Predvsem mlajši otroci so praviloma izbirčni jedci, ki jih je težko zadovoljiti. Redko naglas povedo, da je nekaj slastno, a znajo hkrati zelo neutrudno ponavljati in opominjati, ko jim kaj ni všeč. Kot mamica treh se zdaj že zelo dobro zavedam, da je nemogoče zadostiti vsem njihovim željam in okusom. Prvi – devetletnik – recimo ne mara mesa, drugi – skoraj osemletnik – poje vse, če je zraven kečap, tretja – štiriletnica – bi za vsak obrok dneva pojedla zvrhan kupček pire krompirja z grahom.
Včasih sem jih zato še (vedno znova neuspešno) rotila in se hudovala, saj sem za božično ali novoletno večerjo porabila kar nekaj časa in truda. A dandanes so dokončno mimo dnevi nejevolje, ko so se zmrdovali ob praznični mizi.

Poenostavila sem si življenje in začela kuhati enostavno, prav tako sem se sprijaznila, da bodo jedli, če jim prija, če so lačni in če jim je okusno, sicer pa pač ne. Obenem se zavedam, da pri njihovih letih vsi trije ne bodo mirno in kulturno sedeli za mizo, čeprav vseeno z upanjem zrem v prihodnost, vedoč, da bo tudi za nas prišel konec nenehnega miganja in prestavljanja na stolih.
Da, vmes sem se marsikaj naučila in spoznanja z velikim veseljem delim z vami. Upam, da vam bodo v pomoč. Najprej naj vam zaupam, da je zelo smiselno, če je praznična večerja v osnovi po okusu otrok. Medtem lahko zase kaj dodatno pripravite posebej (na primer tatarski biftek ali humus in francosko solato s popečenim kruhom za predjed), otroci pa naj morda raje začno z juho in takoj nadaljujejo z glavno jedjo.
A še preden se posvetimo idejam za jedi, je dobro poznati še nekaj drugih nepisanih pravil. Enostavna večerja oziroma morda raje kar "kosirja" naj na mizi ne bo prepozno, primeren čas je po mojih izkušnjah nekje med 16. in 18. uro.
V prazničnem dnevu naj otroci zjutraj pojedo nasiten zajtrk, kot so denimo palačinke, ocvrte kruhove rezine (pohane šnite), mlečen riž ali močnik. Klasično kosilo naj bo raje bolj prigrizek, recimo mini obloženi sendviči, kruh in mleko ali kakav, tortilje s tuno, rogljički, grisini z jogurtom ... Ob morebitni hudi vmesni lakoti pa naj zobajo sadje.
Preskočite torej prvi topel obrok dneva in se raje v miru posvetite pripravi praznične večerje. Pomaga naj vsa družina in otroci lahko po svojih zamislih pogrnejo mizo, saj potem tudi z večjim užitkom jedo in so ponosni na svoje dosežke. Sladico lahko pripravite dan prej, da ne bo na praznik preveč dela.

Naj bo enostavno, preprosto in osnovno začinjeno
Praznična večerja naj se torej začne z juho. Večina otrok rada skrka govejo z rezanci, ribano kašo ali zlatimi kroglicami, za bolj gurmanske malčke lahko pripravite gobovo s popečenimi kruhki ali paradižnikovo z rižem. Seveda lahko poskusite tudi z zelenjavno, pri čemer jih boste verjetno uspešneje pripravili k jedi, če se bo ob zelenjavi kuhal krompir in če bo na koncu vse skupaj zmleto v dobro vročo kremno juhico.
Za glavno jed so lahko nadevan pečen piščanec, ocvrta piščančja bedra, svinjska ali telečja pečenka, ribji file, sojini ali zelenjavni polpeti. Za prilogo lahko ponudite krompir (pečen, pomfri, v kosih ali pire), njoke ali riž, zelenjava naj bodo bučke, grah, koruza, korenček, stročji fižol, špinača, med bolj priljubljenimi solatami pri otrocih so zelje, paradižnik, rdeča pesa, pa tudi zelena solata.
Čeprav se ne sliši tako zelo "praznično", so lahko za večerjo tudi pica, hamburgerji, lazanja, čufte ali špageti na tisoč in en način, če jih v vaši družini obožujete. Sami zase najbolje veste, kaj boste lahko "prodali" za mizo in če so navedene jedi odlična izbira za vaše navdušene otroke, si jih lahko brez skrbi privoščite tudi ob prazničnih dneh.
Za slaščico ponudite nekaj z vanilijo, čokolado, smetano in jagodami, kot na primer vanilijev puding z belo čokolado ali mascarponejem, jagodami in smetano, mafine ali čokoladne brownije z jagodami in smetano oziroma – če si želite res vse skupaj zelo poenostaviti – sladoled z jagodami in smetano. Za zabavno doživetje lahko pripravite sladke penice ali domače piškote, ki naj jih otroci (in seveda tudi vi) sproti pomakajo v stopljeno čokolado in pisane mrvice. Več idej in receptov za praznične slaščice lahko odkrijete TUKAJ.
In za konec – kot mamica mamici: ne bodite razočarani in slabe volje, če praznična večerja ne bo popolna. Kot starši dojenčkov, malčkov in malce starejših otrok se zavoljo vaših čim dlje ohranjenih živcev sprijaznite in kar takoj zdaj sprejmite, da so povečini nerealna pričakovanja vse nasmejane in mirne "picture-perfect družine" za bogato obloženo mizo.

Ni nujno, da vam bodo vse jedi odlično uspele, pomembno je, da ste skupaj in da se imate radi. Otroci verjetno ne bodo sedeli za mizo, saj so po naravi živi in veseli, kar je normalno in prav. Hrana jim je zadnja skrb, za praznike so zanje v ospredju darila, igra, druženje, razposajenost. Obenem se v veselem in debelem decembru ne obremenjujte preveč z zdravo prehrano, saj se lahko kdaj pa kdaj tudi brez slabe vesti pregrešite in nato vseh preostalih 11 mesecev v letu znova živite omejevalno in "po starem".
Uživajte, dober tek, okusno in mirno družinsko praznično večerjo vam želim!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV