Na vprašanja o Porodnišnici Novo mesto je odgovarjalo vodstvo Oddelka za ginekologijo in porodništvo konec maja 2024:
Porodnišnica Novo mesto ima pridobljen certifikat "Novorojencem prijazna porodnišnica", kar med drugim pomeni 24-urno sobivanje mame in novorojenčka oziroma tako imenovano "rooming in". Sobivanje omogoča spoznavanje in povezovanje mamice in novorojenčka ter dojenje novorojenčka po želji, obenem pa je mamica stalno vključena v skrb in nego novorojenčka.
Osnovne informacije o novomeški porodnišnici:
Naslov in kontaktne informacije:
Šmihelska c. 1,
8000 Novo mesto
Porodni blok: +386(0)7 391 62 26
Porodniški oddelek: +386(0)7 391 62 34
E-mail: sola-za-starse@sb-nm.si

Vrste poroda in metode lajšanja bolečin
V novomeški porodnišnici letno opravijo med 1200 in 1300 porodov, pri čemer stremijo k naravnemu porodu. Izogibajo se uporabi rutinskih posegov in postopkov ter se trudijo omogočiti prijetno in intimno porodno okolje. S porodnico se dogovarjajo glede lajšanja porodne bolečine, ji omogočijo gibanje in želene položaje, skrbijo za varnost mamice in novorojenčka, takoj po porodu omogočijo telesni stik "koža na kožo"ter spodbujajo in nudijo pomoč pri dojenju, so povzeli.
Omogočajo različne položaje in upoštevajo želje, če to dopušča zdravstveno stanje porodnice in/ali novorojenčka. "Potek poroda načrtujemo skupaj s porodnico, upoštevajoč strokovne smernice in standarde. Porodne želje upoštevamo v največji možni meri, usklajeno z zmožnostmi in počutjem porodnice in otroka. Položaji, ki jih omogočamo med popadki in med iztisom ploda, so: leže (z vzdignjenim vzglavjem), na boku, kleče oziroma na vseh štirih, na porodnem stolu," so nanizali. Nudijo tudi možnost poroda v vodi brez doplačila, pri čemer svetujejo prehodni posvet pri babici, med katerim se lahko bodoča mamica seznani s pogoji oziroma morebitnimi omejitvami.
Porodne bolečine lajšajo na nefarmakološki (brez zdravil) in farmakološki (z zdravili) način. V začetku poroda omogočajo: gibanje in spreminjanje položajev, pri čemer imajo na voljo tudi različne pripomočke (porodne žoge za oporo, sedenje, razbremenitev, porodni stol, blazine, stenski letveniki, viseči trakovi ...), masaža, pri kateri vključijo partnerje in spremljevalce, tehnike dihanja, ki jih predstavijo v šoli za starše in pri porodu, uporabo eteričnih olj z aromaterapijo, poslušanje glasbe, zatemnitev prostora, TENS (transkutana električna nevrostimulacija) in porod v vodi. Kadar omenjeni načini ne lajšajo dovolj porodnih bolečin, so na voljo tudi zdravila, in sicer: smejalni plin oziroma dušikov oksidul, opioidni analgetiki oziroma narkotiki in ostale oblike analgetikov, na voljo pa je tudi epiduralna analgezija. Vse protibolečinske metode so dostopne brez doplačila.
Kaj potrebuje nosečnica ob sprejemu? Nosečnica potrebuje ob sprejemu materinsko knjižico, kartico zdravstvenega zavarovanja, izvide morebitnega dodatnega zdravljenja v nosečnosti, izvide dosedanjega ginekološkega zdravljenja in preiskav, izvide zdravljenj in preiskav zaradi drugih bolezni ter dokumentacijo, ki jo je morda že dobila pri njih (pojasnilo in privolitev za porod). S seboj naj ima tudi zdravila, ki jih redno jemlje, nedrseče copate, stvari za osebno higieno (zobna ščetka, zobna pasta, krtača za lase, mazilo za ustnice, krema), balzam za nego bradavic. V bolnišnico naj ne prinaša nakita, večjih vsot denarja ali drugih dragocenosti, ker zanje ne morejo odgovarjati, so pozvali.
V porodni sobi sta lahko prisotna največ dva spremljevalca. Ponavadi je ob porodu zraven oče oziroma partner, lahko pa je prisotna tudi certificirana obporodna spremljevalka – dula ali diplomirana babica. Priprava na porod in starševstvo ni pogoj za prisotnost partnerja pri porodu, je pa zaželeno, da je obiskoval šolo za starše. Ob vstopu v porodni blok v podpis prejme "Izjavo spremljevalca o prisotnosti v porodnem bloku", da se strinja z določenimi pravili, ki jih je potrebno upoštevati v porodnem bloku. Partner prisotnost plača 20 evrov, medtem ko je prisotnost drugega spremljevalca (dule ali diplomirane babice) brezplačna.

Kako poteka carski rez?
Nosečnica se pred carskim rezom pogovori z anesteziologom o predhodnih zdravstvenih obravnavah, o terapiji ali alergijah ... Zatem se skupaj odločita, katera vrsta anestezije – splošna ali področna – je najbolj optimalna. V primeru zelo nujnega carskega reza, ko je ogroženo materino in/ali otrokovo zdravje ali življenje, pa se v vsakem primeru priporoča splošna anestezija, saj je tako lahko otroček tudi najhitreje rojen. Spinalna anestezija namreč vzame nekoliko več časa za pripravo, časa pa je v urgentnih situacijah zelo malo, so obrazložili.
Ne glede, ali je carski rez načrtovan ali nujni, partner oziroma spremljevalec ne more biti v operacijski in medtem čaka v porodni sobi. Kadar je mamica v splošni anesteziji, novorojenčka kmalu po rojstvu nesejo očetu in spodbujajo stik "koža na kožo". V primeru spinalne anestezije novorojenčka najprej pokažejo mamici, zatem ga osušijo in ji ga dajo za minuto k obrazu ter lahko lep čustven trenutek ob predhodnem dogovoru tudi fotografirajo. Nato novorojenčka nesejo k očetu in pri njem spodbudijo stik "koža na kožo".
Po koncu carskega reza omogočijo, da se vsi – mamica, oče in otroček – še vidijo pred premestitvijo na porodniški oddelek. Če je potrebna intenzivna oskrba in nega, sta otročnica in novorojenček do dva dni nameščena v enoti za intenzivno oskrbo, zatem ju premestijo v običajno sobo na oddelku. Sta pa mamica in novorojenček ves čas bivanja skupaj, pri čemer prve dni medicinske sestre in babice intenzivno pomagajo in učijo pri pristavljanju novorojenčka na dojko in tudi pri negi, previjanju in preoblačenju.
Pripravljeni so tudi na morebitne zaplete med porodom. Na porodniškem oddelku imajo tako intenzivno sobo za matere kot tudi za novorojenčke, z vso pripadajočo opremo in aparaturami. Matere in otroke intenzivno oskrbijo glede na njihove potrebe. Ne glede, ali mati in/ali otrok potrebujeta običajno ali intenzivno poporodno oskrbo in nego, v maksimalni možni meri omogočijo tako sobivanje z novorojenčkom kot tudi s spremljevalcem.

Po porodu gresta porodnica in novorojenček na porodniški oddelek
Porodnica in novorojenček ostaneta še tri ure po porodu v porodni sobi, zatem gresta na porodniški oddelek, kjer je v 14 sobah skupno 22 postelj. Devet sob je dvoposteljnih s skupno kopalnico, z doplačilom pa je možno tudi bivanje v štirih nadstandardnih sobah, kjer je otročnica sama z otrokom in lahko v nekaterih sobiva tudi spremljevalec (oče). Cene nadstandardnih sob se gibljejo med 30 in 70 evrov na dan. Prav tako imajo apartma, ki omogoča bivanje celotni družini, vključno s sorojenci, za enodnevno bivanje pa je treba odšteti 90 evrov. Vnaprejšnja rezervacija ni mogoča, za nadstandardno bivanje se je potrebno dogovoriti ob prihodu v porodnišnico. V vseh sobah je na voljo brezplačen WI-FI.
Pregledi, hranjenje, nega in skrb za novorojenčka
Novorojenčka ob prihodu na oddelek oziroma v prvih 24 urah po rojstvu ali po potrebi tudi prej celostno pregleda pediater. Na porodniškem oddelku vsakodnevno potekajo pediatrične vizite, kjer spremljajo zdravstveno stanje in negujejo novorojenčke. V okviru nacionalnega programa izvajajo presejalne teste na 18 prirojenih presnovnih motenj (Neotest), presvetlitev oči (očesnih medijev), test sluha s TEOAE, saturacija (nasičenost krvi s kisikom) in meritev pulza, ultrazvočni pregled kolkov.
Novomeška porodnišnica je dojenju prijazna. Zdravstveno osebje in IBCLC svetovalke so strokovno usposobljeni za pomoč pri dojenju. Otročnice ozaveščajo o znakih lakote pri novorojenčku, o pravilnem pristavljanju na dojko, iskanju udobnega položaja pri dojenju ... Opazujejo postopek dojenja, mamice glede na opažanja pravilno usmerjajo in strokovno rešujejo vse morebitne težave, povezane z dojenjem. V primeru težav z dojenjem pa nudijo 24-urno pomoč v obliki nasvetov tudi takrat, ko sta mati in novorojenček že doma.
"Dojenje je nekaj naravnega, a tudi spretnost, ki se je je potrebno naučiti. Za dobro dojenje sta potrebna čas in vaja in na oddelku nudimo polno podporo dojenju, spodbudo in nasvete."

Kaj nudijo ob in po porodu za časa bivanja?
V porodnišnici priskrbijo vložke, poporodne mrežaste hlačke, krpice in pleničke za nego novorojenčka ter vsak dan sveža oblačila za mamico in novorojenčka, pri čemer dovoljujejo tudi uporabo lastnih oblačil. Vsaka otročnica dobi poporodni paket, ki vsebuje mrežaste hlačke, higienske vložke, krpice za umivanje novorojenčka in otroške pleničke. Mamica dobi tudi zdravila za lajšanje bolečin, če jih potrebuje, tri obroke z dodatnimi prigrizki in neomejeno čaja. Ob morebitni poporodni depresiji in otožnosti ji nudijo psihološko pomoč.
Kaj pa obiski in odhod domov?
Urnik se spreminja glede na epidemiološko situacijo, trenutno pa so obiski dovoljeni eni zdravi osebi na dan, od 15 do 30 minut, in sicer vsak dan od 15. do 16. ure. Vsi obiskovalci morajo biti zdravi, brez akutnih infektivnih obolenj, zaradi varnosti otročnic in novorojenčkov pa je priporočljiva uporaba zaščitne maske. Po koliko časa pa gresta mamica in novorojenček domov? Čas bivanja se prilagaja individualno glede na počutje in zdravje obeh. Običajno pa so mamice po vaginalnem porodu odpuščene drugi ali tretji poporodni dan, po carskem rezu pa tretji ali četrti pooperativni dan.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV