Bibaleze.si

Tako lahko podprete otrokov imunski sistem

Ma.K.

Prehrana

0
02. 02. 2023 09.00

Večina otrok je prvem desetletju življenja vsaj malce izbirčna. Deloma je to povezano z odkrivanjem njihovih okusov, deloma z izražanjem lastne volje. Najbolj ob malčkovem zavračanju hrane vsekakor trpijo starši, saj se zavedajo, da je otroku v predšolskem obdobju treba zagotavljati čim bolj pestro, uravnoteženo prehrano, bogato z vitamini ter minerali. Toda kako to storiti, če je otrok neješč in izbirčen?

hrana

Neješčost oziroma izbirčnost se pri otrocih največkrat pojavita ob prehodu na mešano hrano ali v starosti od treh do sedmih let. Nekateri zavračajo samo določeno vrsto živil in so morda izbirčni samo doma, pri prijateljih ali v vrtcu pa pojedo vse, spet drugi so bolj radikalni in zavračajo skoraj vse, predvsem pa zelenjavo, meso in ribe. Na ta način morda izkazujejo svojo samostojnost, po drugi je tako obnašanje lahko rezultat spremenljivega apetita pri otrocih. V obeh primerih se lahko hitro zgodi, da prehrana postane preveč monotona in neuravnotežena, kar je slabo z vidika razvoja zdravih prehranskih navad. 

Čeprav strokovnjaki mirijo, da gre v večini primerov le za prehodno obdobje in da lahko tudi z zelo omejeno izbiro hrane pridobijo ustrezno količino kalorij in hranil ter ostanejo zdravi, je jasno tudi, da vedno obstaja razlog, zakaj otrok zavrača hrano, in da izbirčnost ponavadi ni nekaj, kar bi minilo čez noč, zato starši iščejo različne rešitve, kako otroku zagotoviti vsa hranila, ki jih potrebuje za optimalen razvoj. Pri tem pogosto ne uberejo najboljših taktik. Siljenje s hrano ter nagrajevanje otroka, v kolikor poskusi določeno jed, namreč na dolgi rok ne bosta prinesla želenih učinkov, prav tako ne popustljivost.

Zakaj otrok postane izbirčen?

Izbirčnost je pogosto povezana s slabo izkušnjo pri hranjenju. Lahko gre za težave z žvečenjem, grizenjem ali sesanjem oziroma zdravstvene težave, kot so slabost ali bolečine, zaprtje ... Nekateri otroci so izjemno občutljivi, zato jih motijo tekstura, okus ali vonj hrane, občutek pribora v ustih ali postavitev hrane na krožniku. Na hranjenje lahko vplivajo tudi moteči dejavniki v okolju, na primer prižgana televizija ali mobilni telefon. 

Pogosto k otrokovi izbirčnosti nevede pripomorejo tudi starši. Če malček denimo potoži, da je lačen, vi pa mu za malico ponudite čokoladne piškote, naslednjič ne bo rekel, da je lačen, ampak bo zahteval piškote. Vsak korak k bolj zdravemu načinu prehranjevanja je torej potrebno dobro premisliti in se taktično ter z zdravo mero vztrajnosti lotiti postopne (ponovne) vpeljave določenega živila v otrokovo prehrano. 

Med največkrat zavračanimi živili pri otrocih je zelenjava, ki pa je bogat vir vitaminov, mineralov ter vlaknin.
Med največkrat zavračanimi živili pri otrocih je zelenjava, ki pa je bogat vir vitaminov, mineralov ter vlaknin.FOTO: Arhiv naročnika

Kako otroka pripraviti do tega, da bo pojedel zdrav obrok?

Ustvarite rutino in se striktno držite urnika prehranjevanja. Otrok naj ima tri glavne obroke in od dva do tri manjše prigrizke. Vsebina obroka naj bo energijsko in biološko polnovredna, z optimalnim razmerjem makro- in mikrohranil vseh skupin živil: zelenjave, sadja, žit in žitnih izdelkov, mleka in mlečnih izdelkov, mesa in rib ter kakovostnih vrst maščob. Obroki naj bodo vsak dan ob približno enaki uri, pomembno je, da so raznoliki, še posebej pomembne so zadostne vrednosti vitaminov ter mineralov. 

Otrokom dovolite, da pomagajo pri načrtovanju ter pripravi obrokov. Naj vam pomaga pri pripravi družinskega jedilnika in nakupovanju živil v trgovini, prav tako ga lahko vključite tudi v delo na vrtu in pridelovanje hrane. Tako bo z največjim užitkom čakal, da na njegovem delu vrta zraste sočni paradižnik, v katerega bo z navdušenjem ugriznil. Naloge, ki mu jih določite pri pripravi hrane, pa naj bodo prilagojene njihovi starosti. Ta metoda je pri večini otrok izjemno učinkovita. Če vsaj deloma sodelujejo pri pripravi obroka, bodo hrano zagotovo želeli vsaj poskusiti – in v določenih primerih lahko že to pomeni ogromen napredek. 

Če otrok obrok zavrne, mu ne pripravljajte druge jedi, ne moledujte ga ali silite k hranjenju. Počakajte 30 minut. Če otrok ničesar ne poje, temu ne posvečajte prevelike pozornosti. Krožnik brez besed vzemite in počakajte do naslednjega obroka oz. Malice. Prav tako nikar ne obupajte prehitro. Otrokove preference se ves čas spreminjajo in v povprečju naj bi potreboval okrog 15 stikov, da jo bo sploh pripravljen poskusiti, nato pa še od 10- do 15-krat, da mu postane všeč. 

Prvi stik s hrano vzpostavimo z očmi, zato ni nepomembno, kako je obrok videti na krožniku.
Prvi stik s hrano vzpostavimo z očmi, zato ni nepomembno, kako je obrok videti na krožniku.FOTO: Arhiv naročnika

Ne pozabite na vitamine in minerale

Ker otrokom veliko pomeni vizualna podoba hrane, jim pripravite privlačne obroke. Sadje in zelenjavo lahko narežete v zabavne ali živalske oblike in koščke postavite tako, da bodo otroku vzbudili zanimanje. Namesto sladkarij in slanih prigrizkov mu za malico raje ponudite sadna nabodalca, sadno kupo ali kakšno drugo sadno sladico, da mu zagotovite kopico vitaminov ter mineralov.  Dodatno lahko otrokov organizem podprete še z Marsovci – multivitamini in multiminerali za otroke v obliki želejčkov in žvečljivih tablet, ki jih bodo malčki zaradi privlačne oblike ter odličnega okusa brez težav vpeljali v svojo rutino. 

Največ navdušenja bodo zagotovo poželi Marsovci želejčki, ki so na voljo v štirih odličnih sadnih okusih – jagoda, pomaranča, gozdni sadeži in limona. Gre za okusne želejčke v obliki marsovcev, ki vsebujejo vitamine in cink za zdravje in dobro počutje organizma ter kompleks BoneActive, sestavljen iz vitaminov D in K, ki prispevata k ohranjanju zdravih kosti ter normalnemu delovanju imunskega sistema otrok, starejših od 4 let. Za zdravje in dobro počutje vaših malčkov lahko poskrbite tudi z žvečljivimi tabletami Marsovci z inulinom, ki poleg kopice vitaminov in mineralov vsebujejo še inulin – vrsto topne vlaknine, ki ima izjemno prehrambeno in funkcionalno vrednost,  jod, ki je potreben za rast otrok, in sladilo ksilitol, ki daje prijeten hladilni okus. Torej vse, s čimer lahko pomagate pri zdravem razvoju še tako izbirčnega otroka in pomagate preganjati viruse. 

Otrokov imunski sistem je sicer najbolj na udaru prvo leto po začetku obiskovanja vrtca ter v zimskih mesecih, ko imamo občutek, da so na pohodu vsi virusi tega sveta, zato ga lahko pri otrocih nad 3 leti dodatno podprete z Marsovci PROimun DEFEND žvečljivimi tabletami ali sirupom z betaglukani in ekstraktom črnega bezga, ki se že stoletja uporablja kot podpora zdravju zgornjega dela dihalnih poti in delovanju imunskega sistema. Poleg prizadevanja za zdrave prehranjevalne lahko na ta način še dodatno pripomorete k temu, da vam ne bo treba prepogosto dežurati ob otroški postelji s termometrom ter protivročinskimi sredstvi v roki. 

Sponzorirana objava

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863