Dolenjska prestolnica Novo mesto je od Ljubljane oddaljena slabo uro vožnje večinoma po avtocesti. Nekoč se je mesto imenovalo Rudolfswert, po Rudolfu četrtemu Habsburškemu, ki mu je tudi podelil mestne pravice. Je znano arheološko najdišče predmetov njegovih prvih prebivalcev Ilirov in Keltov, ki so na njegovem ozemlju živeli že v 10. stoletju pred našim štetjem. Zaradi številčnih odkritij njihovih kovinskih, najpogosteje bronastih posod je poznano tudi kot mesto situl. V njem so živeli in ustvarjali pomembni umetniki, med njimi Janez Trdina, Božidar Jakac in Dragotin Kette.
Mi smo lep in sproščen družinski izlet po Novem mestu začeli pri nekdanjem hotelu Kandija, ki je danes žal zaprt in propada. Ob njem smo na makadamskem parkirišču parkirali avtomobil in na naše veliko veselje ugotovili, da je parkiranje v soboto brezplačno. Po mestu smo se odpravili peš in brez vozička s tremi otroki, starimi tri, šest in osem let. Mlajše lahko po celotni poti vseeno popeljete z vozičkom ali nosite v nosilki, primerno pa je tudi za skiroje ali kolesa. Pot večinoma poteka po ravnem, lažji vzpon je bil zgolj na grič Marof.
Po prečkanju nedavno prenovljenega Kandijskega mostu smo zavili levo navzdol proti Župančičevem sprehajališču. Ob reki Krki je urejena makadamska pešpot s pogostimi klopcami z verzi pesnika Otona Župančiča. Pelje vseskozi ob čudoviti značilno zeleni Krki mimo stadiona, igrišča za odbojko na mivki in fitnesa na prostem mimo plezalne stene in Loke vse do novomeškega predela Bršljina. V Bršljinu se najprej priključi cesti v naselju nekaj stanovanjih hiš in nato precej prometni cesti s pločnikom.
Mi smo po prečkanju železniških tirov zavili desno mimo prodajalne avtomobilov in nato prečkali cesto čez prehod za pešce pri avtobusnem postajališču. Zatem smo se v gosti senci visokih divjih kostanjev začeli vzpenjati na Marof, kjer trenutno predvidoma do konca avgusta 2020 tudi urejajo tematsko pot. Sprehod po Kettejevevem drevoredu je s svojimi 1500 metri sicer najdaljši v Sloveniji in je med domačini pa tudi širše poznan kot ena najlepših sprehajalnih poti s čudovitim razgledom na središče mesta.
Po počitku na vrhu griča smo se mimo Osnovne šole Center in gimnazije znova odpravili proti reki Krki, tokrat k Ragovskem mostu. Pred prečkanjem mostu so se otroci poigrali na igralih in se nekajkrat zapeljali po mini otroškem "ziplineu", in čez most v gozdnati Ragov log, kjer je tudi učna pot. Nadaljevali smo desno proti središču mesta na našo izhodiščno točko. Skupaj smo naredili nekaj čez šest kilometrov in vsi otroci so brez večjih težav v treh urah in pol prehodili celotno pot.
Ideje za ogled okolice ali kulturnih znamenitosti Novega mesta
Če želite še malo podaljšati izlet, se lahko znova odpravite čez Kandijski most na prav tako prenovljen Glavni trg, ki je na veliko veselje pešcev zaprt za ves cestni promet. Na Glavnem trgu si lahko ogledate mestno hišo rotovž, stolno cerkev Svetega Miklavža, in maketo Novega mesta. Po Krki se lahko po vnaprejšnji najavi popeljete z Rudolfovim splavom, s supom, čolnom na vesla ali kanujem. Lahko si tudi privoščite okusen obed v eni izmed kakovostnih gostiln ali restavracij in si odrasli zraven privoščite kozarček dolenjskega vinskega posebneža - cvička. Lahko obiščete Dolenjski muzej z železnodobnimi bronastimi situlami ali Jakčev dom z umetninami enega najbolj znanih slovenskih slikarjev in grafikov Božidarja Jakca.
V bližini Novega mesta je tudi več izletniških točk. Naj omenim nekatere - bajeslovne Gorjance, strmo in z vinogradi posejano Trško goro, Otočec z edinim vodnim gradom v Sloveniji, Kostanjevico na Krki, Dolenjske in Šmarješke toplice, Kočevski rog z Bazo 20 in medvedovimi stopinjami ter nenazadnje belokranjsko lepotico Kolpo. Idej za raziskovanje Slovenije je neskončno in škoda bi jih bilo spregledati.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV