Večina staršev razmišlja o tem, ali so igrače, s katerimi se igra njihov otrok, dovolj čiste in varne za uporabo. Mikrobi se lahko nahajajo kjer koli in če si otrok po igri ne umije rok, se razširijo vsepovsod in lahko povzročijo različne bolezni in okužbe.
Zato je pomembno, da skrbimo, da so igrače čiste, pa tudi, da jih občasno razkužimo, da se bakterije ne prenesejo na otrokove roke in usta. Umazane igrače lahko vsebujejo različne škodljive mikrobe, vključno z bakterijami, virusi in glivicami. Ti patogeni pa lahko povzročijo bolezni, kot so prehlad, gripa, okužbe prebavil in okužbe kože.
Otroci, zlasti dojenčki in malčki, ki pogosto dajejo igrače v usta, so bolj dovzetni za ta tveganja. Redno čiščenje in razkuževanje igrač je nujno za ohranjanje varnega in higienskega okolja za igro. A kako se lotiti čiščenja igrač? Za vas imamo uporabne nasvete in predloge, ki lahko pri tem pomagajo.

Kako pravilno očistiti igrače?
Razvrščanje
Pred čiščenjem je pomembno, da igrače razvrstite glede na material in način čiščenja. Ločite igrače v kategorije, kot so plastične, lesene in elektronske igrače. To bo pomagalo zagotoviti, da bo vsaka igrača deležna ustreznega načina čiščenja.
Čiščenje plastičnih igrač
Čiščenja plastičnih igrač se lotite tako, da z njih odstranite umazanijo ali ostanke hrane. Operite jih z milom in toplo vodo. Igrače dobro sperite in pustite, da se posušijo na zraku.
Čiščenje lesenih igrač
Lesene igrače površinsko obrišite z rahlo navlaženo bombažno krpo. Ne smemo jih veliko namakati, da se les ne prepoji z vodo in potem, ko se posuši, posledično spremeni svojo obliko.
Čiščenje električnih igrač
Pri čiščenju elektronskih igrač upoštevajte navodila proizvajalca, saj imajo lahko posebna navodila za čiščenje. Najbolje je, da jih čistite z vlažno krpo ali poškropite z alkoholom in s tem ne pretiravate, da ne poškodujete dela, kjer je elektronika. Izogibajte se uporabi prekomerne vlage ali potapljanju igrače v vodo, saj lahko poškodujete elektronske komponente.

Najpogostejše vrste bakterij, ki jih najdemo na nečistih igračah, so Staphylococcus aureus, Escherichia coli (E. coli), Salmonella, virusi influence in respiratorni sincicijski virus (RSV). Ti mikroorganizmi lahko dolgo časa preživijo na igračah, kar predstavlja nevarnost prenosa, če niso pravilno očiščene in razkužene.
Kako pogosto bi morali čistiti igrače?
Pogostost čiščenja igrač je odvisna od več dejavnikov, kot so pogostost uporabe igrač, starost otroka in okolje, v katerem se igra. Kot splošno vodilo je priporočljivo čiščenje in razkuževanje igrač vsaj enkrat na teden. Vendar je treba igrače, ki so vidno umazane ali so bile izpostavljene boleznim, očistiti in razkužiti takoj, ko to opazimo.
Vir: glossy.espreso.co.rs
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV