Buče so polne vitaminov in mineralov, ki so bistveni za odraščajoče otroke. Samo ena skodelica kuhane buče zagotavlja ogromno pomembnih hranilnih snovi:
Vitamin A: ključen za dober vid, zdrav imunski sistem in pravilno delovanje organov. Buča je bogata z betakarotenom, ki se v telesu pretvori v vitamin A.
Vitamin C: podpira zdravje imunskega sistema, pomaga pri zdravljenju telesa in spodbuja absorpcijo železa.
Kalij: bistvenega pomena za zdravo delovanje mišic in vzdrževanje krvnega tlaka.
Vlaknine: pomagajo otrokom ostati siti in pomagajo pri prebavi, kar lahko pomaga preprečiti zaprtje.
Krepitev imunskega sistema
Otroci so izpostavljeni številnim mikrobom, zlasti v šolah in vrtcih. Vitamin C in antioksidanti v buči lahko pomagajo okrepiti imunski sistem, zaradi česar so otroci bolj zdravi in bolje opremljeni za boj proti pogostim prehladom in virusom. Vključitev buč v njihovo prehrano, zlasti v hladnejših mesecih, lahko dodatno in na naraven način okrepi njihov imunski sistem.

Buča je odlična za zdravje oči
Ker je mnogo otrok veliko časa pred zasloni, je zdravje oči pomembnejše kot kdaj koli prej. Visoke ravni betakarotena v bučah so koristne za razvoj oči in ohranjanje dobrega vida. Betakaroten, ki daje buči svetlo oranžno barvo, se pretvori v vitamin A, hranilo, ki je ključnega pomena za dober vid in lahko celo pomaga preprečiti težave z vidom, ko otroci odraščajo.
Pomaga pri prebavi
Buča je bogata s prehranskimi vlakninami, ki so pomembne za ohranjanje zdravega prebavnega sistema. Vlaknine spodbujajo redno odvajanje blata in lahko pomagajo zmanjšati možnosti za zaprtje, ki je pogosta skrb mnogih otrok. Vključitev hrane, bogate z vlakninami, kot je buča, lahko pomaga izboljšati prebavo in poskrbi, da otrokovo črevesje ostane zdravo.
Energija za aktivne otroke
Buče zagotavljajo uravnoteženo količino ogljikovih hidratov, ki so bistvenega pomena za aktivne in rastoče otroke. Ogljikovi hidrati v bučah dajejo otrokom energijo, ki jo potrebujejo, da ostanejo aktivni ves dan, pa naj gre za igro, šport ali koncentracijo v šoli.
Dobra je tudi za zdravje srca
Buče so za srce zdravo živilo, o katerem velja razmišljati že od malih nog. Vsebujejo vlaknine, kalij in antioksidante, ki lahko prispevajo k zdravju srca in ožilja. Učenje otrok, da uživajo hrano, ki je zdrava za srce, kot je buča, lahko pomaga vzpostaviti dobre navade za vse življenje.

Kako uvesti bučo v prehrano otroka?
Bučne pite vam dejansko ne bodo prinesle veliko koristi za zdravje. Bučo zato raje vključite v več obrokov za kosilo in večerjo, med drugim v juhe, enolončnice, rižote, testenine ali kot samostojno prilogo. Bučni pire lahko za zdrav zajtrk vmešamo v ovsene kosmiče ali grški jogurt s cimetom in muškatnim oreščkom. Iz buče lahko pripravite tudi kašice za dojenčke in številne sladice, kot so bučni browniji, mafini ali palačinke, za katere recept vam ponujamo v spodnjih vrsticah:
Recept za bučne palačinke:
Sestavine:
2 zreli banani
2 jajci
skodelice mleka
1 skodelica bučnega pireja
1 žlica medu
skodelice polnozrnate moke
2 žlički pecilnega praška
1 žlica mletega cimeta
1 žlica olja
Postopek priprave:
Zrele banane pretlačimo, dokler ne pridobimo mešanice brez grudic. Dodamo jajca in mešamo do gladkega. Dodamo mleko, bučni pire in med ter premešamo. Dodamo moko, pecilni prašek in cimet. Mešamo, da se sestavine združijo.
V ponev damo žlico olja in jo segrevamo na srednjem ognju minuto. Maso vlijemo v ponev za vsako palačinko posebej. Pečemo toliko časa, da se palačinka napihne in se robovi posušijo. Obrnemo in pečemo, dokler rahlo ne porjavi na obeh straneh. Voila!

Vir: Childrens.com
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV