Digitalne tehnologije nas obkrožajo na vsakem koraku, lahko bi rekli, da so postale naš vsakdanji sopotnik. Nanje smo navezani tako močno, da se počutimo nelagodno, če je naš dostop do njih omejen. Vedno bolj navezani nanje pa so tudi otroci, saj jih starši pogosto uporabljajo kot rešitev, da otroka zamotijo oz. umirijo (npr. med česanjem las ali pri zdravniku). Starš je torej tisti, ki preveri elektronsko pošto že v postelji, otrok pa je tisti, ki ne želi zajtrkovati, če se zraven ne predvaja risanka na tablici oz. pametnem telefonu ali pa se celo ne želi objemati, če družina skupaj ne gleda televizije.
Otroci postajajo vse bolj odvisni od digitalnih naprav, zato je pomembno postaviti jasna pravila in omejitve glede njihove uporabe. Prav tako ne smemo pozabiti, da starši predstavljajo glavni zgled pri uporabi omenjenih naprav, to pa je eden od glavnih dejavnikov, ki določajo, kakšen način uporabe digitalnih naprav bo razvil otrok tekom odraščanja, saj se tehnik uporabe digitalnih naprav otroci učijo predvsem z opazovanjem in imitacijo prijateljev ter članov družine.

Najnovejše raziskave kažejo, da otroci preživljajo vedno več ur na dan tako, da strmijo v zaslon. To potrjujejo tudi znanstvena dognanja v dokumentarcu Generacija pred zasloni, kjer so odkrili, da tipičen otrok preživi pred različnimi zasloni od štiri do šest ur na dan. Že zelo mladi znajo uporabljati tudi po več digitalnih naprav hkrati, pravzaprav lahko rečemo, da postajajo zelo hitro vedno bolj samostojni uporabniki digitalnih naprav.

Uporaba digitalnih tehnologij sama po sebi ni problematična, problem nastane, ko so otroci medijem izpostavljeni prezgodaj (npr. pred tretjim letom starosti), ko so izpostavljeni neprimernim vsebinam (npr. nasilna in spolno obarvana vsebina) in ko preživijo pred zasloni preveč časa (npr. tretjina časa, ko je otrok buden). Zelo problematična, še posebej pri starejših otroci, pa so družbena omrežja.
Ta so zasnovana tako, da nam nenehno kradejo pozornost in čas. Znanstveniki menijo, da zaradi sistema nagrajevanja, ki ga družbena omrežja uporabljajo, drvimo proti odvisnosti, dokazali so celo, da med uporabo družbenih omrežji zasveti isti del možganov kot med uporabo drog.

Več o primerni rabi in starševskem posredovanju lahko izveste v dokumentarnem filmu Generacija pred zasloni na VOYO.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV