Bibaleze.si

Super ideja za enodnevni izlet, ki ga ne boste obžalovali

N. K.

Izleti in počitnice

0
03. 01. 2020 06.00

Konec tedna je idealen za potepanja z družino in raziskovanje novih mest. Mi smo tokrat izbrali drugo največje mesto v Avstriji – Gradec (po nemško Graz). Iz Ljubljane je oddaljeno približno dve uri in prav nestrpni smo bili, da si ogledamo, kaj se skriva v 'malem gradu', 'malem mestu'.

Gradec
Izleti so del programa šolanja doma

Medtem ko najprej ob besedi izlet vsi mi pomislimo na zabavo, mi je pred kratkim Gita Mateja de Laat, mamica, ki ima tri otroke, najstarejšo hčerko in srednjega sina šola doma, razložila, da so izleti tudi lahko del učne ure. Povedala mi je, da je ena izmed glavnih prednosti šolanja na domu to, da omogoča učenje preko konkretne izkušnje. To pomeni, da se z otroki, ki jih poučuje doma, pogosto odpravijo na poučen izlet – v naravo, v muzej, na ogled katere izmed obrti, včasih pa tudi kam čez mejo. Včasih se pripravijo vnaprej, torej spoznavajo znamenitosti oz. dejavnosti, ki si jih ogledajo s pomočjo knjig ali dokumentarnih filmov, včasih pa se enostavno prepustijo toku izleta.

''Tako smo se letos poleti za nekaj dni odpravili z vlakom v tujino. Ker se srednji sin neizmerno rad vozi z vlakom, potovanje pa traja kar nekaj ur, se ga je zelo veselil. Teden dni pred odhodom sva tako spoznavala zgodovino vlakov, vrste vlakov (parni, električni, dizel), kako vlak deluje, vse o tirnicah, peronih in železniških postajah. V tujem kraju smo si med drugim ogledali katedralo, ki je sina naravnost navdušila; razgled z zvonika, njena velikost, veličastnost notranjosti, in tako sva postopoma prešla na spoznavanje osnovnega znanja o krščanstvu. Tudi zgodovino je spoznaval v narodnem muzeju. Seveda se nismo poglabljali v zgodovino, temveč smo preko razstavljenih predmetov spoznavali, na primer, kako so ljudje živeli v prazgodovini, v srednjem veku itd. Na podoben način pogosto izpeljemo 'učno uro' v naravi: spoznavamo vrste dreves, sestavo tal v gozdu, kakšne kamenine prevladujejo na kraju, kjer se potepamo; ko se peljemo na Gorenjsko, se v avtu pogovarjamo npr. o tem, kako nastajajo gorovja ali kako nastanejo ledeniška jezera; pa kako nastajajo oblaki itd.,'' mi je zaupala.

Poudarila je, da je takšno učenje za otroke zanimivo, vznemirljivo, spoznavajo ga 'na licu mesta', v gibanju in v takšno učenje je tako vključenih več čutov. Pogosto temo učenja odpre otrok sam, ko npr. vpraša: "Mami, kaj se zgodi, če ...?" In tako se učna ura začne. Prvotnemu vprašanju seveda sledi cela vrsta drugih. ''Zaradi vsega tega je takšno učenje zelo učinkovito, otrok si ga zlahka zapomni in ga zlepa ne pozabi. Velikokrat mi kateri izmed otrok, ko kaj delamo ali spoznavamo nove stvari, reče: "Mami, a se spomniš, ko smo šli takrat tja in si nam povedala to in to? A ni to podobno temu?" In tako se stara učna ura prelije v novo.''

In tako smo si mi zamislili učno uro v soboto v Gradcu, glavnem mestu avstrijske zvezne dežele Štajerke, katero leži ob veličastni reki Muri.

Znamenitosti, ki pripovedujejo zgodbe ...

Marsikdo se v Avstrijo odpravi po nakupih, toda mi smo se odločili, da se bomo držali stran od trgovin in se bomo podali odkrivat Gradec. Poiskali smo parkirišče, ki je zraven velike trgovine in v samem centru. Ker se nam je obetal dan, ko bomo hodili in hodili, smo bili vsi trije, oče, jaz in sin udobno obuti za našo avanturo, v kateri so se nam obetala opazovanja starega dela mesta  z več kot 100 stavbami, s pridihom renesanse, gotike, baroka in tudi modernizma.

Tudi tukaj cenijo naravo, tako da je bil sprehod po zelenem mestnem parku povsem sproščujoč.

Nikakor nismo mogli spregledati slavnega stolpa z uro, ki ga omenjajo že od 13. stoletja, v 16. stoletju pa je dobil današnjo podobo. Na začetku so lahko meščani le videli, koliko je ura, kasneje je dodano še minutno prikazovanje. Znano je, če izbruhne v mestu požar, se oglasi v stolpu požarni zvon. Včasih so bili trije zvonovi, najstarejši je recimo zvonil med usmrtitvami v starih starih časih. Kasneje je tudi označevalo zvonjenje policijsko uro. Na zvonu so tudi trije grbi, ki so včasih krasili utrdbo Schlossberg, grajski hrib.

Pravljični svet pod Schlossbergom
Pravljični svet pod Schlossbergom FOTO: osebni arhiv
Od tu je veličasten razgled na rdeče strehe hiš. In če se sprašujete, kako smo se povzpeli – s super dvigalom znotraj hriba! Spustili pa smo se po vrtoglavih stopnicah (izbrali smo težjo pot, lahko bi se odločili za vzpenjačo). Pod Schlossbergom, v skrivnem tunelu, vozi vlakec v pravljično deželo, kar je bilo za sina izjemno zabavno. Spoznal je Sneguljčico in sedem palčkov, Obutega mačka, Ostržka, Zlatolasko ...

Občudovali smo katedralo, prvotno romansko cerkev, deželno hišo, okrašeno s številnimi kipi (nekoč jih je bilo še več), mavzolej z grobom cesarja Ferdinanda II. in sarkofagom njegovih staršev Karla II. in Marije Bavarske, baziliko Marije Tolažnice ...

In prispeli od Murinsel, modernega umetnega plavajočega otoka na Muri, ki povezuje oba brega. Škoda, da nismo bili tam v nočnih urah, ker takrat svetijo modre navigacijske luči in je še bolj 'vesoljsko'. Newyorški umetnik Vito Acconci si je je znamenitost resnično dobro zamislil, ko je leta 2003 Gradec postal evropska prestolnica kulture. Sam ga je dobro opisal, in sicer kot nekakšno posodo, ki se preliva v kupolo, ki se pretvori v skledo. Dejansko je sin imel prav, ko je dejal, da ga spominja na ogromno morsko školjko. V dolžino meri kar 47 metrov! Središče ploščadi tvori amfiteater, pod kupolo pa sta kavarna in otroško igrišče.

Naše potepanje smo počasi zaključevali po nakupovalni ulici Herrengase, kjer stojijo številne trgovinice in za spomin smo si kupili magnet s stolpom z uro ter svinčnik z grbi.

Pravi simbol mesta, hiša umetnosti, je prav tako nekaj posebnega, zgrajena leta 2003, v kateri bi si lahko ogledali sodobna umetniška dela, a smo to prihranili za kdaj drugič.  Prav tako nismo zavili v največjo srednjeveško orožarno na svetu, kjer je razstavljenih kar 30.000 eksponatov. Imamo razlog, da se vrnemo, kajne? Pa ne samo zaradi tega, vreden ogleda je tudi otroški muzej Frida & freD, v katerem imajo zanimive razstave, predstave in različne programe za otroke, stare od tri do 12 let.

V 'malem gradu' si lahko ogledamo številne znamenitosti.
V 'malem gradu' si lahko ogledamo številne znamenitosti.FOTO: Profimedia

Lačni smo si privoščili pico v nakupovalnem središču in jo v zgodnjih večernih urah mahnili domov, polni novih vtisov. Gneče na cesti ni bilo, tako da smo počasi prijetno utrujeni od celodnevne hoje prispeli v našo prestolnico.

Obujanje spominov ...

Na nedeljsko jutro smo tako kot ponavadi obujali spomine, pregledali fotografije in pobarvali še eno pobarvanko v naši zbirki. Natisnete si jo lahko tudi vi!

Pobarvanka za vse družinske člane ...
Pobarvanka za vse družinske člane ...FOTO: Dreamstime

Predbožični čas ...

Sklenili smo, da postavimo Gradec na seznam mest, ki si jih moramo naslednje leto ogledati v času adventnih sejmov. Na spletu smo našli informacije in fotografije, da je res čudovito, stojnice postavijo na več trgih, osupljive pa so ledene jaslice, ki jih tradicionalno postavijo vsako leto.

Kam nas bo pot povedla naslednjič, naj ostane skrivnost. Prijavite se na e-novice Izleti in tako poiščite navdih, kako kakovostno preživeti prosti čas tudi z najmlajšimi družinskimi člani.

Še nekaj idej za izlete

Viri: osebna izkušnja; Advent in Graz 2020; Wikipedija; graztourismus.at; austria.info; fridaundfred.at; travelcircus.de; Austria with a large map

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855