Bibaleze.si

Kako ukrepati ob pojavu potovalne driske?

doc. dr. Mateja Logar, dr. med.

Prebava

0
25. 04. 2013 17.24

Driska na potovanju je zdravstvena težava, ki prispeva k veliki obolevnosti in onesposobi ljudi na potovanjih. Obolevajo predvsem ljudje, ki potujejo iz industrijsko bolj razvitih držav v dežele v razvoju. O potovalni driski govorimo, če v 24 urah trikrat ali večkrat odvajamo neformirane iztrebke in imamo ob tem še enega ali več pridruženih simptomov: siljenje na bruhanje, slabo počutje, bruhanje, trebušne krče, povišano temperaturo, krče v zadnjiku in odvajanje sluzavega ali krvavega blata.

Prebava
Driska, prebavne motnje, boleč trebuh
Driska, prebavne motnje, boleč trebuhFOTO: iStockphoto
Verjetnost, da dobite potovalno drisko, je v nekaterih delih sveta tudi do 50 %.
Potovalna driska – pogosta nevšečnost na potovanjih v nerazvite predele sveta

Glavni samostojni dejavnik tveganja, da dobimo drisko na potovanju, je območje, kamor potujemo. Glede na tveganje, da dobimo drisko, lahko v grobem svet razdelimo na tri območja:

območja z velikim tveganjem (20- do 50-odstotna verjetnost, da dobimo potovalno drisko): Latinska Amerika, Afrika, deli Bližnjega vzhoda, Dominikanska republika, Haiti in Azija;

območja s srednjim tveganjem (8- do 20-odstotna verjetnost, da dobimo potovalno drisko): južna Evropa, Izrael, južna Afrika in večina Karibskih otokov;

območja z majhnim tveganjem (do 7-odstotna verjetnost, da dobimo potovalno drisko): Kanada, ZDA, srednja in severna Evropa, Japonska, Avstralija, Nova Zelandija in posamezni Karibski otoki.

V vsaj 90 odstotkih se driska na potovanju pojavi v prvih dveh tednih od začetka potovanja, vendar se lahko pojavi kadar koli med potovanjem ali celo po vrnitvi domov.

Najbolj tvegana za okužbo so vlažna in surova živila.
Najbolj tvegana za okužbo so vlažna in surova živila. FOTO: Reuters

Kaj je najbolj tvegano jesti?

Izogibajte se vlažnih in surovih živil ter plavanju v naravnih vodah.
Večino primerov driske na potovanju povzročajo bakterije, redkeje rotavirusi in norovirusi. Najbolj tvegana za okužbo so vlažna in surova živila (hladne solate in sladice, hamburgerji, surove, hladne omake, neolupljeno sadje, nepasterizirano mleko in mlečni izdelki, voda iz vodovoda), medtem ko so suha živila večinoma varna (kruh, trdi siri, sadje, ki ga olupimo, ustekleničena voda in gazirane pijače). Hrana je načeloma varna, če je med kuhanjem temperatura v sredici presegla 71 °C in po kuhanju ni bila več shranjevana. Popotnikom svetujemo, naj se trudijo in pijejo varne pijače ter za pitje ne uporabljajo vode iz vodovoda. Okužimo se lahko tudi med plavanjem, zato popotnikom odsvetujemo plavanje v sladkih ali slanih vodah, v katere bi bila lahko speljana lokalna kanalizacija.

V potovalno lekarno spadajo tudi probiotiki

Pred odhodom lahko popotnikom in turistom svetujemo glede varne hrane in pijače, vendar le redki upoštevajo ta navodila. Neantibiotična sredstva so najpomembnejši način preprečevanja driske na potovanju. Probiotična sredstva, ki vsebujejo kulture Saccharomyces boulardii, mešanico bacilov Lactobacillus acidophilus in Bifidobacterium bifidum, so se v številnih raziskavah izkazala za učinkovita pri preprečevanju nastanka driske na potovanju.

Prvi cilj je preprečitev dehidracije, ki se razvije hitreje pri dojenčkih in majhnih otrocih.
Prvi cilj je preprečitev dehidracije, ki se razvije hitreje pri dojenčkih in majhnih otrocih. FOTO: iStockphoto


Ob pojavu driske nadomeščajte izgubljeno tekočino in elektrolite

Če se driska pojavi, uživajte slane krekerje oziroma slane, čiste juhe, sadne sokove in gazirane pijače, ki ne vsebujejo kofeina.

V večini primerov driska na potovanju ni življenjsko ogrožajoča bolezen, zato je zdravljenje usmerjeno k zmanjševanju težav in skrajševanju trajanja driske. Prvi cilj je preprečitev dehidracije, ki se razvije hitreje pri dojenčkih, majhnih otrocih, starejših in v nosečnosti, medtem ko je dehidracija pri zdravih odraslih redka. Bolniki, ki imajo blago drisko, pri kateri ni potrebnega prilagajanja dnevnih aktivnosti, lahko nadomestijo tekočino in elektrolite z zaužitjem kombinacije slanih krekerjev oziroma slane čiste juhe, sadnih sokov in gaziranih pijač, ki ne vsebujejo kofeina. Probiotiki lahko ugodno vplivajo tudi na krajši potek driske, saj spodbujajo imunski sistem, s škodljivimi bakterijami tekmujejo za vezavna mesta na črevesni sluznici in preprečujejo razrast škodljivih bakterij. Pri hujših driskah ter pri otrocih, starejših in nosečnicah je potrebno intenzivnejše nadomeščanje tekočine z oralnimi rehidracijskimi tekočinami (ORT). ORT vsebujejo poleg vode tudi sestavljene sladkorje in NaCl. Posebne omejitve pri hrani niso potrebne. Kadar gre za hujšo drisko s pridruženimi simptomi, se lahko uporabi tudi antibiotično zdravljenje.
 


Nasvet za popotnike


Potovanja v tropska in subtropska območja postajajo vedno bolj dostopna in tako privlačna za vedno širši krog ljudi. Žal je driska na potovanju na ta območja zelo pogosta, saj zboli kar do 50 odstotkov potnikov. Čeprav je bolezen praviloma blaga, lahko dodobra pokvari počitniške načrte, zato je pomembno, da se že pred odhodom zavedate, kaj lahko storite, da preprečite nastanek bolezni. Probiotiki so ob upoštevanju priporočil glede varne prehrane še ena od možnosti za preprečevanje driske na potovanju. Popotniki morate biti seznanjeni z možnostmi samozdravljenja in vedeti, kdaj morate poiskati zdravniško pomoč.
 

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863