Delno lahko starši za izbirčnost svojega otroka pri prehranjevanju krivimo sebe. Vsekakor ne zato, ker ne ponujamo nečesa novega, ko ne želijo jesti, razlog pa ni niti v tem, da preveč popuščamo. Vse kaže, da so glavni 'krivec', kot piše miss7mama, naši geni.
Najnovejša raziskava je namreč pokazala, da je izbirčnost pri prehrani pravzaprav v veliki meri posledica naše genetike. Raziskovalci, ki so preučevali podatke iz študije Gemini Twin Study, velike skupine 2400 parov dvojčkov, ki so leta 2007 začeli raziskovati zgodnje življenje, rast in vedenje otrok, so tudi ugotovili, da izbirčnost pri prehranjevanju doseže vrhunec okoli sedmega leta, nato pa počasi upada. S preučevanjem teh rezultatov so znanstveniki ugotovili, da se genetski vpliv na izbirčnost pri hrani s časom in do te starosti znatno poveča.
Glede na rezultate, pridobljene iz podatkov študije, so znanstveniki ugotovili, da pri 16 mesecih vpliv genetike na izbirčnost pri hrani znaša približno 60 %, pri treh letih se poveča na 83 %, do 13. leta pa ostaja nekje nad 70 %.
''Izbirčnost glede hrane je pogost pojav pri otrocih in je lahko glavni vir tesnobe za starše in skrbnike, ki za takšno vedenje pogosto krivijo sebe ali pa drugi krivijo njih,'' je povedal glavni avtor dr. Zeynep Nas, strokovnjak na področju vedenjske znanosti in zdravja Univerze v Londonu.''Upamo, da bo naše odkritje, da je izbirčnost pri hrani v veliki meri prirojena, pomagalo ublažiti starševsko krivdo,'' je dejal Nas.
In kako ravnati z malim izbirčnežem?
Ko vaš otrok začne zavračati obrok in pri nekaterih obrokih noče pojesti ničesar (prav tako zdravega), potem nam gredo dlake pokonci. Lahko nas obnori, lahko nam povzroči ogromen stres in frustracije. In logično je, da se stvari tako zgodijo. In po drugi strani je ključno ostati miren. Pomembno si je zapomniti, da je večina otrok dejansko zadovoljna s svojimi prehrambenimi izdelki in da bo izbirčna faza sčasoma minila. Tudi vam se je zgodilo, kajne?
Nikoli ni dobra ideja, da otroka silite jesti. Poleg tega, da je moteče, bi to lahko dolgoročno negativno vplivalo na njihove prehranjevalne navade. Ne uporabljajte taktik podkupovanja, nagrajevanja ali kaznovanja in ne silite svojega otroka, naj poje določeno hrano ali ostane po obroku, da dokonča in poje vse, kar je na krožniku.
Vir: miss7mama