Bibaleze.si

Živila, ki jih pediatrinje nikoli ne bi dale svojim otrokom

S.B.

Recepti za malčke

0
18. 12. 2024 05.00

Ameriške pediatrinje so naredile seznam živil, ki se jim na splošno izogibajo, še posebej pa jih nikdar ne bi ponudile svojim otrokom. Preverite, za katera živila gre in zakaj jih ni dobro uživati.

Zajtrk

Starši so še pred prihodom otrok mnogokrat prepričani, da bodo venomer nudili otroku le zdravo in doma pripravljeno hrano, a realnost je potem velikokrat drugačna. "Ne obremenjujte se s tem. Sem pediatrinja in hkrati starš zelo izbirčne male osebe. Moja 5-letnica še ni naletela na čips, sladkarijo ali kakšen podoben nezdrav prigrizek, ki ji ne bi bil všeč, medtem ko sta sadje in zelenjava druga zgodba," je dejala dr. Elizabeth Davis, ameriška pediatrinja. Po njenem mnenju in mnenju kolegic pediatrinj pa obstaja nekaj vrst živil, ki bi se jim starši morali na široko izogibati. 

Trdi bonboni

"Trde bonbone bi morali povsem prepovedati," je dejala dr. Christina Johns in dodala: "Trdih sladkarij se na splošno izogibam in jih otrokom nikoli ne dajem. Vsebujejo veliko sladkorja in prispevajo k razpadanju zob in pokanju sklenine. Poleg tega pa predstavljajo tudi nevarnost zadušitve."

Vnaprej pripravljena hrana vsebuje veliko preveč soli in slabih maščob.
Vnaprej pripravljena hrana vsebuje veliko preveč soli in slabih maščob.FOTO: Shutterstock

Predelana, pakirana hrana

"Odraščala sem na jugu in v otroštvu sem pojedla veliko predelane in že pripravljene hrane. Svojim otrokom je ne dajem, ker vsebuje preveč soli in slabih maščob. Na voljo imate bolj zdrave možnosti polnovredne hrane," pojasnjuje dr. Candice Jones.

Energijske pijače

Med 'prepovedanimi' živili so tudi različni energijski napitki. "Energijske pijače so lahko nevarne in imajo škodljiv vpliv na otroke. Otrokom na splošno ne priporočamo uživanja kofeina, saj gre za poživilo, ki lahko povzroči zasvojenost. Energijske pijače na splošno niso regulirane in lahko vsebujejo zelo visoke odmerke kofeina, ki lahko povzročijo nespečnost, težave s srcem, težave z nihanjem razpoloženja in celo smrt. Energijske pijače se mi ne zdijo varne ali kakor koli koristne za otroke," opozarja dr. Yami Cazorla-Lancaster. Več o nevarnostih energijskih pijač si lahko preberete tudi v tem prispevku.

Tuna ima visoko vsebnost živega srebra, zato jo odsvetujejo pri prehrani otrok.
Tuna ima visoko vsebnost živega srebra, zato jo odsvetujejo pri prehrani otrok.FOTO: Dreamstime

Ribe z visoko vsebnostjo živega srebra

"Izogibam se tudi ribam z visoko vsebnostjo živega srebra, kot so skuša, marlin, mečarica, tuna. Živo srebro je lahko strupeno za živčni sistem, zato se mu je najbolje popolnoma izogniti. Še posebej je lahko škodljivo za majhne otroke in mladostnike z razvijajočimi se možgani," dodaja dr. Davisova.

Gosti sokovi in gazirane pijače

"Svojim otrokom nikoli nisem stregla sokov ali gaziranih pijač. Sladkani sokovi in brezalkoholne pijače imajo zelo visok delež koncentriranega sladkorja – saharoze – in pogosto visok delež fruktoze. Poleg tega vsebujejo preveč dodanega sladkorja in imajo zelo malo vlaknin. Postrezite jim vodo in sadje, ki je bogato z vlakninami," pravi dr. Jennifer Trachtenberg.

Nepasterizirani mlečni izdelki lahko povzročijo okužbo prebavil.
Nepasterizirani mlečni izdelki lahko povzročijo okužbo prebavil. FOTO: AdobeStock

Hrana, ki predstavlja nevarnost zadušitve

"Živila, ki predstavljajo nevarnost zadušitve za majhne otroke, vključujejo pokovko, grozdje, češnjeve paradižnike, trde bonbone, žvečilne gumije, korenje, koščke kuhanega mesa itd. Ta živila je treba narezati na zelo majhne koščke ali pa se jim popolnoma izogibati, dokler otroci niso starejši," pravi dr. Davisova.

Nepasterizirano mleko

"Moji otroci ne jedo nepasteriziranih ali 'surovih' mlečnih izdelkov, ker obstaja večja nevarnost okužb prebavil in hude driske," še zaključuje dr. Davisova.

Vir: Huffington Post

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 831