Jezerce Zelenci najdete takoj za vasjo Podkoren, ki leži na južni strani magistralne ceste. V tem naravnem rezervatu je dom našlo veliko zanimivih rastlinskih vrst, tudi mesojede rosike, med živalskimi pa so bogato zastopane dvoživke in ptiči gnezdilci, zato bo ta kraj kot nalašč za družine z otroki, ki tako zelo radi raziskujejo naravo.
Pri Zelencih izvira Sava Dolinka. Po posebni leseni brvi se lahko brez škode za naravo sprehodite do jezera po močvirnati okolici in uživate v čudovitem razgledu. Močvirje z barjem Drni je dolgo okoli 1200 metrov, široko povprečno 150 metrov, v najširšem delu okoli 200 metrov, v najožjem pa meri komaj 20 metrov.
Iz naravnega rezervata Zelenci je čudovit razgled na okoliške vrhove Špik (2473 m), Ciprnik (1747 m), Jalovec (2645 m) in Visoka Ponca (2275 m). Zaradi čudovite smaragdne barve je jezero z močvirjem dobilo ime Zelenci.
Jezero Zelenci je prav tako čarobno tudi pozimi, ker kljub nizkim zimskim temperaturam v tem letnem času ne zmrznejo. To pa zato, ker se na dnu jezera nahaja porozna kreda, ki prepušča podtalnico in naravno tvori miniaturne grbine, podobne vulkančkom. Posledično ima voda kljub precej nizkim zunanjim temperaturam stalno vodno temperaturo, ki šteje nekje 5–6 stopinj Celzija.
Jezero skupaj z okolico ima od leta 1992 naziv naravnega rezervata, kar pomeni, da je zaščiteno in nadzorovano s strani upravljavcev tega rezervata, Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave in občine Kranjska Gora. Za lepši razgled na
Zelence se lahko povzpnete tudi na razgledni stolp, ki se nahaja takoj ob vstopu do rezervata, na njem pa so nameščene tudi informativne table o nastanku Zelencev in življenju rastlin in živali ob Zelencih in v bližnji okolici, ki vam bodo v pomoč ob odkrivanju in raziskovanju tega čudovitega kotička Slovenije.
Zelenci so pravi čudoviti raj za male nadobudne raziskovalce. V njihovi okolici namreč uspevajo različne rastline, ki pa potrebujejo veliko vlage: jelša, vrba, močvirski ušivec, navadni mrzličnik, ozkolistni munec, močvirska triroglja, vodna zlatica ...
Zato lahko pred potjo s seboj spakirate tudi dnevnik malega naravoslovca (izdelate ga lahko kar sami iz belih listov, kupite navaden brezčrtni zvezek ali pa poiščete v kateri izmed papirnic že natisnjen zvezek za naravoslovce/raziskovalce). Vanj potem lahko zapisujete lastnosti rastlin, otroci se bodo ob tem naučili prepoznavati drevje, rože in liste pa tudi skorje dreves.
Tako bodo vaši izleti, kamor koli boste šli, še bolj zanimivi, predvsem pa poučni. Hkrati boste z izpolnjevanjem tovrstnega dnevnika ustvarjali spomine na kraje in kotičke, ki ste jih družinsko obiskovali tekom let.

Poleg potočne postrvi, ki živi v Zelencih in se hrani z ličinkami enodnevnic, se na tem območju nahaja nekaj ogroženih živalskih vrst (ki so na rdečem seznamu ogroženih živalskih vrst Slovenije): škrlatec, brkati netopir, živorodna kuščarica, navadni gad, martinček ...
Poleg Zelencev lahko obiščemo še jezero Jasna v Kranjski Gori, kjer se lahko v poletnem času tudi okopamo (čeprav je voda tudi v poletnem času primerna zgolj za pogumne plavalce, saj dosega precej nizke temperature). Tudi sama Kranjska Gora z okolico je zanimiva za družinski sprehod in ogled, saj gre za enega najbolj turističnih krajev, ki je v zimskem obdobju še posebej pravljičen.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV