Telo z zajtrkom dobi potrebno energijo in hranilne snovi, hkrati pa se zviša raven glukoze v krvi. Ljudje, ki zajtrkujejo, praviloma uživajo bolj kakovostno hrano, pa tudi manj se prenajedajo in posledično bolje vzdržujejo telesno težo. Zelo pomemben je zajtrk za otroke, saj možgani potrebujejo energijo za delovanje, kar je ključnega pomena pri učenju.
Raziskava Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju med mladostniki v Sloveniji (izsledki mednarodne raziskave "Health Behaviour in School Aged Children" – HBSC iz leta 2014) je pokazala, da že skoraj vsak drugi mladostnik, star 11, 13 in 15 let, med šolskim tednom vsak dan redno zajtrkuje (45,1 odstotka). Leta 2002 jih je bilo 39,4 odstotka.
Seveda ni dovolj zajtrk, temveč mora biti tudi zdrav. In tudi hitro pripravljen je lahko zdrav. Na primer sveže sadje, ovseni kosmiči, navadni jogurt (mlečni ali rastlinski), polnozrnat, ajdov, pirin, ržen kruh s sirom, jajca, polenta z mlekom (nesladkana!). Otrokom pa za zajtrk ni priporočljivo ponuditi belega kruha s čokoladnim namazom, sendviča s salamo, hrenovk, kosmičev z veliko dodanega sladkorja.
In kaj jedo slovenski otroci? Bralke so različno odgovorile na vprašanje, kaj zajtrkujejo njihovi otroci pred odhodom v vrtec ali šolo, ki smo ga postavili na Facebook strani Bibaleze.si. Slovenski otroci po njihovih navedbah zajtrkujejo nesladkane kosmiče s sadjem, jajca, koruzne kosmiče z mlekom, kruh z maslom, pašteto, šunko, sirom, marmelado, medom, mlečni zdrob, skuto, močnik. Bralka Sara je zaupala celo recept za bananine palačinke: dve jajci, mehka banana, dve do tri žlice moke, žlica chia semen in po potrebi malo mleka, če je pregosto. Zraven ponudi toplo ovseno mleko.
O pomenu zajtrka za otroke je več povedala certificirana nutricionistka Karla Klander, ki se že več let ukvarja z zdravo prehrano.
Zakaj je zajtrk tako zelo pomemben obrok v dnevu?

Raziskave so pokazale, da imajo otroci, ki zjutraj zajtrkujejo, vsesplošno boljše rezultate, lažje se osredotočijo, lažje rešujejo probleme in imajo boljšo mišično koordinacijo. Za otroke, ki jedo zajtrk, obstaja manjša verjetnost, da bodo imeli preveliko telesno težo. Imajo tudi manj jutranjih bolečin v trebuhu, ki so povezane z lakoto. Ugotovljeno je celo bilo, da so otroci, ki zajtrkujejo, več prisotni pri pouku in manj zamujajo. Če otrok "preskakuje" zajtrk, obstaja precej večja verjetnost, da bo kmalu postal utrujen in razdražljiv.
V kolikšnem času bi morali pojesti zajtrk, potem ko se zbudimo?
Ugotovljeno je bilo, da je najbolje pojesti zajtrk čim prej, potem ko vstanemo oziroma nekje v času dveh ur. Bolj zgodaj kot pojemo svoj zajtrk, bolje je za naš metabolizem. Seveda pa smo si ljudje različni in marsikomu ne ustreza jesti, takoj ko vstane. Tudi to velja upoštevati in zajtrk malce zamakniti.
Zakaj je tako pomembno, da je zajtrk zdrav?
Če želimo imeti korist, mora biti zajtrk seveda zdrav. Tako dobimo več potrebnih makro in mikrohranil ter kakovostno nahranimo naše telo. Če otroku ponudimo nezdrava živila, že zjutraj obremenimo njegovo telo. S tem otrok sicer dobi nekaj energije, hkrati pa v telo dobi tudi obilo snovi, ki telesu škodujejo in mu "kradejo" tako hranila kot energijo.
Lahko prosim nanizate nekaj primerov zdravih zajtrkov, ki jih lahko na hitro pripravimo in ki jih imajo otroci načeloma radi. In še, ali je bolje ponuditi topel ali mrzel obrok ali je vseeno?
Mrzla hrana iz hladilnika je vedno neprimerna za otroški trebušček, še posebej, ko govorimo o zajtrku. Hrana mora biti vsaj na sobni temperaturi, tako da ne obremenjuje prebavil. Poleti bo otroku prijalo več surovih živil, pozimi pa topel jutranji obrok.
Nekaj primerov zdravih zajtrkov: → Ovseni kosmiči z rozinami in rastlinskim mlekom |
Kaj nasploh odsvetujete za zajtrk otrok in zakaj?
Ne glede, ali gre za otroke ali odrasle ... Med neprimerne zajtrke sodijo: sladkarije (oziroma kar koli, kar vsebuje sladkor), hitra prehrana, predelane jedi, pretirano mastne jedi, pikantne jedi. Vse našteto obremeni otrokova prebavila in na splošno celo telo. Že res, da s tem dobi tudi nekaj energije, pa vendar je potencialna škoda, ki jo na našem telesu naredi nezdrava prehrana, večja kot morebitne koristi.
Kakšno pijačo je najbolje ponuditi otroku pri zajtrku in zakaj?
Pri otrocih je zelo pomembno, da dovolj pijejo. Sama skrbnim staršem svetujem, da svojim otrokom takoj zjutraj, ko vstanejo, ponudijo kozarec mlačne, čiste vode. Če bodo to navado osvojili, jim bo dobro služila celo življenje. Na takšen način najprej poskrbimo za primerno hidracijo telesa. Ne glede na letni čas, ponoči vendarle izgubimo nekaj tekočine. Obenem z jutranjim pitjem vode poskrbimo tudi, da se iz našega telesa čistijo toksini. Se pravi, da se naše telo tudi uspešno razstruplja.
V kolikor otrok potrebuje tudi tekočino ob zajtrku, bi bil po mojem mnenju najprimernejši blag zeliščni čaj, ki naj ga v manjši količini popije po požirkih. Pa vendar ob jedi in po jedi s pitjem tekočine ne gre pretiravati, saj tako redčimo želodčne sokove, kar lahko "nagaja" pri prebavi.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV