Bibaleze.si

Z otroki obiščite pravljični grad Miramar in njegove rajske vrtove

S.B.

Izleti in počitnice

0
28. 10. 2023 05.00

V naši neposredni bližini, ob Tržaškem zalivu, se skriva pravljični grad Miramar, ki bo vas in vaše malčke navdušil z obilico bogate zgodovine in slikovitim vrtom, ki ga obdaja. Zaradi samega parka je najlepši obisk gradu spomladi in poleti, ko vse cveti.

miramar

Grad Miramar ali Castello di Miramare se nahaja v sosednji Italiji, natančneje ob Tržaškem zalivu. Mesto Trst se nahaja le 6 kilometrov severno od gradu in je lahko obenem vaša naslednja točka, kjer se boste lahko po ogledu rajskih vrtov in gradu okrepčali in sprehodili po starem mestnem jedru in primorskih uličicah. 

Z avtom se lahko zapeljete vse do parkirišča ob obali, tik pod gradom, ki je plačljivo. S parkirišča nato vodijo stopnice do samega vhoda v park. Nekaj metrov naprej pa vas bo pot pripeljala do čudovitega in mogočnega gradu Miramar, ki so ga v 19. stoletju zgradili na ukaz avstrijskega nadvojvode, Maximiliana I. Habsburško-Lotarinškega

Okoli gradu Miramar peljejo čudovite poti, ki se razlegajo skozi rajske vrtove.
Okoli gradu Miramar peljejo čudovite poti, ki se razlegajo skozi rajske vrtove.FOTO: Profimedia

Projekt gradnje pa je bil sprva zaupan znamenitemu arhitektu Carlu Junkerju, a ker nadvojvoda ni bil navdušen nad njegovimi načrti, je za drugo mnenje prosil še arhitekta Giovanija Berlama. Njegove skice so se mu zdele veliko boljše, čeprav je na koncu projekt izpeljal prvotni arhitekt, Junker.

Maximilian si je želel bogatega in lepega domovanja, ki bi ga lahko delil s svojo ljubljeno ženo, Charlotte Belgijsko. Grad spominja na španske gradove s pogledom na Atlantik. Zaradi tega so ga poimenovali Miramare, špansko 'mirar el mar', kar pomeni 'pogled na morje'. Obdan je z visokim obzidjem, ki je nekoč služilo za zaščito pred napadalci.

Zaradi čudovitega razgleda so grad poimenovali Miramare (‘mirar el mar’), kar po špansko pomeni 'pogled na morje'.
Zaradi čudovitega razgleda so grad poimenovali Miramare (‘mirar el mar’), kar po špansko pomeni 'pogled na morje'.FOTO: Profimedia

Nekaj posebnega so bogati vrtovi in sprehajalne poti v okolici gradu. Nadvojvoda je med potovanjem v Brazilijo nabral in katalogiziral številne rastline in cvetlice, ki krasijo grajski vrt. V parku boste poleg cvetja našli tudi številne ribnike, vodomete, fontane in kipe. 

Po poteh okoli gradu pa se lahko sprehodite tako z malčki, ki že samostojno hodijo, najstniki ali pa otroki, ki so v vozičku. Mogočni grad spominja na starodavne zgodovinske čase, ko so še živeli vitezi in princese. O tem se lahko pogovarjate tudi z otroki in jim več poveste o vznemirljivi in skrivnosti preteklosti. 

V notranjosti si lahko ogledate bivalne prostore nadvojvode in njegove soproge.
V notranjosti si lahko ogledate bivalne prostore nadvojvode in njegove soproge.FOTO: Profimedia

Legenda pravi, da je po smrti nadvojvode Maximiliana njegova soproga Charlotte zaradi globoke žalosti začela kazati jasne znake duševne neuravnovešenosti in s časoma izgubila razum. Nekaj časa je bivala zaklenjena v gradu, pozneje pa se je vrnila v Belgijo, kjer je preživela preostanek svojega življenja. Takrat naj bi Charlotte zaradi silne žalosti in obupa nad izgubo svoje ljubezni ob odhodu preklela tako grad kot vse, ki v njem bivajo. 

Kljub temu je imel dvorec pozneje še nekaj drugih lastnikov, a večinoma jih je spremljala nesreča, zato so mnogi začeli verjeti v moč prekletstva. Zdaj je grad Miramar v lasti italijanske države in služi kot ena glavnih znamenitosti in turističnih točk v Trstu, ki jo radi obiskujejo tako domačini kot tujci z vsega sveta. V njem je tudi del muzeja, ki priča o bogati zgodovini Italijanov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855