Hrana v tem obdobju naj bo kar se da raznolika in kakovostna, sestavljena praviloma iz osnovnih živil, s čim manj predelane ali predpripravljene hrane. Super je, če načela zdravega prehranjevanja pri malčku ohranjamo v vseh dneh – tako tistih bolj rutinskih, ko smo v službi in vrtcu, kot tudi prostih, ko smo na dopustu ali izletu. Telo se namreč na določeno hrano in živila navadi in vsaka sprememba ga lahko vrže iz tira, pa naj se to pokaže kot slabše počutje, npr. glavobol, težave s prebavo, ali pa nihanje v razpoloženju. Tega pa si na dopustu ali izletu res ne želimo.
Poleg same rasti in razvoja pa so malčki praviloma tudi bolj aktivni kot odrasli. Sploh kadar gremo na izlet na plažo, bomo otroka redko videli, kako počiva na obali. Ves čas bodo aktivni v ali ob vodi, plavali bodo, se igrali, žogali in čofotali. Njihove energijske potrebe so tako višje kot naše glede na njihovo velikost.

Malčki tako potrebujejo več manjših dnevnih obrokov, saj je pomembno, da energijo in hranila v svoje telo vnašajo sproti, obenem pa želimo preprečiti, da bi jim postalo slabo. Za izlet si tako poleg glavnih obrokov pripravimo tudi več manjših prigrizkov. Sestavljeni naj bodo iz vseh skupin živil, super pa je, če jih kombiniramo s svežim sadjem in/ali zelenjavo, ki bo poleg energije in hranil prinesla še vodo.
Poleg same hranilne sestave obroka pa je pomembno, da malčku na plažo vzamemo stabilne obroke, ki so pripravljeni iz rastlinskih virov ali termično že obdelanih živalskih virov. Malce si sicer lahko pomagamo s hladilno torbo ali hladnimi vrečami, a sveža živalska živila, kot so jogurti, skuta, majoneza in sveža salama, se vseeno lahko zelo hitro pokvarijo in so kot taka manj primerna.
Ideje za zdrave malice za na plažo, ki so ustrezne za malčke in tudi higiensko stabilnejše, so:
Bananin muffin ali bananin kruh
Malčki imajo banano praviloma zelo radi, saj je sladka. A kaj, ko je zelo nehvaležno sadje za prenašanje, saj se hitro spešta ali postane rjava, kot taka pa je za malčke pogosto kar neužitna. Banano lahko že doma pretvorimo v okusne muffine ali iz nje pripravimo bananin kruh. Receptov se na spletu najde ogromno, prilagodimo jih na morebitne prehranske omejitve ali alergije našega malčka.
Namesto čokolade, ki se bo na plaži stopila, pa obe ideji pripravimo z arašidovim maslom, ki bo obroku prinesel zdrave maščobne kisline ter nekaj malega dodatnih beljakovin. Ker je tak prigrizek kar precej nasiten in bogat, malčku zraven ponudimo svežino, pa naj bo to v obliki vode ali pa morda kakega kosa vodenega sadja, npr. lubenice ali grozdja.

Piškoti in jogurt
Doma pripravljeni piškoti imajo vedno prednost pred kupljenimi, saj sami vplivamo na to, katere sestavine bomo uporabili in predvsem koliko sladkorja bomo dodali v recept. Ko razmišljamo o piškotih, ki jih bomo vzeli na plažo, moramo imeti pred očmi, da naj bodo izbrane sestavine take, da se ne stopijo. Odpade tako čokolada, a odličen okus piškotu lahko dodamo z uporabo začimb, npr. cimeta.
Paziti pa moramo še na to, da piškotom ne dodamo kake preveč trde sestavine, npr. oreškov, ki jih naš malček ne bo mogel zgristi. Če se odločimo za dodatek oreškov, jih zmeljemo ali izberemo npr. mandlje v lističih, ki so mehki. Dodamo še sadje, npr. jabolko in polnozrnato žitarico, kot so ovseni kosmiči, in voila: že pred nami dišijo piškoti iz ovsenih kosmičev z mandlji, jabolkom in cimetom.
Kombinacij je res veliko. Pobrskajmo po internetu ter najdimo svojo. Ob piškotkih pa lahko ponudimo jogurt. Na začetku prispevka smo omenili, da se na plaži izogibamo živalskih proizvodov. Je pa jogurt vseeno lahko dobra izbira, saj ga odpremo tik pred zaužitjem. Počaka naj v hladilni torbi, ob odprtju pa je potrebno, da ga zaužijemo takoj. Imajo pa jogurt navadno tudi na voljo v pekarnah ob plaži, tako da si lahko svežega kupimo tudi tam.

Sendvič
V primeru, da se na plažo odpravimo za dlje časa, bodo sladki prigrizki najverjetneje premalo. Vsaj eden izmed obrokov naj bo malo bolj hranilen. Pri pripravi sendviča izberimo polnozrnat kruh, najbolje takega s semeni. Ta bodo prinesla dodatno energijo. Kruh namažemo z zelenjavnim namazom. Bolje je, če ga pripravimo sami doma, lahko pa izberemo zelenjavno ali stročnično pašteto.
V primeru kupljenega namaza le pazimo, da najdemo kvalitetne proizvode s čim manj soli in aditivi. Nato pa dodamo zelenjavo, ki jo bo naš malček pojedel. To je lahko kumarica, korenček, solata, paradižnik ... V primeru, da zaupamo naši hladilni torbi in naš malček nima alergije, lahko vanjo pospravimo trdo kuhana jajca, ki jih tik pred zaužitjem olupimo in narežemo ter položimo v sendvič.
Pri pripravi sendviča se izognimo salamam, živalskim namazom (predvsem majonezi) in ostalim živalskim živilom (npr. sveži mehki sir ...). Sendvič lahko pripravimo tudi z arašidovim maslom in marmelado. Ta kombinacija je malenkost bolj nasitna in ne tako sveža, zato ob takem sendviču pojejmo še kos osvežilnega sadja ali spijmo dodatno vodo.
Ne glede na to, katero malico izberemo, vedno jo prilagodimo svojemu malčku, pa naj bo to njegov okus in prehranske preference ali pa morebitne zdravstvene omejitve.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV