Na vrhu Čemšeniške planine stoji planinski dom dr. Franca Goloba, ki se nahaja ob robu večjega travnatega dela, s katerega se nam odpre lep pogled proti Zasavju, kjer lepo vidimo Zasavsko Sveto goro, Roviškovec, Pleše, smučišče Marela, Kum in druge okoliške vrhove, ob lepi vidljivosti pa razgled seže vse do Snežnika, Javornikov, Krima in Nanosa.

Na Čemšeniško planino se za razliko od ostalih vrhov v Posavskem hribovju ne da pripeljati z avtomobilom. Tega pustite na območju Prvin, kjer se nahaja Dom borcev in pot proti vrhu nadaljujete peš. Pot je tehnično lahka in samo mestoma strma, večinoma se zložno vzpenja, zato je izjemno priljubljena izletniška destinacija za družine z manjšimi otroki. Izletniki ocenjujejo, da je skupaj z otroki do vrha potrebna dobra ura časa.
"Super pot za majhne otročke, prelep razgled na vrhu, skrit bivak na poti, ki ga ne najde vsak in še in še ..." je svojo izkušnjo zapisala domačinka. Izletnik in oče dveh otrok pa je dodal: "Do Čemšeniške planine naredite en lep izlet z otrokom, ki traja približno dobro urico, in sicer od Prvin greste dalje peš, počasi, in si vmes vzamete še kakšen počitek. Sploh če je lepo vreme, da lahko opazujete še okoliške hribe, zna biti zelo zanimivo."

Pohod od Prvin do Čemšeniške planine je primeren tako za starše majhnih otrok kot tudi za tiste večje, ki že samostojno hodijo in raziskujejo okolico. Ker ne gre za zahtevno pot, lahko manjšega otroka nosite v nosilki ali nahrbtniku, večji otroci pa bodo z nekaj premori in vmesnimi postojankami prav gotovo uspešno in ponosno sami zakorakali proti vrhu.
Tam jih čakajo vrtni palčki, igrala, gugalnice in prostran travnik, na katerem se lahko igrajo, lovijo ali brcajo žogo. Starši si ob tem lahko privoščite počitek za eno izmed mnogih lesenih miz, ki so postavljene v bližini planinskega doma, kjer pa se lahko okrepčate z domačimi, hribovskimi dobrotami ali pravim planinskim čajem.

"Primerno za krajšo športno aktivnost odraslih (do vrha cca. 30 min in zelo pospešen utrip, ali pa za družinski pohod (mi imamo 6- in 3-letnika in hodimo cca. eno uro: vmes raziskujemo gozd, opazujemo okolico. Na vrhu obvezen piknik in guganje na stari gugalnici, ki je motivacija najmlajši, da sama prehodi pot). Prekrasen razgled, pozimi še sankanje nazaj v dolino. Ne vzame vsega dne, je pa izlet blizu doma, ki zadovolji odrasle in otroke. Zato se večkrat odločimo za obisk," je o Čemšeniški planini povedala mamica dveh.
Otrokom bo prav gotovo zanimiva legenda o Čemšeniški planini in zmaju. Na južni strani planine so namreč pogosti plazovi, ki so si jih ljudje razlagali po svoje. Na gori je bilo namreč veliko jezero, v katerem naj bi prebival zmaj, ki se je včasih tako zelo razjezil, da je spuščal vodo po pobočju planine. Leta 1866 so se namreč po hudem deževju in nevihti, ki je zalila dolino, v bližini Kozonovega grabna pokazale velike proge, ki so bile videti kot sledovi zmajevih peruti.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV