V Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo Kranj zagotavljajo celostno in strokovno podporo nosečnicam, porodnicam in njihovim družinam. Njihova glavna prednost je prijazno, toplo in varno okolje, kjer vsak porod poteka ob sodelovanju izkušenih strokovnjakov, ki se trudijo ustvariti kar najboljše pogoje za prihod novega družinskega člana.
Osnovne informacije: Bolnišnica za ginekologijo in porodništvo Kranj |
Kot četrta največja porodnišnica v državi z letnim številom porodov med 1200 in 1450 imajo skupno 149 zaposlenih, med njimi 19 babic, 12 ginekologov in pet neonatologov, kar zagotavlja visoko raven strokovnosti in pripravljenost na najrazličnejše situacije. Ponašajo se s priznanji in certifikati, ki potrjujejo kakovost in varnost zdravstvenih storitev, vključno z akreditacijo AACI, certifikatom ISO 9001:2015 in Unicefovim priznanjem kot novorojenčku prijazna porodnišnica.
Kako poteka porod?
Med porodom omogočajo različne vrste naravnih porodov, kjer se porodnice lahko odločajo za različne položaje – od ležanja, sedenja do uporabe porodnih pručk in porodnih žog. Bodoče mamice spodbujajo, naj prisluhnejo svojemu telesu, občutkom in otroku ter ob posvetu z babico izberejo položaj, ki jim najbolj ustreza. Poroda v vodi ne izvajajo.
Za lajšanje bolečin so na voljo farmakološke metode, kot so epiduralna analgezija, Remi-PCA (od porodnice nadzorovano lajšanje porodne bolečine z remifentanilom) in Ultiva, ter nefarmakološke, kot so gibanje, masaža, hidroterapija (vsaka porodna soba in svojo kopalnico s tušem), aromaterapija, poslušanje glasbe, branje vzpodbudnih misli in predihavanje popadkov. Vsi omenjeni načini porodne analgezije so brezplačni. Ponujajo pa tudi pripravo na porod s hipnozo, ki je plačljiva (50 evrov).
Prisotnost spremljevalca pri porodu je plačljiva (20 evrov), dovoljeni pa sta največ dve osebi, vključno z dulo.
Carski rez v kranjski porodnišnici izvajajo predvsem v spinalni ali epiduralni anesteziji, kar omogoča mamici, da ostane budna in vseskozi v stiku z otrokom. Osebje poskrbi za varno izvedbo posega, po katerem babica skupaj s pediatrom pregleda novorojenčka ter ga zatem prinese k mamici za prvo "crkljanje koža na kožo", če dopušča zdravstveno stanje. Pozneje ga skupaj s pediatrom odpeljeta v porodno sobo, kjer čaka spremljevalec, najpogosteje partner. Novorojenčka stehtajo, izmerijo dolžino in obseg glavice, ga oblečejo in ga predajo v pestovanje očku.
V primeru zapletov so na voljo enote za intenzivno nego, kjer mamica in novorojenček tudi sobivata, če je le mogoče.
Kako je na oddelku in ob odhodu domov?
Porodnica, otroček in spremljevalec ostanejo po porodu v porodni sobi še tri ure, sledi selitev na poporodni oddelek, kjer je 10 sob dvoposteljnih s skupnimi sanitarijami za dve sobi. Na voljo sta tudi dve nadstandardni enoposteljni sobi z lastnimi sanitarijami, ki za doplačilo 50 evrov na noč ponujata dodatno udobje in zasebnost. Sobivanje z novorojenčkom in partnerjem je mogoče ob predhodnem dogovoru in doplačilu 50 evrov na dan.
Mamice imajo na voljo copate, brisače in bolnišnične halje ter prejmejo paket, ki vključuje vložke, mrežaste hlačke, plenice, krpice za nego. Za otroka dobijo oblačila, 10 previjalnih pleničk, tri previjalne podloge, hladilno mazilo, paket robčkov za umivanje, paket za nego otroka, volnene copatke, baby paket, ki vsebuje različne pripomočke, ter testerje za mamo in otroka.
Kot "novorojenčku prijazna porodnišnica" s certifikatom Unicefa se zavzemajo za spodbujanje dojenja, "ker je najbolj naravno, ker je najboljši način prehranjevanja otroka in ker ima tudi mnogo pozitivnih učinkov tako na otroka kot na mamo. Je povezovanje mame in otroka na način, ki ga ne more nadomestiti nobena steklenička". Prvi podoj je običajno že v porodni sobi z neprekinjenim stikom "koža na kožo" med materjo in novorojencem, ki traja vsaj dve uri. Medicinske sestre, ki so izkušene svetovalke za dojenje, nudijo pomoč in podporo pri težavah, kot so boleče bradavice, pomanjkanje mleka ali neustrezen položaj. Mamice, ki se ne odločijo za dojenje, podučijo o pravilnem črpanju, o načinih črpanja in o pravilnem shranjevanju mleka ter jo naučijo hranjenja po steklenički.
V prvih dneh po porodu novorojenčkom zagotavljajo vse ključne preglede in teste, vključno z ultrazvokom in laboratorijskimi preiskavami. Za novorojenčke s posebnimi potrebami imajo na voljo intenzivno terapijo in inkubatorje, pri čemer mati sobiva z otrokom, dokler je le mogoče.
V zdravstveno oskrbo vključujejo tudi fizioterapevte, ki z individualnim pristopom mamice oziroma starše naučijo pravilnega pestovanja in rokovanja z novorojenčkom. Prav tako nudijo pomoč in učenje pravilnega nameščanja novorojenčka v lupinico ob odhodu domov.
Obiski so dovoljeni vsak dan med 15. in 17. uro za zdrave osebe. Odpust po vaginalnem porodu je običajno drugi dan po porodu, medtem ko je po carskem rezu predviden četrti dan po porodu.
V kranjski porodnišnici ponujajo celovito izkušnjo; osredotočajo se na varnost, udobje in podporo mamicam in novorojenčkom ter se trudijo, da je vsaka izkušnja nepozabna in prijetna. Nudijo tudi storitev profesionalnega fotografiranja z novorojenčkom, ki je na voljo za ugodno ceno in poteka na porodniškem oddelku drugi dan po porodu.