Bibaleze.si

Stvari, ki jih je dobro vedeti pri prehrani otroka

S.B.

Vse o prehrani

0
19. 11. 2024 01.15

Ustrezen način prehrane v obdobju odraščanja je izrednega pomena za gradnjo kosti, mišic in organov, hkrati pa vpliva tudi na razvoj možganov. Zato se je v obdobju otrokovega odraščanja pomembno zavedati naslednjih nekaj dejstev v zvezi z otroško prehrano.

Hrana

Malčki potrebujejo veliko več energijsko bogatejših obrokov kot odrasli, saj tudi čez dan porabijo več energije. Zgodnje otroštvo je obdobje, ko se otrok še nekoliko seznanja z različnimi okusi in živili. Odrasli pa se morajo zavedati nekaj pomembnih smernic glede otrokove prehrane, ki jih navajamo spodaj.

Otroku bodite dober zgled

Če ste sami izbirčni pri prehrani in ne uživate raznolikih obrokov, potem od otroka ne morete pričakovati, da se bo prehranjeval zdravo in vzljubil zdravo prehrano. S svojim ravnanjem in zgledom usmerjajmo otroka in ga spodbujajmo k temu, da bo jedel zdravo.

Pri dopolnjenem prvem letu starosti ponudite otroku beljak

Jajčni rumenjak lahko v manjših količinah v otrokovo prehrano uvedemo okoli osmega meseca starosti, beljak pa šele po dopolnjenem enem letu. Začnite s četrtino beljaka, nato pa vnos vsak teden povečajte za četrtino. Spremljajte otroka zaradi morebitne alergijske reakcije.

Otroku bodite za zgled in se tudi sami prehranjujte raznoliko in zdravo.
Otroku bodite za zgled in se tudi sami prehranjujte raznoliko in zdravo.FOTO: Shutterstock

Po dopolnjenem prvem letu starosti naj uživa vse, kar jedo odrasli 

Če ne opažate alergijskih reakcij, potem ni razloga, da bi se otrokova prehrana po dopolnjenem prvem letu starosti razlikovala od prehrane odraslih. Otrok lahko po dopolnjenih 12 mesecih starosti namreč že začne uživati vsa ostala živila, ki so do takrat odsvetovana. To so npr. jajca, mleko, med, jagode ipd.

Ne silite otroka, da poje obrok do konca

Znati morate oceniti, kdaj je otrok pojedel dovolj, in ne smete ga siliti, naj je čez mero. Včasih se morda slabo počuti, včasih ni lačen, s siljenjem pa boste kvečjemu dosegli, da bo imel otrok večji odpor do hrane. 

Ko otrok ne poje kosila, ker mu to pač ni všeč, mu svetujte, naj zaužije vsaj tisto, kar ima rad, v zameno pa mu ne ponujajte sladic. Če ne poje kosila, potem naj tudi ne je sladkarij. Ko bo občutil lakoto, bo z veseljem pojedel pripravljen obrok, boste videli.

Jajca ponudite otroku šele po dopolnjenem letu starosti in bodite pozorni na morebitne alergijske reakcije.
Jajca ponudite otroku šele po dopolnjenem letu starosti in bodite pozorni na morebitne alergijske reakcije.FOTO: Shutterstock

Izogibajte se ocvrti hrani

Ocvrta hrana, omake in pomfrit so težki za otrokov želodček, zato se jim raje izogibajte. Krompirček bo enako dober, če ga popečete na peki papirju, brez olja. Še bolje pa bo, če boste namesto navadnega krompirja za otroka popekli sladki krompir.

Ne skrbite, če otrok zaradi bolezni zavrača hrano

Slabo počutje ali izraščanje zobkov lahko pri otroku zmanjša apetit. Takrat je izjemnega pomena, da otrok pije zadostne količine vode ali nesladkanega čaja, da ne bi dehidriral. Hrano pa bo nadomestil, ko se bo počutil bolje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 831