Bibaleze.si

V Novi Gorici bolečine lajšajo tudi z akupunkturo

Špela Zupan

Porodnišnice

0
18. 09. 2018 10.53

V novogoriški porodnišnici si lahko nosečnica lajša bolečino tudi z akupunkturo.

Blazina

V novogoriški porodnišnici imajo letno približno 700 porodov. Pri njih je zaposlenih devet babic, pet oddelčnih in pet otroških srednjih medicinskih sester ter dve diplomirani medicinski sestri. Zdravnikov, ki so vsi ginekologi in porodničarji, je devet, imajo pa več delovišč: porodnišnica s porodnim blokom, ginekološki oddelek, odsek za bolezni dojk, urgentna ginekološka ambulanta, vse ostale ambulante, operacijski blok.

Toliko so stare Slovenke, ko rodijo
Ključne informacije o materinskem dopustu

Trudijo se, da bi bila porodnišnica prijazna tako novorojenčku kot tudi mamici. So manjša porodnišnica, "katere prednosti se zavedamo. Ob manjšem številu porodov, kot je v terciarnem centru in dobrem strokovnem kadru, se lahko nosečnicam, porodnicam in novorojenčkom posvetijo veliko bolj, tudi individualno. Vsaki nudimo visoko strokovno skrb in nego, vzamemo si čas tudi za daljši pogovor, če je treba. Otroške sestre lahko zelo veliko naučijo mamice in jim ogromno pomagajo v prvih dneh po porodu."

Porodna kad
Porodna kadFOTO: Zvonko Šoštarič

Prisotnost in plačilo: običajno je ob porodnici prisotna ena oseba in prisotnost se ne plačuje. Po njihovih izkušnjah se ne obnese dobro, če je prisotnih več ljudi. "Porodnica postane zmedena, vsak prisoten deli nasvete in modruje po svoje. Ničkolikokrat se prisotni tudi slabo počuti, še posebno, ko postanejo popadki pri porodnici močni. Če bi bilo v porodni sobi več takšnih, babica res nima časa, pa tudi ni primerno, da bi se - namesto s porodnico - ukvarjala z ostalimi v porodni sobi," so razložili. Tudi prisotnosti doule ne zagovarjajo, "saj imamo s tem slabe izkušnje. Prihajalo je namreč do vmešavanja doule v navodila, ki jih je dajala babica, oziroma je doula porodnici celo svetovala drugače. Tako se je porušilo zaupanje med babico in porodnico, ki pa je v porodni sobi ključno, če želimo doseči, da porod poteka normalno in v prijetnem vzdušju."

Vloga partnerja pri porodu

Upoštevanje porodnega načrta: da, ko je mogoče in ko je še varen.

Možne vrste porodov: možni so tudi alternativni porodi: v kadi, na boku. Popadke je možno predihavati tudi na žogi, kleče in na pručki.

Pet skrivnosti iz porodne sobe
Strah pred porodom skozi oči izkušene babice

Carski rez: nosečnica se lahko sama odloči za dokončanje nosečnosti s carskim rezom (tako imenovani elektivni carski rez) le, če je pred tem vsaj enkrat že rodila s carskim rezom. V vseh ostalih primerih mora obstajati ustrezna indikacija. 

Posebne porodne sobe: v porodnem bloku imajo posebno sobo, v kateri je kad za porod v vodi. Obenem imajo v eni izmed treh običajnih porodnih sob nameščeno blazino, na kateri lahko porodnica predihava popadke v različnih položajih, kjer ji dela družbo in jo spodbuja tudi partner, če je prisoten pri porodu. V isto sobo so postavili tudi stol, na katerem je možno predihavati popadke kleče ali sede, in žoge različnih velikosti, ki služijo istemu namenu. "Namreč, zamislili smo si, da naj bi bilo tu mogoče predihavanje popadkov na alternativnejši način, v kolikor si to porodnica želi," so pojasnili. 

Protibolečinska sredstva: oksidul na masko, ultiva v intravenskih bolusih, epiduralna analgezija in akupunktura. Nič od navedenega se posebej ne obračunava.

Epiduralna: nosečnica enostavno, ob sprejemu v porodno sobo ali na oddelek porodnišnice, izrazi željo po obporodni analgeziji. To lahko zapiše tudi v svojem porodnem načrtu, če ga ima. Če je izvedljivo s strani anesteziološke službe in če to dopušča zdravstveno stanje porodnice, ni nikakršnih ovir.

Po porodu je porodnica še v porodni sobi: po vaginalnem porodu je porodnica v porodnem bloku prisotna še dve uri. Po carskem rezu pa je, takoj ko je prebujena iz splošne anestezije, ali takoj po končani operaciji v spinalni anesteziji, prepeljana na oddelek.

Blazina
BlazinaFOTO: Bolnišnica Nova Gorica

Dojenje: dojenje od vedno spodbujajo. Medicinsko osebje, ki dela v porodnišnici, ima tudi opravljeno Unicefovo izobraževanje v zvezi z dojenjem, enkrat so usposabljanje, ki ga je izvedel Unicef, organizirali tudi pri njih. Dojenje spodbujajo, "ker je to najbolj prijeten, za otroka najbolj pristen, najenostavnejši, najbolj praktičen, najbolj zdrav, najhitrejši, najbolj ekonomičen način prehranjevanja za mamico in otroka, seveda, če so za to izpolnjeni pogoji. Če pa mama to striktno zavrača oziroma tega ne želi, je ne silimo za vsako ceno." Razložijo ji vse prednosti, jo spodbujajo, da bi dojila, vsekakor pa je k temu ne silijo. Če so morebitne težave rešljive, jih poskušajo odpraviti. Na oddelku porodnišnice je ves čas otroška sestra, ki je mamicam vedno na razpolago, da jim svetuje ter jih pouči glede dojenja in tudi vsega ostalega v zvezi z negovanjem njihovega novorojenčka.

Pomoč ob morebitni poporodni depresiji: medicinsko osebje je zelo pozorno glede tovrstnih težav, do katerih lahko pride po porodu. "Vedno lahko kontaktiramo in pokličemo na pomoč socialno delavko in tudi psihiatra, če presodimo, da je potrebno, ali če tako želi porodnica sama."

Oskrba nedonošenčkov: imajo neonatalno službo, pediater je v bolnišnici prisoten 24 ur. Če je še mogoče oziroma če je še čas ter če ocenimo, da je varno za porodnico in nerojenega otroka, pa mamico in nerojenega dojenčka transportirajo "in utero" v porodnišnico v Ljubljano, če je nosečnost nižja od 33 tednov oziroma če pričakujejo kakšen večji zaplet pri novorojenčku ali pri porodnici.

Mamica je lahko pri nedonošenčku toliko časa, kolikor želi ali zmore. Prve tri dni po vaginalnem porodu in pet dni po carskem rezu odhaja k njemu iz porodnišnice, saj v tem obdobju tudi ona sama potrebuje večjo skrb in nego, potem je lahko premeščena na pediatrijo, kjer je tudi neonatološki oddelek. Če se lahko otrok hrani direktno z dojenjem, se dojita, v nasprotnem primeru pa si mamica črpa mleko s črpalko in je otrok hranjen skozi usta prek katetra (cevke).

Sobivanje ob morebitnih zdravstvenih zapletih: novorojenček je vedno z mamico v sobi. Le če je mamica hudo izčrpana po porodu ali če sama izrecno želi, je novorojenček občasno v sobi za novorojenčke, kjer nanj pazi otroška sestra in ga odnese mamici, ko je čas za dojenje. V sobo ima mamica vedno vstop, 24 ur dnevno.

10 nenavadnih pojavov pri novorojenčkih

Mamica po porodu dobi: po porodu dobi mamica na oddelku praktično vse, kar potrebuje zase in za novorojenčka. S seboj mora prinesti le obuvalo zase. V previjalni mizici ima v predalih vložke, plenice, šampon in losjon za novorojenčka, brisače, spalno srajco in haljo dobi na oddelku. Količina ni omejena.

Vse o čišči in menstruaciji po porodu

Največje število porodnic v sobi: sobe na oddelku so različno velike: manjše, kjer je le ena mamica z novorojenčkom, pa do največjih, kjer so v sobi lahko tudi štiri mamice z novorojenčki. Vendar pa, če se le da, namestijo v sobo po največ dve mamici istočasno. Doplačila za bivanje ene v sobi ni, pač pa porodnici to omogočijo, če je le dovolj prostora na oddelku.

Možnost, da oče prespi v porodnišnici: zaenkrat še ni mogoče, da bi otrokov oče (partner) prespal pri porodnici ali nosečnici v porodnišnici. Načrtujejo pa opremiti oziroma preurediti eno bolniško sobo prav za ta namen. Ko bomo uredili, bo storitev ponujena kot nadstandard.

Tako bo starševstvo lažja naloga

Obiski: vsak dan od 14. do 17. ure. V sobo gredo lahko oče in sorojenci, ostali obiskovalci lahko porodnico srečajo v dnevnem prostoru porodnišnice. Z dovoljenjem zdravnika in na podlagi posebne dovolilnice lahko partner obišče porodnico kadar koli.

VSE INFORMACIJE SI LAHKO NATISNETE TUKAJ.

Porodnišnica Nova Gorica
Porodnišnica Nova GoricaFOTO: Bibaleze.si
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855