V Splošni bolnišnici Trbovlje deluje ena manjših porodnišnic v Sloveniji, kjer nudijo celovito podporo in oskrbo nosečnicam, porodnicam in njihovim družinam. Beležijo okoli 400 porodov na leto ter se ponašajo s certifikatoma "Novorojencem prijazna porodnišnica" in "AACI", ki potrjujeta predanost kakovosti in skrbi za dobrobit novorojenčkov in mam. S poudarkom na osebnem pristopu ter varnem in udobnem okolju se trudijo, da imajo porodnice karseda najboljšo možno izkušnjo.
Kako poteka porod?
Porodnicam omogočajo različne porodne položaje, kot so ležanje, sedenje, uporaba pručke ali žoge, ter upoštevajo njihove želje in potrebe. Za lajšanje bolečin so brezplačno na voljo Ultiva (remifentanil) in dušikov oksidul, ki sta na voljo 24 ur na dan, medtem ko je epiduralna analgezija mogoča po dogovoru. Porod v vodi ni mogoč. Prisotnost spremljevalca pri porodu je brezplačna, dovoljeni pa sta največ dve osebi, vključno z dulo.
Osnovne informacije: Porodnišnica Splošne bolnišnice Trbovlje Naslov: Rudarska cesta 9, 1420 Trbovlje Telefonska številka: 03 56 52 634 Elektronska pošta: ginekologija.porodnistvo@sb-trbovlje.si |
Carski rez izvajajo v splošni ali spinalni anesteziji, odvisno od želje in stanja porodnice. Tako kot po vaginalnem porodu tudi po carskem rezu omogočijo takojšen stik "koža na kožo", svetujejo pri dojenju ter spodbujajo k izvajanju vaj za krepitev medeničnega dna, osebni higieni, prehrani ...
V primeru zapletov oziroma zdravstvenih težav novorojenčka nudijo oskrbo v otroški štaciji, ki je opremljena z inkubatorji, monitorji za nadzor življenjskih funkcij, reanimacijsko površino, napravami za fototerapijo ob morebitni zlatenici ter opremo za standardne presejalne teste. Dojenčki so tam pod stalnim nadzorom in mame jih lahko kadar koli obiščejo, pestujejo in dojijo.
Kako je na oddelku in ob odhodu domov?
Porodnica in novorojenček sta po porodu še dve uri v porodni sobi, zatem se preselita na porodni oddelek, kjer je pet sob z 12 posteljami, kjer omogočajo 24-urno sobivanje.
V sobi so lahko največ tri porodnice, če situacija na oddelku omogoča, pa ima lahko vsaka svojo sobo. Sobivanja partnerja pa še ne omogočajo.
Sobe so opremljene z bolniško posteljo za mamo, otroško posteljico z apneja blazinico, previjalno komodo, umivalnim koritom in ogledalom. Sanitarije so skupne na oddelku.
Otročnice v trboveljski porodnišnici prejmejo vse, kar potrebujejo: bolnišnično haljo, brisače, vložke, pleničke, oblačila za novorojenčka in vse obroke. Od doma je treba prinesti le osebne higienske pripomočke in drugo, kar bi mama lahko še potrebovala.
Spodbujajo dojenje; v porodnišnici sta dve IBCLC certificirani svetovalki za dojenje, ki nudita individualno pomoč.
Vsi novorojenčki so med bivanjem tudi deležni pregledov pri pediatru in izvajajo vse potrebne presejalne teste, kot so pregled slušnega odziva (TEOAE), presvetlitev oči, odvzem krvi za presejalne teste ter ultrazvok kolkov.
Mame prvi dan po porodu seznanijo s pravilnim rokovanjem z novorojenčkom ter jim pokažejo jutranjo nego, nego popka, previjanje. V naslednjih dneh nego izvajajo same, pri čemer jim nudijo podporo, nasvete in pomoč, če jo potrebujejo.
Obiski so dovoljeni vsak dan med 15. in 16. uro le za zdrave partnerje in sorojence. Če je z mamo in novorojenčkom vse v redu, lahko odideta domov po 72 urah po porodu.
Majhnost vidijo kot prednost
V Splošni bolnišnici Trbovlje vidijo kot prednost porodnišnice njeno majhnost, kar jim omogoča večjo prilagodljivost ter tesnejši in pristen stik z nosečnicami, mamami in novorojenčki.
Nudijo kontinuirano babiško obravnavo, kar pomeni, da zaposleni spremljajo nosečnico od potrditve nosečnosti v ambulanti skozi preglede v nosečnosti, CTG-preiskave, porod in poporodno bivanje. Obenem omogočajo tudi individualne babiške posvete, ki jih vodijo izkušene babice, ki so nato zraven tudi ob porodu.
Posebnost je program za shranjevanje popkovnične krvi in tkiv popkovnice. Imajo namreč dovoljenje javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke za izvajanje dejavnosti preskrbe s tkivi in celicami za zdravljenje, tako da lahko izvajajo postopke darovanja in pridobivanja popkovnične krvi ter tkiva popkovnice. Obenem hranijo rezervne odvzemne sete vseh tkivnih bank, ki so na voljo staršem, če set pozabijo doma ali se za shranitev popkovnične krvi oziroma tkiva odločijo šele v porodnišnici.