vedno brez spremljevalca. Partner pripelje nosečnico do vhoda v porodnišnico, naprej pa gre nosečnica/porodnica sama. Že na vhodu opravimo vstopno obravnavo (dobi masko, razkuži si roke, sledi merjenje telesne temperatura in ocena tveganja za okuženost). Nato jo usmerimo na ustrezno mesto.

Je v porodnišnicah dovolj zdravstvenega osebja?

Da. Zaenkrat smo uspešno omejili epidemijo in tudi dovolj dobro zaščitili zdravstveno osebje, da ga je trenutno dovolj.

Ali je potrebno imeti vse s sabo, glede na to, da ti verjetno ne sme nihče dostaviti nič dodatnega? Kaj vse je potrebno imeti?

Svetujemo Materinsko knjižico in zdravstveno izkaznico, pribor za osebno nego, oblačila za mamo in novorojenčka za domov. Več navodil na spletni strani UKCL, v rubriki pogosta vprašanja in odgovori ter v prispevkih šole za starše.

Se vse nosečnice ob prihodu v porodnišnico testira?

Zaenkrat za korona virus testiramo nosečnice pred načrtovanim sprejemom in bolne nosečnice.

Kaj se zgodi, če je sprejeta nosečnica, ki je okužena s koronavirusom? Obravnavamo jo v skladu s protokolom, ki je narejen za te primere v fizično ločenih prostorih in ločenim ter zaščitenim osebjem (velja za sprejem, porod in tudi oddelčno obravnavo (pred ali po porodu).

 

POROD

'Nosečnice, ki boste prvič rodile niste bolj ogrožene od ostalih, tudi porod v trenutnih ramerah ne poteka nič drugače, zato so dodatne skrbi odveč.' 

Prvič bom rodila. Me zato lahko še bolj skrbi, sem bolj ogrožena kot ostale?

Sama obravnava in oskrba nosečnic ter porodnic poteka tudi v času epidemije praktično enako kot pred epidemijo. Ogroženost je odvisna predvsem od pridruženih bolezni in drugih dodatnih dejavnikov tveganja. Prvorodnice same po sebi načeloma niso bolj ogrožena skupina kot ostale …

Je ves čas poroda potrebno nositi masko?

Ves čas poroda je potrebno nositi masko. 

Katere storitve niso na voljo zaradi trenutnih razmer (kot npr. sredstva za lajšanje bolečine, različne pozicije, vrste poroda, obisk patronažnih sester po porodu..)? Kako bo glede epiduralne analgezije? 

Trudimo se, da bi bilo omejitev čim manj, vse je odvisno od trenutne situacije v porodnem bloku. Zaenkrat je dovolj kadra, da lahko večinoma zagotovimo vse oblike analgezije vključno z epiduralno analgezijo. Ravno tako velja za različne pozicije, itd… Porodi pri zdravih nosečnicah potekajo enkao kot pred epidemijo (razen prisotnosti partnerja). V primeru porodnice s covid-19 obstajajo nekatere omejitve pri porodni analgeziji (odvisno od klinične slike in težav, ki so prisotne zaradi okužbe) načeloma, pa lahko dobi večino porodne analgezije, vključno z epiduralno analgezijo.

Koliko je možnosti, da se se porodnica in dojenček v porodnišnici okužita s koronavirusom?

Verjetnost, da se okužijo pri nas je na podlagi vseh sprejetih ukrepov (žal tudi odsotnosti spremljevalcev pri pregledih in porodu) minimalna. V vsakem primeru je naš imperativ, da se v okviru porodnišnice ne okuži nihče; ne nosečnica in ne osebje!

Ali je varno roditi doma?

Ne. Nosečnica in plod potrebujeta kontinuiran nadzor. Porod doma je v času epidemije ekplicitno prepovedan z odlokom vlade (št. 708) v Uradnem listu. 

Se lahko dogovoriš za naročilo ekipe za porod na domu?

Ne. 

Lahko rodim v drugi občini (prihajam iz Postojne, rodila bi v Ljubljani)?

Lahko. V primeru zapletene nosečnosti in obravnave v teriarni porodnišnici, priporočamo da rodite v tej porodnišnici oziroma povprašate za mnenje ginekologa, ki vas je obravnaval.

 

DRUGO

Se zdravniško osebje v porodnišnicah redno testira za koronavirus?

Vsakodnevno se izpraša in meri telesno temperaturo vseh zaposlenih, ki s podpisom jamčijo o svojem počutju (v smislu okužbe s koronavirusom in epidemioloških podatkih) in po potrebi se tudi redno testiramo.

Nosečnice res niso bolj rizična skupina od ostalih, kar se tiče okužbe s koronavirusom?

Zaenkrat podatki iz strokovne literature in tudi naše strokovne izkušnje kažejo, da nosečnice niso bolj rizična skupina!

Je trenutno mogoče opraviti vse redne nosečniške preglede?

Večino. Z namenom manjše izpostavljenosti je program rednih pregledov rahlo zmanjšan (iz 10 na 7) in nadomeščen z možnostjo konzultacije na daljavo. Po mnjenju strokovne javnosti ti ukrepi ne zmanjšujejo kvalitete perinatalne oskrbe in dostopnosti do kakovostne obravnave.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863