Ali se trudite zmanjšati količino odpadne hrane in se vam zdi, da je pri majhnih otrocih to težja naloga, kot takrat, ko sta bila s partnerjem sama? Otroci si namreč hitro napolnijo želodčke in že hitijo k drugim aktivnostim in k svojim igračam. Pogosto so tudi izbirčni in presenečajo s svojimi prehrambenimi preferencami. Kar je bilo prejšnji teden super, danes morda ni več. In kako lahko z nekaj domiselnimi in zabavnimi triki zmanjšate količino zavržene hrane, s tem prihranite, obenem pa otroke naučite, da bodo hrano cenili in z njo odgovorno ravnali tudi v odrasli dobi?
Premišljeni nakupi
Vse se prične s premišljenimi nakupi. S tedenskimi jedilniki, ki jih lahko pripravite skupaj z otroki, boste prihranili čas in denar, načrtovanje pa pomeni tudi manj zavržene hrane. Z izdelki Mercatorjevih znamk lahko kupujete kakovostno in ugodno vsak dan. Čaka vas pestra izbira izdelkov, ki so odlična osnova za polnovreden zajtrk, kosilo, večerjo, malico in še kaj vmes.
Da bo vaš jedilnik resnično uravnotežen in poln vitaminov ter mineralov, vam lahko na pomoč 'priskočijo' 100-odstotno ekološko pridelani in visokokakovostni izdelki Bio Zone, ki so polnega okusa in imajo bogato prehransko vrednost. Pridelani so brez uporabe umetnih gnojil, pesticidov in gensko spremenjenih organizmov, s spoštovanjem do živali in narave. Naj vam pri izbiri pomagajo tudi vaši otroci.

Manj prigrizkov, manj zavržene hrane
Če otroci pred glavnimi obroki posegajo po prigrizkih, se bodo bolj ali manj nasitili. Pri kosilu ali večerji v njihovih želodčkih zato ne bo dovolj prostora in hrana bo ostala na krožnikih. Zato omejite uživanje prigrizkov ali pa otrokom, ko jih pred glavnimi obroki zgrabi huda lakota, raje ponudite sadje ali zelenjavo.
Narežite sadje in zelenjavo
Jabolko bo šlo hitreje v promet', če ga boste narezali na za grižljaj velike koščke, kot pa če ga ponudite celega. Še bolj zanimivo bo, če boste iz koščkov različnih vrst sadja pripravili nabodala. Poskusite otroku ponuditi pisan šopek' na paličice narezano surovo zelenjavo ali pa zelenjavo narežite z modelčki za piškote. Morda boste presenečeni, ko boste zagledali prazen lonček ali krožnik. Zelenjava lahko pristane tudi v njihovih najljubših omakah, sadje pa v napitkih ali še bolje, v obliki sladolednih lučk. Mimogrede, v lučke lahko smukne tudi kakšen kos zelenjave.
Poskusite z zabavnimi imeni
Otrok nikar ne grajajte, če določene hrane nikakor ne bodo hoteli jesti. Poskusite z drugačnim pristopom in jedi poimenujte z zabavnimi imeni ali pa jih poimenujte po njihovih najljubših risanih junakih.
Ne pretiravajte s količino
Na krožnike vaših malčkov naložite manjše porcije. Če bodo želeli, jim lahko jed servirate znova. Malce večji otroci naj si postrežejo kar sami, pri tem pa jih spodbujajte, naj si vzamejo manj in gredo kasneje po novo porcijo, če bodo tako želeli.
Shranite ostanke za kasnejši prigrizek
Če krožniki po obroku niso prazni, jih še nekaj časa pustite na mizi oziroma pultu, nato pa jih predevajte v pisane posodice in postavite v hladilnik, tako da bodo na dosegu rok. Česar otroci niso uspeli pojesti med kosilom ali večerjo, lahko kasneje postane bolj zdrav prigrizek', in ne zavržena hrana.
Ponovna uporaba ostankov
Ostanke hrane uporabite v novih jedeh. Zelenjavo lahko spremenite v kremno juho ali zelenjavne krokete, stročnice lahko spremenite v namaz, riž lahko popražite z različnimi dodatki, iz ovsenih kosmičev lahko spečete piškote in še in še. Pri kuhanju z ostanki imejte toliko domišljije, kot jo premorejo vaši malčki.

Mali šef Slovenije ima super ideje
Odlične ideje boste našli tudi v oddaji Mali šef Slovenije. V Mercatorju želijo prispevati k temu, da otroke spodbudimo k zdravim življenjskim navadam ter k odgovornemu prehranjevanju. Pot do tega je tudi spodbujanje otrok h kuhanju svežih obrokov ter k odkrivanju pestrosti slovenske kulinarike. Poleg tega bodo z že šesto sezono šova Mali šef Slovenije pomagali še več osnovnim šolam uresničiti njihove šolske cilje. Tudi letos bodo med osnovne šole, ki jih zastopajo mali kuharski talenti, razdelili donacijo v skupni višini 30.000 evrov, znesek, ki ga bo prejela posamezna šola, pa je odvisen tudi od vaših glasov.
Ob nakupu izdelkov z oznako Mali šef v Mercatorju na računu prejmete unikatno 16-mestno kodo za glasovanje. Z njo lahko na malisef.mercator.si do 13. 5.2024 glasujete za šolo, ki bi ji radi pomagali do donacije. Vsak kupljen izdelek iz nabora Mali šef vam prinese en glas za posamezni par. O prvih treh mestih malih kuharskih mojstrov bo odločala žirija, uvrstitev preostalih petih tekmovalnih parov pa je odvisna od vaših glasov. Zato spremljajte oddajo Mali šef Slovenije, vsako nedeljo ob 18:05 na POP TV, in glasujte za svoja favorita!
Sponzorirana vsebina