Bibaleze.si

Od leta 2017 imajo naši dojenčki v inkubatorju prvo prijateljico: hobotnico

N. K.

Porodnišnice

0
30. 09. 2019 15.42

Tjaša Bevc, ki bo kmalu prvič postala mama, že od leta 2017 nesebično pomaga prezgodaj rojenim otrokom v naših porodnišnicah. Takrat je k nam z Danske pripeljala projekt Hobotnica, pri katerem ženske iz različnih krajev po Sloveniji kvačkajo hobotnice, prve prijatelje malih borcev v inkubatorju.

Nedonošenček

S Tjašo Bevc, pobudnico projekta Hobotnica v Sloveniji, ki ima korenine na Danskem, smo poklepetali o tem, od kod ji ideja, da bo na takšen način pomagala otrokom, ki prezgodaj pokukajo na dan. Izvedeli smo tudi, kdo vse kvačka njihove prve prijatelje z lovkami. Kakšen pomen imajo za njih ter tudi starše?

Tjaša Bevc s projektom Hobotnica že nekaj let sodeluje tudi s spletnim portalom Bibaleze.si.
Tjaša Bevc s projektom Hobotnica že nekaj let sodeluje tudi s spletnim portalom Bibaleze.si.FOTO: Aljoša Kravanja

Letno se v Sloveniji rodi več kot 1400 nedonošenčkov. Kako poskrbijo za njih v naših porodnišnicah, si lahko preberete v spodnjem članku.

Hobotnica za prezgodaj rojenega otroka

Projekt Hobotnica je pri nas luč ugledala leta 2017 in do sedaj se je nakvačkalo več kot 2000 hobotnic, točne številke nimajo, vsak nedonošenček pa dobi svojo. Tjaša je nagnjena k temu, da vedno nekomu pomaga, pri tem projektu pa gre za dve ljubezni – do otrok in kvačkanja. Ko se je pojavila priložnost za ta projekt, jo je zagrabila z obema rokama. Sedaj kvačka in to počne še za dober namen.  

Tjaša je najprej stopila v stik s predsednico Društva za pomoč prezgodaj rojenim otrokom dr. Lilijano Kornhauser Cerar in ljubljanska porodnišnica se je prva priključila projektu. ''To je bil tudi cilj, ker oni imajo najmanjše nedonošenčke, ki jih sprejmejo,'' je razložila prva sodelovanja s porodnišnicami Bevčeva in dodala, da danes sodelujejo že skoraj vse. Po porodnišnici Ljubljana sta se pridružili še porodnišnici Maribor in Kranj, potem pa postopoma še manjše. Pogrešajo še porodnišnico Postojna in porodnišnico Izola.  

Kvačkarice kvačkajo in kvačkajo hobotnice. Včasih nakvačkajo eno na dan, zgodi se pa tudi, da na dopustu v 14 dneh nakvačkajo tudi od 20 do 30 hobotnic. In če ste mislili, da kvačkanje ni priljubljeno, v skupini jih je že 2.000 in 500 od njih jih kvačka redno.

Hobotnica za nedonošenčka izjemnega pomena

Tjaša Bevc poudarja, da mora biti nedonošenček stabilen. To so otroci, ki se rodijo pred 30. tednom nosečnosti in so še v inkubatorju. Zavedati se moramo, da hobotnica ni prva stvar, ki jo dobi. Najprej je nega, potem pa hobotnica. Dobi jo vsak nedonošenček in jo potem lahko odnese domov.

Tako majhna je hobotnica, a ogromnega pomena za prezgodaj rojenega otroka.
Tako majhna je hobotnica, a ogromnega pomena za prezgodaj rojenega otroka.FOTO: Aljoša Kravanja

''Hobotnica je za prezgodaj rojenega otroka terapevtski pripomoček. Lovke ga spominjajo na popkovino, s katero se igrajo še v maminem trebuščku. Na YouTubu obstajajo zanimivi posnetki, ki prikazujejo, kako otrok vleče popkovino in jo razteguje. Ko ima ob sebi hobotnico, ima občutek nečesa znanega, domačega. V inkubatorju so določena vlaga, tema, temperatura, ki ponazarjajo okolje v trebuščku, tako da je lovka le še pikica na i. Tako ne vlečejo cevk, ki jih imajo v nosu ali ustih za hranjenje ali kot pomoč za dihanje. Ponovna vstava cevk je za otroka zelo stresna, tako da če ima lovko, cevke pusti pri miru.'' To je resnično otrokova prva igrača.

Ko gredo starši počivat, ker niso ves čas ob otroku, jim je lažje pri srcu, ker vedo, da njihov otrok ni sam, ampak ima družbo hobotnice, prijateljice, h kateri se lahko stisne.  

Tjaša Bevc kadarkoli in kjerkoli izkoristi priložnost, da kvačka hobotnico za malega borca.
Tjaša Bevc kadarkoli in kjerkoli izkoristi priložnost, da kvačka hobotnico za malega borca.FOTO: Aljoša Kravanja

Nastanek hobotnice

Hobotnico se izdeluje po navodilih, ki jih prejmejo zainteresirani po elektronski pošti ali v skupini na Facebooku. Potrebujejo 100-odstoten bombaž, izogibajo se rdeči ali oranžni barvi, ker lahko hobotnico osebje zamenja za lužico krvi in se strah ustvari brez potrebe. Začetnicam svetujejo, da si pri kvačkanju pomagajo z YouTubom ali se včlanijo v kakšno skupino. Vedno je pomembno, da svojo prvo hobotnico pokažejo Tjaši Bevc (lahko tudi s fotografijo po elektronski pošti) ali ostalim članicam skupine, da vidijo, če je treba dati kakšen namig. Vsi se maksimalno trudijo, da so hobotnice čim bolj enake.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

 

Hobotnica ima še dva sorodnika. Meduza ima še narejeno krilce, pa malo manj lovk. Iz ljubljanske porodnišnice so ji sporočili, da so najbolj zanimive lovke tiste, ki so spiralaste, da je najboljši del za prijemanje prav ta zaviti del. Oto je primeren za začetnike, ki še nimajo usvojenih vseh zank pri kvačkanju. Je ploščat in nima polnila, ki bi uhajalo ven med uporabo in je zato tudi bolj varen.  

Če kdo ne zna kvačkati oz. ima trde prste, lahko pomaga z nakupom preje, potem pa jo Tjaša razdeli med pridne kvačkarice.

Ganljive zgodbe

Tjaša marsikdaj izve tudi zgodbe nedonošenčkov. Izve, kako je ime malemu borcu. Nekoč jo je mamica spravila v jok, ko ji je zaupala svojo zgodbo. Njena prvorojenka je bila nedonošenka in je bila med prvimi, ki so dobili hobotnico. ''Na žalost je deklica po dobrem mesecu borbe umrla, toda potem ji je zapisala, da je dokaj kmalu po njej zanosila z dvojčkoma. Takrat sem ji obljubila, da ji izdelam hobotnico, ki bo nekako povezana s sestrico. Oba sta imela iste barve hobotnici, zadaj pa v barvi hobotnice, ki jo je imela sestrica, še srčka. Tako da so bili povezani na takšen način ...''

Verjame, da imajo mali borci pri nas največje možnosti, da preživijo, zrastejo v dekle, fanta.
Verjame, da imajo mali borci pri nas največje možnosti, da preživijo, zrastejo v dekle, fanta.FOTO: Aljoša Kravanja
Na vse zgodbe gleda pozitivno, optimistično, v njih išče nekaj dobrega, saj imajo po njenem mnenju mali borci najboljše možnosti pri nas, da preživijo, zrastejo v velikega fanta, dekle. Letos je bila prvič na srečanju nedonošenčkov v Mostecu in starši so se ustavljali ob njej ter se ji zahvaljevali. Spoznala je male borce, nekateri so imeli s sabo še hobotnice.
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Z nekaterimi mamicami je stkala prijateljske niti in jih tu pa tam povpraša, kako je otroček, kako napreduje, se razvija.

Tjaša poudarja, da so hobotnice del projekta, otroci jih dobijo v porodnišnicah brezplačno, izdelane so po pravilnem postopku, sterilizirane in so njihove za vedno. Ostanejo otrokova najljubša igračka, med odraščanjem jo uporabljajo tudi za drgnjenje dlesni ob izraščanju zob.

Vsa Slovenija kvačka

''Vsa Slovenija kvačka. Od Primorske do Prekmurja ... od Gorenjske do Notranjske ... V različnih vaseh, aktivna so različna društva. Upokojenke so zelo pridne, na tečajih kvačkanja in ročnih spretnosti se naučijo kvačkati. V Velenju in Pivki imamo zelo aktivni skupini. V Kostelu so dame zelo marljive. To so tiste, ki na začetku leta prinesejo zimsko zalogo od 400 do 500 hobotnic, ki jih naredijo čez zimo.'' Kvačkajo tudi posameznice, nekatere se povežejo med sabo in postanejo prijateljice.

Tudi medgeneracijsko se povezujejo. V Grosuplju so imeli v vrtcu predstavitev o nedonošenčkih, kdo so ti otroci, kaj potrebujejo, kaj so hobotnice, ki jih dobijo; risali so hobotnice. Na gimnaziji v Škofji Loki so se o tem pogovarjali dijaki in profesorji. Sama je imela predstavitev v osnovni šoli Vodice.

''Vsa Slovenija kvačka za prezgodaj rojene otroke.''
''Vsa Slovenija kvačka za prezgodaj rojene otroke.''FOTO: Aljoša Kravanja

Tudi sama bo kmalu postala mama in sedaj se še bolj zaveda, skozi kaj vse morajo starši, ko imajo prezgodaj rojenega otroka. Predstavlja si, kako drobna bitja so, ki bi morala še biti v trebuščku, a so že tu, na svetu. Vse skupaj še bolj intenzivno doživlja in želi pomagati.

Projekt skoraj povsod v Evropi

Po besedah Tjaše Bevc je projekt Hobotnica poznan skoraj povsod po Evropi, sama je povezana s Hrvaško, Črno goro in Bosno, seveda tudi z Danci, ker je bil prvi stik z njimi. Tudi z Veliko Britanijo je povezana, saj imajo oni stroga pravila in so ji pomagali pri tem, na kaj morajo paziti pri izdelavi hobotnice. Države si med sabo pomagajo in sodelujejo.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863