Porodnišnica Celje: prijetno okolje za varen prihod novorojenčka

Š.Z. /

PORODNIŠNICE

0
30.10.2024, 2:15

V celjski porodnišnici stremijo k visokemu standardu strokovne oskrbe in individualne podpore ter ustvarjanju prijetnega vzdušja, ki omogoča, da porod poteka v varnem in spodbudnem okolju. Njihovo poslanstvo je porodnicam in novorojenčkom zagotoviti vso potrebno skrb za prijetno in nepozabno izkušnjo.

Porodnišnica Celje: prijetno okolje za varen prihod novorojenčka

Celjska porodnišnica, ki deluje kot del Splošne bolnišnice Celje, je v samostojni stavbi na zahodni strani bolnišničnega kompleksa. Do nje je dostop mogoč tudi skozi vhod številka devet.

Osnovne informacije:

Ginekološko-porodniški oddelek SB Celje
Oblakova ulica 5, 3000 Celje
Telefonska številka: 03 423 3338

Letno pri njih poteka približno 1400 porodov. Poseben poudarek namenjajo kakovostni in osebni obravnavi ter podpori porodnicam, kar potrjuje tudi prestižni certifikat UNICEF "Novorojencu prijazna porodnišnica".

Letno pri njih poteka približno 1400 porodov.
Letno pri njih poteka približno 1400 porodov. / FOTO: Splošna bolnišnica Celje

Kako poteka porod?

V petih enoposteljnih porodnih sobah omogočajo različne možnosti naravnega poroda, kjer porodnice lahko izbirajo položaje in pripomočke, kot so porodne pručke in žoge. Poroda v vodi ne izvajajo.

Za lajšanje porodnih bolečin brezplačno nudijo farmakološke in nefarmakološke metode, kot so opioidni analgetiki, epiduralna analgezija, subarahnoidna analgezija, Ultiva, Donopa (medicinski smejalni plin), TENS, muzikoterapija, masaža in aromaterapija. Porodnice učijo tehnik sproščanja in spodbujajo aktivno sodelovanje ter omogočajo do dva spremljevalca v porodni sobi, običajno partnerja ali dulo, brez doplačila.

Na voljo imajo 12 eno- in dvoposteljnih sob ter apartma za sobivanje partnerja.
Na voljo imajo 12 eno- in dvoposteljnih sob ter apartma za sobivanje partnerja. / FOTO: Splošna bolnišnica Celje

V primeru zapletov imajo na voljo vse potrebne zmogljivosti, vključno z intenzivno terapijo, transfuzijami in dodatnimi posegi. Po porodu zagotavljajo spremljanje in nadzor dojenčka s pomočjo inkubatorjev, fototerapije in intenzivne nege, po potrebi omogočijo premestitev v terciarno ustanovo. Tudi ob zapletih mamica sobiva z dojenčkom, dokler je možno.

V neposredni bližini porodnih sob je operacijska dvorana za carski rez, ki poteka v spinalni ali splošni anesteziji, odvisno od dogovora s porodnico in anesteziologom. Po posegu porodnicam nudijo celostno podporo, vključno s podporo pri okrevanju, dojenju in negi ter fizioterapijo.

Kako je na oddelku?

Po porodu porodnice in novorojenčki ostanejo tri ure v porodni sobi, nato pa se preselijo na oddelek za otročnice, kjer so sobe zasnovane tako, da omogočajo 24-urno sobivanje, kar krepi vez med materjo in otrokom ter olajša vzpostavitev dojenja. Na voljo imajo 12 eno- in dvoposteljnih sob ter apartma za sobivanje partnerja. Standardne sobe vključujejo skupne kopalnice, apartma pa nudi dodatno udobje s svojo kopalnico in televizijo (po ceni 50 evrov na dan, vključno z obroki). Če je na oddelku nezasedena soba, lahko partnerja namestijo tudi v standardno enoposteljno sobo.

Če je vse v redu, gresta mamica in novorojenček domov po treh dneh.
Če je vse v redu, gresta mamica in novorojenček domov po treh dneh. / FOTO: Splošna bolnišnica Celje

Porodnice ob sprejemu v porodnišnico potrebujejo poleg dokumentov (zdravstvene kartice, materinske knjižice, izvidov, napotnice za porod, morebitni porodni načrt ...) zgolj pripomočke za osebno higieno, priporočajo pa tudi, da imajo svoje osebne copate. Za vse ostalo, vključno z bolnišnično haljo, brisačami, vložki, pleničkami, oblačili za novorojenčka in obroki, poskrbijo v porodnišnici.

Mamicam nudijo vso podporo pri negi in fizioterapiji, pri morebitni poporodni otožnosti ali depresiji ter dajejo velik poudarek dojenju. Pri njih so zaposlene svetovalke z mednarodnim certifikatom IBCLC, ki so vedno na voljo za svetovanje in pomoč pri vzpostavitvi uspešnega dojenja, tudi na klic od doma.

V prvih dneh po porodu novorojenčkom zagotavljajo vse ključne preglede in teste, vključno z ultrazvokom in laboratorijskimi preiskavami. Za novorojenčke s posebnimi potrebami imajo na voljo intenzivno terapijo in inkubatorje, pri čemer mati sobiva z otrokom, dokler je le mogoče.

Če je vse v redu, gresta mamica in novorojenček domov po treh dneh. 

Obiski partnerja in sorojencev so možni ob delavnikih med 15. in 16. uro ter ob vikendih in praznikih med 13. in 15. uro

Obiski partnerja in sorojencev so možni ob delavnikih med 15. in 16. uro.
Obiski partnerja in sorojencev so možni ob delavnikih med 15. in 16. uro. / FOTO: Splošna bolnišnica Celje

Za ogled vsebine z družbenih omrežij omogoči piškotke družbenih omrežij.
Omogoči piškotke

NOVICE

Pepi se je po petih tednih čudežno zbudil iz ...

ŠPORT

Neverjetna trojka Dončića: Ne vem, kako zadanem ...

POP IN

Dekleta na razvpitih Diddyjevih zabavah niso ...

TV ODDAJE

Žanu ni bilo do maščevanja, hotel se je upreti ...

VIZITA.SI

Lahko pri refluksu kisline pomaga zeliščni čaj?

OKUSNO.JE

Jedi, ki jih radi pripravljamo med krompirjevimi ...

ZADOVOLJNA.SI

Še eno zvezdo iz Prijateljev je doletela strašna ...

MOSKISVET.COM

Ločuje se slavni par, razlog za to pa brutalen

BIBALEZE.SI

Počakala bosta do rojstva otroka, da izvesta ...

CEKIN.SI

Tokenizacija: bodo res v prihodnje vsa sredstva ...

DOMINVRT.SI

Temu se pri urejanju grobov letos raje izognite

ZADOVOLJNA.SI

Modni kos, ki ga mora imeti vsaka ženska