Ustrezna oprema
Ko se z otrokom odpravljamo na sneg, se potrudimo poskrbeti za ustrezna oblačila, ki morajo biti topla in narejena iz materialov, ki omogočajo odvajanje potu, saj bodo otroci večino časa v gibanju. Pozorni moramo biti tudi na velikost; v kolikor so oblačila pretesna, ne omogočajo prostega gibanja, otroka v njih tudi zebe, podobno se zgodi, če so oblačila prevelika. Poskrbeti moramo, da se bo otrok v oblačilih počutil dobro, da bodo vodoodporna, predvsem rokavice in hlače, saj so otroci veliko na tleh. Takšna oblačila izpolnjujejo prvi pogoj, da otrok na snegu uživa.

Izbira primernih smuči
Neprimerna izbira smučarske opreme lahko poleg nelagodja privede tudi do neželenih poškodb. Smučanje je šport, pri katerem dosegamo razmeroma visoke hitrosti, zato je pomembno, da opremo prilagodimo starosti in predvsem znanju otroka. Izbira smuči je torej odvisna od znanja otroka in ne želje starša po tekmovalni opremi. Nikakor ne smemo prehitevati in otroka postaviti v položaj, ko svojih smuči ne bi obvladoval, saj to lahko privede do hudih poškodb. Obliko, zahtevnost in dolžino smuči prilagajamo sproti. Jernej Skok, trener pro alpskega smučanja, pravi: »Mlajšim otrokom, starim okrog tri leta, ki prvič stopajo na smuči, izberemo smuči, ki bodo segale do brade ali ust. Ne smejo biti pretrde, ker jih ne bo znal obvladovati, morajo pa biti torzijsko odporne, da jih otrok lahko vodi v zavoj. Ko otroci, pa tudi smučarji nadaljevalci, osvojijo osnove smučanja, lahko preidemo na nekoliko daljše smuči, ki naj bodo v višini med nosom in čelom.«
Poudarjen stranski lok
»Večina smuči, dostopnih na tržišču, ima poudarjen stranski lok. Ta je lahko bolj ali manj izrazit. Otrokom začetnikom priskrbimo smuči z bolj poudarjenim stranskim lokom, kar pomeni, da bodo otroci smuči hitreje in lažje vodili v zavoj – to pomeni, da imajo smuči manjši radij. Posledično se začetnik v kratkem času lahko nauči obvladovati smuči in hitrost. Pri tečajnikih nadaljevalcih, recimo otrocih starih nad šest let, lahko povečujemo radij smuči, to pomeni, da bodo smuči hitrejše in stabilnejše, hkrati pa bo potrebnega več znanja pri vodenju smuči v ovinek, otrok mora ob prehodu na takšne smuči povsem obvladati hitrost,« razlaga Skok.
Smučarske vezi
Večina otroških smuči že ima nameščene vezi, kar je čisto v redu. Jernej poudarja: »Pred odhodom na sneg otroka stehtajte in prilagodite težo na vezeh. Če je teža na vezeh neprimerna, se lahko zgodita dve neprijetnosti: v kolikor je na vezeh teža nameščena prenizko, se bodo vezi otroku odprle že ob malo večji obremenitvi, če pa je previsoka, se ob padcu vez ne odpre in lahko pride do hujših poškodb, tudi zloma.«
Najpomembnejša je čelada
V kolikor je le mogoče, pri čeladi ne varčujte. Vso ostalo opremo lahko otroku s pomočjo usposobljenih smučarskih učiteljev kupite na mnogih sejmih rabljene smučarske opreme, ki se običajno v novembru odvijajo širom Slovenije. Seveda tudi čelado, vendar naj bo ta otroku kot ulita in nikakor poškodovana. Tudi med smučanjem naj bo pripeta točno pod brado, sicer lahko otroka ob padcu poškoduje in ne varuje.
Dolžina palic
Palice potrebujemo za dodatno ravnotežje in za to, da si z njimi pomagamo pri nakazovanju spremembe smeri smučanja. Otroci, ki se šele srečujejo s smučanjem, palic ne potrebujejo.
»V naši šoli smučanja opažamo, da so palice v začetku, ko se otroci učijo ustavljanja, zavijanja, skratka obvladovanja smuči, predvsem moteč element, ki ves proces prilagajanja na smuči podaljša. Otroci lažje usvojijo smučanje brez palic, zato jih dodamo takrat, ko so na smučeh že povsem stabilni. Pri izbiri palic ne zgrešite, če jih obrnete narobe, otrok naj jih prime pod krpljico, v komolcu pa mora imeti kot 90°,« pojasni trener.

Smučarski čevlji
Zdi se, da so smučarski čevlji najmanj priljubljen del smučarske opreme, tako za otroke, ker jim v nobenih ni zares udobno, kot tudi za starše, ker jih težko izberejo. »Smučarski čevlji naj bodo enake velikosti, kot so otrokovi čevlji, ker le takšni omogočajo pravi občutek in dober prenos sile na smuči, prav tako naj ne bodo pretirano trdi, ker takšni otroku ne omogočajo, da bi pritisnil na smuči in dovolj gibal,« nam razjasni.
Mamini nasveti
- Preden gremo z otrokom na bele strmine, razmislimo tudi o stvari, ki se ji reče obisk stranišča. Zagotovo je bolje otroku izbrati kombinezon iz dveh delov, saj ga tako lažje slečemo in mu pomagamo pri opravilu.
- Tudi rokavice mu zvežimo na vrvico in jo pretaknimo skozi rokave, tako ne bomo že prvi dan divjali v trgovino po nove, ker je ena 'po nesreči' padla s sedežnice.
- Otroka opremimo s paketom robčkov, ker je svečka skorajda neizbežen spremljevalec snežnih radosti.
- Krema z zaščitnim faktorjem naj bo obveza, preden začnemo dan, ne pozabimo niti na sončna očala oziroma smučarsko masko, za otroke so na voljo tiste z univerzalnimi stekli, primernimi za sonce in meglo.
Učenje smučanja
Na vprašanja odgovarja že zgoraj omenjeni trener.
Kdaj je primerno naše najmlajše postaviti na smuči?
Čim prej (smeh). No, pri treh letih so že v večini tako razviti in poslušni, da jih lahko brez skrbi postavite na smuči. Seveda svetujem, da se uvajanje začne z igro na snegu in spoznavanjem opreme. Vse mora potekati preko igre, tako bo otrok vzljubil smučanje. Najprej s starši za kakšno uro ali dve, potem pa priporočam, da vajeti prepustite učiteljem. Otroci v skupinah (pri izbiri šole bodite pozorni, da skupine ne bodo prevelike, pri začetnikih največ pet) se hitro učijo, saj se opazujejo. Tudi vzdušje je v šoli običajno veselo, veliko je rekvizitov, različnih zabavnih vaj, ki otroke pripeljejo do hitrih rezultatov. Prvi pa naj bo ta, da se otrok zna sam ustaviti. Varnost je na smučeh najpomembnejša. Poleg užitka.
Ali zagovarjate vajeti pri učenju smučanja?
Nekateri starši se poslužujejo vajeti, vendar je to neke vrste potuha otroku, ker mu na nek način starš vedno nudi možnost, da ga ustavi. Nisem pristaš učenja od zadaj. Otroci so že tako podvrženi temu, da se usedajo nazaj, z vajetmi to nevede še spodbujamo. Zagovarjam učenje od spredaj nazaj. Tako je otrok fokusiran na učitelja, na skupino, ni se mu nenehno treba ozirati nazaj in pogledovati, kaj se za njim dogaja.
Koliko časa dnevno je primerno z otrokom preživeti na smučeh?
Otroke je treba na smučanje pripravljati tekom celega leta. Ni treba načrtno za smučanje, fino je, da so aktivni, tako imajo dovolj kondicije tudi na snegu, tako ne postanejo prehitro utrujeni. Če je smučišče v visokogorju, ne pozabimo, da je zrak redkejši in postanemo hitreje utrujeni. Smučanje je za otroke precej naporen šport, dokler ga ne usvojijo. Mi priporočamo pri malčkih tri ure s premori, pri večjih otrocih pa brez odmora. Naj ne manjka igre, pohvale in motivacije … pa na topel obrok ne pozabite. Otroku je treba prisluhniti, tako kot pri vsaki stvari.
Kako vzdrževati opremo?
Da bo smučanje užitek, polagam na srce, da otrokovo opremo vzdržujete enako kot svojo. Če vaše smuči na ledu ne zagrabijo, bodo otrokove še manj, zato naj bodo robniki smuči redno in ustrezno brušeni in ploskev namazana. Saj veste, kako zoprno je, če vsi mimo tebe švigajo, tebi pa še palice ne pomagajo, da se premakneš. Pa prijeten skok v smučarsko sezono!
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV