Kam na dopust?
Vprašanje, s katerim se v zadnjih tednih ukvarja večina družin z otroki. Počitnice se namreč približujejo s svetlobno hitrostjo in na voljo bo le nekaj več kot dva meseca, da najdete skupen prost teden ali dva in se podate na zaslužen oddih. Nekateri se bodo odpravili proti morju, drugi v hribe, tretji na kopališča.
Kaj pa, če bi se letos podali na nekoliko drugačne, bolj zgodovinsko-raziskovalne počitnice?
Za tovrstno avanturo bo ena boljših izbir zagotovo popotovanje po mestih nekdanje Jugoslavije, na katerega se lahko odpravite kar z osebnim avtomobilom. Otroci se bodo ob dobršni meri zabave naučili tudi številnih pomembnih zgodovinskih dejstev, v katere je vpeta tudi Slovenija, vi pa boste osvežili spomin na učno snov iz šole ali spomine iz otroštva.
Ob tem seveda ne gre zanemariti dejstva, da bo to verjetno eno cenejših dopustovanj: večina destinacij, ki smo jih nanizali v našem izboru TOP destinacij tega poletja, se namreč lahko pohvali z ugodnimi cenami nastanitev, hrane, pijače, transporta in vstopnin.
Katere balkanske destinacije smo umestili v uredniški ožji izbor?
Jajce (Bosna in Hercegovina)
Jajce je majhno mestece v Bosni in Hercegovini, ki je osrednje ne samo v geografskem, temveč tudi v kulturnem smislu. V dolgi bosanski zgodovini je bilo mesto dom srednjeveških kraljev, otomanskih guvernerjev in različnih etničnih skupin, prav tako pa je bilo tudi ena od prvih komunističnih utrdb jugoslovanskega predsednika Josipa Broza - Tita. Ob obisku tega mesta zagotovo ne smete izpustiti impresivnih 21-metrov visokih slapov, kjer reka Pliva nenadoma strmoglavi v Vrbas.
Povzpnete se lahko na razgledno ploščad, ki je zgrajena nasproti baze slapov, po stopnicah, ki se začnejo med avtobusno postajo in bencinsko črpalko. Prav tako je nepozabno doživetje obisk dveh idiličnih jezer Pliva, ki se nahajata zahodno od mesta, v čisti vodi katerih se odsevajo okoliški pogozdeni hribi in veljata za priljubljeno točko za čolnarjenje ali preprosto sprehajanje ali kolesarjenje. Med jezerom se nahajajo Mlinčići, prisrčna zbirka 20 majhnih lesenih mlinov. Na dnu spodnjega, manjšega jezera, sprehajalne steze prečkajo precej potokov, ki se izlivajo v jezero, ki je sicer tudi priljubljeno kopališče.

Zanimive so tudi ruševine mestne trdnjave, ki so od daleč videti mogočne, znotraj pa večinoma poraščene z redko travo. Se pa z obzidja razprostira impozanten razgled na doline in pečine, ki obkrožajo mesto. Najbolj fotogenična značilnost je delno ohranjen kamniti greben poleg vhoda. Vsekakor pa Jajca ne smete zapustiti brez ogleda katakomb, ki so bile zgrajene okrog leta 1400 za plemiško družino Hrvatnić.
Gre za grobnico v dveh nadstropjih pod zemljo, ki je majhna in grobo klesana, vendar umetniško napol osvetljena in prepoznavna po drzno oblikovanem križu in motivih sonca ter polmeseca (v spodnjem nadstropju), redko ohranjenih spomenikih neodvisne bosanske cerkve. Tu naj bi se leta 1943 skrival celo Josip Broz - Tito. Obiskati velja tudi tempelj Mitra, spomenik svetovne dediščine in enega najstarejših spomenikov v Bosni in Hercegovini (glede na arheološke najdbe naj bi bil zgrajen v začetku 4. stoletja), ki je posvečen nevidnemu bogu Sonca, Mitri.
Za konec se lahko ustavite še v muzeju AVNOJ, ki se nahaja v južnem delu mesta in v katerem je konec novembra leta 1943 potekalo drugo zasedanje Antifašističnega sveta narodnoosvobodilne Jugoslavije. Na tem srečanju so bile sprejete nekatere najpomembnejših odločitev za izgradnjo Jugoslavije. Danes muzej še vedno spominja na pomemben politično-zgodovinski dogovor med Slovenijo, Hrvaško, Bosno in Hercegovino, Srbijo, Makedonijo in Črno goro.
Sarajevo (Bosna in Hercegovina)
Sarajevo velja za edinstveno mesto, kjer se stikata Vzhod in Zahod. V svoji zgodovini je bilo priča številnim zgodovinskim dogodkom, kot sta izbruh prve svetovne vojne in krvava državljanska vojna v devetdesetih letih prejšnjega stoletja. Ne pravijo mu zaman 'evropski Jeruzalem', saj je tu mogoče najti velike katoliške in pravoslavne katedrale, sinagoge ter številne mošeje. Sprehodite se preko Latinskega mostu, enega najstarejših otomanskih mostov v mestu, ki naj bi bil zgrajen sredi 16. stoletja.
Na severni strani mostu lahko najdete spominsko ploščo na točki, kjer je bil izveden atentat na nadvojvodo Franca Ferdinanda ter njegovo soprogo Sofijo in pomeni začetek I. svetovne vojne. Čez most se odpravite proti Baščaršiji, ki velja za odlično izhodiščno točko za raziskovanje zgodovinskega starega dela mesta in se ponaša z arhitekturo iz 15. stoletja ter velja za kulturno središče mesta.
Veliko je ozkih uličic, bazarjev in trgovinic, ki imajo poseben karakter. Tukaj boste našli tudi pestro paleto čudovitih bakrenih spominkov, za kosilo pa si obvezno privoščite čevapčiče s kajmakom in vrček lokalnega piva ter pravo bosansko kavo iz džezve.

Ena prijubljenih turističnih točk je tudi osrednji trg z ikonično fontano. Vsekakor se splača obiskati Sarajevski predor, ki je bil med obleganjem mesta s strani bosanskih Srbov med letoma 1992 in 1995, edina povezava z zunanjim svetom in pot, po kateri so dostavljali hrano in orožje. Gre za 800 metrov dolg, meter širok in 1,6 metra visok predor med dvema hišama na nasprotnih straneh letališke steze. Sprehod skozi danes 25-metrov dolg muzejski odsek ima vrhunec v obisku hiše, ki je skrivala zahodni vhod v predor.
Odpravite se lahko tudi na ogled nacionalnega, judovskega ali zgodovinskega muzeja Bosne in Hercegovine ali pa obiščete trikotno sarajevsko mestno hišo Vijećnico, z značilno neomavrsko črtasto fasado, najlepšo zgradbo iz časa Avstro-ogrske. Z nakupom vstopnice si zagotovite tudi ogled odlične razstave Sarajevo 1914-2014 v osmerokotni kleti hiše, ki vas lepo popelje skozi obdobja, ki jih je bilo mesto deležno v 20. stoletju.
Poznavalci priporočajo tudi ogled mošeje Gazi Husrev-beg v starem delu mesta, ki je bila zgrajena leta 1532 in je največja zgodovinska mošeja v državi ter središče mestne islamske skupnosti. Del sodobne sarajevske zgodovine je nedvomno tudi tragična in krvava državljanska vojna v zgodnjih devetdesetih letih.
Na to obdobje danes najbolj živo spominja spominsko pokopališče Kovači, kjer so pokopani Bošnjaki, ki so med obleganjem mesta izgubili življenje v branjenju pred srbskimi agresorji, zato je znano tudi kot mučeniško pokopališče. Na njem je pokopan tudi prvi presednik neodvisne Bosne Alija Izetbegović. V bližini je hrib, tako imenovana 'rumena utrdba', s katerega se odpira lep razgled na pokopališče in velja za pravšji kraj opazovanja sončnega zahoda nad mestom.
Mostar (Bosna in Hercegovina)
Mostar je eno najbolj obiskanih znamenitosti v Bosni zaradi svoje izjemne naravne lepote in edinstvene arhitekture. Mesto preveva značilna otomanska arhitektura z obilico tradicionalnih restavracij, stojnic, mošej in raznih zgodovinskih stavb. Obkroženo je tudi z osupljivo pokrajino, ki kar vabi k raziskovanju. Ena največjih znamenitosti Mostarja je zagotovo Stari most, ki so ga v 16. stoletju zgradili Turki in je primer tipične islamske arhitekture ter finega inženirstva.
Vodi preko čudovite turkizne reke Neretve in se nahaja v osrčju starega mestnega jedra. Med državljansko vojno so ga hrvaške sile sicer uničile, a so ga obnovili po originalnih specifikacijah, leta 2005 pa je bil uvrščen na seznam Unescove svetovne kulturne dediščine in je glavni razlog, da se v Mostar vsako leto zgrinja na tisoče turistov.

Na obeh straneh mostu je Čaršija ali tržnica s številnimi stojnicami, na katerih prodajajo preproge, bakrene predmete in spominke, mnoge čevabdžinice in restavracije z odlično hrano, ki pa je podobna kot v vseh mestih, ki so bili nekoč pod vplivom osmanskega cesarstva. Zagotovo se ne boste mogli upreti odličnim čevapčičem s pleskavico ter na koncu še pravi turški kavici in sladici kot je baklava. Prav tako ne gre zamuditi skokov mladih junakov s starega mostu v mrzlo Neretvo, ki potekajo od maja pa vse do poznega poletja.
Znamenito tekmovanje v posebnem stilu skok lastovke ter igranje Tavle (Backgammon) sta del največje tradicije mesta. Znamenitosti, ki si jih zagotovo splača ogledati so še Karađozbegova džamija, frančiškanska cerkev, z najvišjim zvonikom v Bosni in Hercegovini, Bisčevičeva ulica z znamenito Turško hišo, partizansko pokopališče in muzej Hercegovine, v okolici pa še naravni park Ruište na planini Prenj, ki je znan po svoji endemični vrsti bosanske lilije, naravni rezervat "Diva Grabovica s skoraj nedotaknjeno naravo.
Kratka vožnja proti jugu vas bo pripeljala do slapov Kravice, ki sicer niso turistično oblegani, a si vsekakor zaslužijo pozornost. Najboljši čas za obisk je pozno spomladi, ko je pretok vode najvišji. Poleti, ko je vode manj, lahko obiskovalci plavajo tik pod slapovi. Prav tako se je vredno odpraviti na obisk v majhno naselje Blagaj (prav tako južno od Mostarja) z izvirom Bune, znamenito Blagajsko Tekijo (kapelo), in starim mestnim jedrom ustanovitelja Hercegovine herceg Stjepana Kosača. Tukaj se nahaja tudi znamenit samostan, ki so ga v 16. stoletju ustanovili derviški menihi.
Zgrajen je ob vznožju pečine in ponazarja klasično otomansko arhitekturo z lesenimi okenskimi okvirji ter previsnimi stenami. Danes je v samostanu odprta restavracija, iz katere se odpira čudovit razgled na okoliško vodovje, prav tako pa je možen tudi ogled notranjosti zgradbe, čeprav gre za še vedno delujoč verski objekt – zato so za vstop potrebna ustrezna oblačila.
Kotorski zaliv (Črna gora)
Boka Kotorska ali Kotorski zaliv je ena izmed večjih in najbolj obiskanih naravnih znamenitosti Črne gore. Gre za ogromen fjord, ki je skrit za ozkim ustjem in nudi zavetje ladjam pred odprtim morjem. V času druge svetovne vojne je bil Kotorski zaliv prav zaradi svoje lege skrivališče jugoslovanske mornarice pred sovražnimi silami, danes pa je eden izmed najbolj obleganih postojank velikih križark, ki plujejo po Jadranskem morju.
Najlepši razgled na Kotorski zaliv se popotniku razpre na ozki in vijugasti, a izredno panoramski cesti iz Kotorja na Lovčen. Na številnih serpentinah je več kot dovolj možnosti za postanek in občudovanje zaliva, najdete lahko tudi kakšnega ponudnika lokalnih izdelkov – najbolj znana sta mladi sir in med iz okolice Njegošev.

Cetinje (Črna gora)
Cetinje so nekdanja prestolnica Črne gore, ki kljub umetni selitvi politične sredine v Podgorico še vedno združuje vse pomembnejše kulturne in verske ustanove v dolini pod Lovćenom. Malo mestece je izredno prijetno za sprehod po Njegoševem parku, opazovanje straže pred predsednikovo palačo ali pa obisk kakega izmed številnih muzejev. Tu namreč najdemo Narodni muzej Črne gore, Muzej kralja Nikole, Biljarda, Etnografski muzej in še in še. Če že ne za obisk, pa so za zunanji ogled zanimivi tudi samostan Sv. Petra, cerkev Vlaska in glavna sprehajalna ulica.
Ta je zaprta za promet in zato odlična za sprehod z otroki, številne kavarne pa bodo nudile odlično kofeinsko zatočišče tudi za starše. Cetinje so odlična izhodiščna točka za obisk Nacionalnega parka Lovćen, ki na svojem drugem najvišjem vrhu Jezerski vrh nudi dom Njegoševemu Mavzoleju. Na poti do tja je prava mala vasica brunaric in vikendov ter ogromna planinska koča. Ko se pod mavzolejem cesta konča, se pot nadaljuje po strmih stopnicah skozi ogromen tunel, na koncu katerega je vrh hriba, od koder lahko obiščete mavzolej ali samo občuduje okolico iz več razglednih točk.

Plav, Črna Gora
Ob vznožju planine Prokletije v mirni dolini tik ob zelenomodrem ledeniškem jezeru, se nahaja mesto Plav. Okolica mesta Plav je idealna za aktivne družine, saj ponuja mnogo stezic za pohodništvo ali kolesarjenje. Okolju prijazno zelenje, podeželje in gore omogočajo odličen dan za raziskovanje in razgibavanje v mirni okolici in naravnih lepotah, ki vas bodo pustile odprtih ust.
Mesto Plav je dobil ime po rimskem cesarju Flaviusu. Tako kot črnogorsko mesto Perast, je znano po arhitekturi iz 17. stoletja, pa tudi številnih samostanih, cerkvah in mošejah. Gre namreč za stičišče različnih kultur in ver, prebivalci mesta Plav pa so izjemno dobrosrčni, gostoljubni in topli ljudje. Še ena zanimivosti Plava pa so njegovi številni kraških izviri, ki jih povzroča raztapljanje naravno topnih kamnin. Ta proces je oblikoval zanimive jame in vrtače ter naravne vrelce. V okolici Plava pa si je vredno ogledati tudi izjemne in čarobne Alipašine izvire.

Skadarsko jezero (Črna gora in Albanija)
Skadarsko jezero je največje jezero na Balkanu in pripada tako Črni gori kot Albaniji, meja namreč poteka po jezeru – približno dve tretjini sta v črnogorski lasti, ena pa v albanski. Ime je dobilo po kraju Skadar v Albaniji, izlet na to točko pa velja za popolno destinacijo vseh, ki so željni aktivnega turizma in pustolovščin. Samo jezero je posejano z več kot 50 manjšimi otoški, tako ob njih kot na večini njih pa je po stari črnogorski navadi vsaj kapelica, če ne celo cerkvica ali samostan.
Do njih vas bodo rade volje zapeljali domačini s čolni, ki jih je v okolici Vranjine, kjer se tudi nahaja informacijska točka oz. center za obiskovalce, ogromno. Cena je odvisna od tega, kako zelo ste vešči barantanja, če pa zbijanje cene ni ravno vaša stvar, lahko izlet rezervirate tudi pri kateri izmed lokalnih agencij, ki vam bo poleg izleta po jezeru ponudila še kosilo v restavraciji s pogledom na jezero. Med plovbo bodo uživali zlasti ribiči in oboževalci raznolikih ptičjih vrst. V okolici je tudi več gostišč, ki ponujajo degustacijo lokalnih vin in pršuta.

Skopje (Makedonija)
Skopje je sila očarljivo mesto. Njegove otomanske in bizantiske znamentosti so osredotočene okrog čudovite mestne Čaršije, ki jo obdajata Kameni most iz 15. stoletja in trdnjava Tvrdina Kale, ki je bila varuh mesta že vse od 5. stoletja. Zamuditi ne gre niti odlične ponudbe hrane in pijače v Debar Maalo, čudoviti alternativni soseski z mogočnim drevoredom.
Prva stvar, ki vam bo padla v oči ob sprehodu po mestu, bo slikovita kultura, zlasti ob reki Vardar; opazili boste polno raznoraznih spomenikov in skulptur (tudi tisto, posvečeno Aleksandru Velikemu v samem središču mesta) ter pestro paleto mogočnih in kičastih zgradb političnega in kulturnega pomena, ki so videti zgodovinske, a so bile v resnici zgrajene pred nekaj leti. Gre za klasičen videz mesta, ki ga je sofinancirala država.

Mesto je leta 1963 stresel silovit potres, ki je zahteval več tisoč žrtev in uničil večji del središča mesta, zato tu ne boste našli nikakršnih starih spomenikov. Dve leti pozneje je bil japonski arhitekt Kenzo Tange izbran za to, da ustvari novo podobo mesta. Ker je bil v tistem času v arhitekturi priljubljen brutalizem, se je odločil ustvariti betonsko mesto prihodnosti. Brutalizem se namreč osredotoča na surovi beton s številnimi neravnimi linijami, ukrivljenimi oblikami in okraski. In tako so v Skopju videti mnoge zgradbe: od univerze, do uradnih ustanov in celo nakupovalnega središča.
Med sprehodom po mestu si lahko ogledate tudi kamnite ostanke hiše, v kateri je bila rojena Mati Terezija (in se pozneje odpravite še v muzej, posvečen prav njej in njenemu življenju), obiščete lahko bizantinsko cerkev Sv. Pantelejmona, cerkve Sv. Spasa, spominski center holokavsta makedonskih judov, mošejo Mustafa Pashe, muzej sodobne umetnosti, muzej iluzij, arheološki muzej, živalski vrt in nogometni stadion in areno Filipa II.
Skopje si lahko ogledate tudi z vode, in sicer s plovbo po reki Vardar. Tudi v tem primeru je zelo verjetno, da boste pluli na sicer sodobni ladjici starinskega videza. Nekatere večje so preurejene v restavracije, ena celo v hotel. Za doživetje kontrasta videnega se splača obiskati mestni bazar, ki je drugi največji na Balkanu (za tistim v Istanbulu) in na katerem boste dobili pravšnjo mero orientalskega šarma: že na vhodu vas bo pozdravil vonj po mesu z žara, labirint ozkih uličic, v katerem se lahko kaj hitro izgubite, tukaj boste našli nekaj pravih mestnih draguljev, kot je bezisten (stara, pokrita tržnica) in hamam (javna kopel).
Na tem mestu boste dobili občutek, da se je čas ustavil pred približno stotimi leti: majhne stavbe, zgrajene v starinskem slogu so dom številnih trgovinic in obrtnikov, brivcev ali pa so v njih bari in restavracije, v katerih strežejo izvrstne lokalne dobrote. Za čudovit razgled na mesto se lahko odpravite do kavarne na vrhu hotela Arka in uživate ob pogledu na bazar, osrednji trg in središče mesta z goro Vodno v ozadju.
Enako se lahko po razgled brezplačno odpravite tudi na obzidje Kale, ki se nahaja le nekaj minut hoda stran in velja za najvišjo točko mesta. Samo obzidje sicer ni nič posebnega, a se lahko sprehodite po stenah ali se povzpnete na stolp in uživate v razgledu na mesto in reko Vardar. Ljubitelji hribov pa se lahko po izjemen razgled podate na hrib Vodno, znan po Milenijskem križu, ki se nahaja na vrhu in je skoraj dvakrat večji od kipa Kristusa Odrešenika v Riu de Janeiru.
Na Vodno se lahko iz središča mesta odpeljete z dvonadstropnim avtobusom številka 25 z imenom 'Millenium Cross', ki vas bo popeljal do sredine vzpona, naprej pa se lahko proti vrhu odpravite z gondolo (povratna vožnja stane okrog 2 evra) ali peš. A pozor, zadnji avtobus s sredine vzpona do mesta odpelje ob 17. uri, in če ga zamudite, boste morali poklicati taksi.
Odličen izlet v naravo med obiskom Skopja bo tudi ogled kanjona Matka, ki je nekoliko bolj oddaljen od središča kot planina Vodno, a še vedno lahko dostopen z avtobusom ali osebnim prevozom. Od zadnje postaje do Matke je še nekaj hoje, a se bo splačalo, saj vas bo na koncu pozdravila neokrnjena narava in čudovit razgled na sam kanjon. Odpravite se lahko na vožnjo s kajakom, čolnom ali se enostavno samo sprehodite ob kanjonu – ne glede na izbiro boste uživali, saj gre za popolno naravno oazo le streljaj stran od mestnega vrveža.
Ohrid (Makedonija)
Jugozahodno od Skopja se nahaja mesto Ohrid, ena najbolj znanih in čudovitih turističnih točk Makedonije, znana po vsem svetu. Leži na severovzhodni obali mirnega Ohridskega jezera, ki se nahaja na albansko-črnogorski meji in je bilo leta 1979 umeščeno na Unescov seznam kulturne dediščine zaradi raznolikosti ekosistemov in naravnih lepot. Nastalo naj bi pred več kot tremi milijoni let in velja za najstarejše in najgloblje jezero v Evropi, posuto s številnimi privlačnimi plažami, obdano z mnogimi vršaci, na katere se lahko ljubitelji hribolazenja odpravijo po razgled.

Mesto Ohrid se dviga visoko nad jezero in se ponaša s čudovitim razgledom na turkizno vodo ter osupljivo arhitekturo, vključno s Tsar Samuelovo trdnjavo, ki naj bi bila zgrajena že v 4. stoletju. Nekoč je imelo mesto 365 cerkva, eno za vsak dan v letu, zato si je prislužilo ime 'Jeruzalem na Balkanu'. Danes so tlakovane ozke uličice, številni spomeniki in slikovite hiše z oranžnimi strehami starega dela mesta odlično zlivajo z živahnimi restavracijami, klubsko in barsko sceno novega dela mesta.
Celota ustvarja destinacijo, ki je obenem zgodovinsko pomembna in živahno moderna. Obiskovalci lahko raziskujejo starodavne cerkve in gledališča, zgrajena že 200 let pred našim štetjem, v večernih urah pa lahko uživajo v pestrem naboru tradicionalnih in mednarodnih barov v Ohridu.
Niš (Srbija)
Niš je tretje največje srbsko mesto in velja za središče prostočasnih aktivnosti na jugu države. Zgodovinsko gledano je mesto najbolj poznano kot rojstno mesto rimskega cesarja Konstantina Velikega nedvomno središče turističnega življenja pa je mestna utrdba, ki je bila zgrajena že v 18. stoletju in velja za enega najbolje ohranjenih kamnitih monumentov v celotni regiji.
Položaj utrdbe na bregovih reke Nišave je zagotavljal burno življenje, preden so jo zasegli Bolgari in jo med II. svetovno vojno uporabljali kot zapor. Danes gre za prijeten spomenik in eno najlepših turističnih znamenitosti mesta. Stambolova vrata označujejo začetek pravega labirinta znamenitosti, od starih mošej do rimskih forumov in sodobnih spomenikov. Prav tako izjemno zanimiva turistična atrakcija v Nišu je stolp iz lobanj (Čele Kula), ki je bil zgrajen, da bi lokalne Srbe svaril pred ponovnim uporom. Zgradili so ga leta 1809 z uporabo lobanj 952 padlih srbskih upornikov, od katerih se jih je do danes ohranilo nekaj manj kot 100.

V Nišu se nahajajo tudi ostanki koncentracijskega taborišča Crveni Krst, ki so ga ustanovili nacisti med okupacijo v času II. svetovne vojne. Sprva je bil sicer le neke vrste tranzitni kamp, krvoločno nasilje pa je kmalu razkrilo, da ga uporabljajo tudi za bolj zlobne namene. Na mestu kampa je danes spominski muzej, eden najbolj ohranjenih v celotni regiji. Obeležje za več kot 10 tisoč žrtev taborišča se nahaja v spominskem parku Bubanj Spomen Park nad mestom.
Trije spomeniki v obliki pesti iz monolitnega betona predstavljajo moške ženske in otroke, ki so umrli v taborišču in spominjajo na uničujočo zgodbo vojne. Vsi zgodovinski navdušenci si lahko na vzhodu mesta ogledajo tudi ostanke Medijane, nekoč prestižne palače cesarja Konstantina Velikega, adrenalinski odvisneži pa zagotovo ne bodo želeli izpustiti skoka z jadralnim padalom z ene izmed gora in sotesk, ki obkrožajo mesto. Tako kot v vseh krajih na Balkanu je tudi v Nišu dan najbolje končati v kateri od lokalnih restavracij ali gostiln, kjer vam bodo postregli z izvrstnim burekom, pleskavico ter drugimi srbskimi dobrotami.
Vrnjačka Banja (Srbija)
Vrnjačka Banja je pravšnji kraj za ljubitelje čiste narave, zelenih prostranstev in dolgih sprehodov z vozički (ali otroškimi kolesi), saj je poln parkov in sprehajalnih poti, ki vodijo čez kar 15 mostičkov – med njimi je najbolj znan Most ljubezni, na katerem podobno kot na ljubljanskem Mesarskem mostu zaljubljenci puščajo ključavnice, da bi za vedno zaklenili svojo ljubezen. Prav tako je Vrnjačka banja tudi najbolj znan in priljubljen zdraviliški kraj v Srbiji.
Vode, ki tečejo iz tamkajšnjih sedmih vrelcev, naj bi namreč imele terapevtske lastnosti, poznali pa naj bi jih že starorimski vojaki. Iz enega od vrelcev, imenovanega Topla voda, teče voda, katere temperatura je enaka, kot jo ima naše telo: 36,5 stopinje Celzija. Vsekakor doživetje, ki ga ne smete izpustiti.

Novi Sad (Srbija)
Med mlajšo populacijo je Novi Sad znan predvsem kot žurerska destinacija, tudi in predvsem zahvaljujoč vsakoletnemu festivalu Exit, ki ga gosti junija. Takrat družinam z majhnimi otroki obisk vsekakor toplo odsvetujemo, vas bo pa drugo največje mesto v Srbiji očaralo vse druge mesece v letu. Najbolj znana atrakcija mesta je Petrovaradinska trdnjava na desnem bregu Donave, ki je vsekakor vredna obiska. Še posebej se splača obiskati sistem podzemnih vojaških predorov iz 18. stoletja, ki merijo kar 16 kilometrov in zaradi katerih je bila to trdnjava, ki je nihče nikoli ni uspel zavzeti.
Tudi zato so utrjenost Petrovaradinske trdnjave primerjali kar z Gibraltarjem. V današnjem času je to sicer povsem družini prijazna destinacija, na njej so kar tri restavracije z izjemnimi razgledi na mesto, med drugim pa kompleks obsega tudi observatorij in planetarij. Vsekakor bo na tem mestu nekaj zase našel prav vsak. Nato pa se lahko odpravite še na lahkoten sprehod po središču mesta, si ogledate znamenitosti in spomenike, obiščete kakšen muzej, zvečer pa uživate v pristni srbski gostoljubnosti.

Informacije črpane iz: Lonely Planet, Visitnovisad.rs, Trip Advisor, Visitjajce.com, Theculturetrip.com, Visit-ohrid.com, Wikipedija, Flirtingwiththeglobe.com, Sarajevo.travel, Visitnis.com
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV