Ko se boste vozili v avtomobilu, lahko otrokom zaupate, da so tam leta 1875 odprli … trararara ... največji rudnik v Sloveniji! Naj si otroci poskušajo predstavljati, da so nekoč v rokah lopate in krampe med drugimi držali malčki, ki so bili toliko stari kot oni.
Šalek
Šalek mora biti na vašem seznamu, najdete pa ga na griču nad naseljem Šalek v Velenju. Podajamo nekaj najnovejših informacij o gradu Šalek, katere, seveda, lahko delite z drugimi družinskimi člani.
Velenjska občina bo v okviru projekta Ruins, ki je sofinanciran s strani programa Srednja Evropa in traja do maja prihodnje leto, izdelala načrt upravljanja za ruševino gradu Šalek. Celotna vrednost projekta znaša 1,7 milijona evrov, od tega velenjski občini pripada dobrih 200.000 evrov.
V načrtu je tudi, da se bo očistilo območje ruševine in naredil sken grajske skale, so za STA povedali na velenjski občini.
Evropska kulturna dediščina vključuje več tisoč srednjeveških ruševin. Lastniki in upravljavci teh območij se soočajo s podobnimi težavami, povezanimi z zaščito. Največja problema sta trajno uničenje in omejene možnosti za njihovo moderno uporabo.
Projekt Ruins, v katerem poleg Slovenije sodelujejo še Poljska, Hrvaška, Slovaška, Češka in Italija, se osredotoča na vrednotenje in varovanje arheološke dediščine ter vpeljave novih sistemov zaščite in varovanja arheoloških najdbišč.
Grad Šalek se prvič omenja leta 1278 kot haus Schalekke. Opuščen je bil v 18. stoletju.
Stolp, ki stoji še danes, je najstarejši del gradu in ima trikotni tloris, kar je izjemno tako v Sloveniji kot Evropi.
Okoli leta 1770 je grad pogorel in bil opuščen, danes je v razvalinah.
Velenjski grad
Vsi tako opevajo Velenjski grad, da je skrajni čas, da ga vidimo. Naj bi bil iz leta 1270, vau! Najprej je bil zgrajen z namenom trdnjave, potem pa je postal renesančna rezidenca. Po njem se je sprehajala gospoda, nazadnje pa je postal muzej slovenskih premogovnikov. Medtem ko boste prehodili 233 stopnic, boste s pomočjo razstave odjadrali v zgodovino Šaleške doline od pradavnine do današnjih dni.
Če imate tudi vi radovedne malčke, če vam zastavljajo tisoč in eno vprašanje, potem morate izvedeti vse sočne zgodbe o Velenju, ko je šele postajalo mesto, ter o ljudeh, ki so ga gradili.
Velenjsko jezero
Mogoče pa ste vsi navdušeni kolesarji? Potem se lahko odpravite na ogled jezer. Šaleška jezera so mlada, toda vzela vam bodo sapo, saj so dejansko ena izmed največjih jezer v Sloveniji. Zaradi premogovništva se podoba doline in jezer nenehno spreminja, tako da če ste bili tam v mladosti, boste zdaj presenečeni nad drugačnostjo.
Škalsko jezero je najmanjše med vsemi tremi, Velenjsko je največje v dolini in med večjimi v Sloveniji (za primerjavo: je globlje od Blejskega in Bohinjskega jezera) ter Družmirsko, ki je nastalo najkasneje.
Če boste poslušali druge, ki so bili v teh koncih, potem boste kar nekaj časa preživeli na obali Velenjskega jezera. Veliko je travnate površine, zato ne pozabite s sabo vzeti odeje za piknik, loparjev za badminton in žoge.
Okrog jezer so speljane številne kolesarske poti. Vzemite zemljevid in 'pritisnite na pedala'.
Želimo vam prijeten družinski izlet!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV