Bibaleze.si

Kdaj lahko otrok samostojno kolesari?

Špela Zupan

Prosti čas

0
08. 04. 2024 05.00

Velika večina otrok se rada vozi s kolesi in kolesarjenje je priljubljena dejavnost številnih slovenskih družin. Ali veste, do katere starosti je obvezna kolesarska čelada in ali jo mora imeti tudi malček v kolesarskem sedežu? Pa kako mora biti opremljeno kolo in kdaj lahko mladoletnik samostojno kolesari po cesti?

kolo

Otroci se večinoma radi usedejo na kolo. Starejši se lahko s kolesom že vozijo v šolo ali po drugih opravkih, pri mlajših kolo lahko predstavlja tudi zabavno in mobilno igralo. Kolesarjenje je okolju prijazno, je zdravo in ob vse več kolesarjem prijaznih poti je vse bolj priljubljeno tudi pri družinah. Da, radi se odpravimo na kolesarske izlete, a še prej je seveda potrebno poskrbeti za varnost.

Pred vožnjo je nujno pregledati, če je kolo tehnično brezhibno. Na Agenciji za varnost prometa (AVP) poudarjajo pomembnost vzdrževanja in temeljitega pregleda pred kolesarjenjem, še posebej spomladi pred začetkom sezone. Obvezna oprema kolesa medtem obsega brezhibno sprednjo in zadnjo zavoro, belo luč spredaj za osvetljevanje ceste in rdečo luč zadaj, odsevnike na pedalih in na boku ter zvonec. 

Pnevmatike morajo biti ustrezno polne, krmilo in sedež na primerni višini. Fino je, če je kolesar oblečen v opazna, živobarvna oblačila, na katerih ima lahko tudi odsevnike za še večjo vidnost. Hlačnice naj bodo spodaj ozke, da se ne bi zapletle v verigo ali špice.

Kolo je okolju prijazno prevozno sredstvo in ob kolesarjenju se krepi tudi zdravje.
Kolo je okolju prijazno prevozno sredstvo in ob kolesarjenju se krepi tudi zdravje.FOTO: Adobe Stock

Kolesar mora imeti do dopolnjenega 18. leta starosti med vožnjo vselej ustrezno pripeto zaščitno kolesarsko čelado. Na kolesu lahko odrasli prav tako prevaža otroka, mlajšega od osem let, če ima pritrjen posebni otroški sedež in če je kolo dodatno opremljeno s stopalkami za noge, prilagojenimi otrokovi velikosti. 

Tudi sedež mora ustrezati velikosti otroka, biti mora varen, trdno povezan s kolesom in nameščen tako, da ne ovira kolesarja ter mu ne zmanjšuje preglednosti in gibljivosti. "Za varnost otroka v kolesarskem sedežu so odgovorni starši oziroma skrbniki, ki morajo poskrbeti, da na kolo pravilno pritrdijo posebni sedež, da otroka pravilno namestijo in mu nadenejo čelado," so poudarili na policiji. 

Tudi otrok kot potnik na kolesu mora torej imeti med vožnjo na glavi kolesarsko čelado, vožnja z nameščenim kolesarskim sedežem pa je zatem dovoljena brez omejitev ob spoštovanju prej navedenih pogojev in ob upoštevanju cestnoprometnih predpisov.

Otroci praviloma radi kolesarijo in večina se jih nauči kolesariti pri štirih ali petih letih. A dolga je pot, ko so sposobni samostojno in varno kolesariti po cesti.
Otroci praviloma radi kolesarijo in večina se jih nauči kolesariti pri štirih ali petih letih. A dolga je pot, ko so sposobni samostojno in varno kolesariti po cesti.FOTO: Adobe Stock

Kdaj pa lahko otrok samostojno kolesari? 

Do šestega leta starosti lahko vozi kolo le na pešpoti ali v območju za pešce, v spremstvu polnoletne osebe pa tudi v območju umirjenega prometa. Od dopolnjenega 14. leta starosti sme samostojno voziti kolo v prometu, če ima kolesarski izpit. Če ga nima, lahko vozi kolo po cesti le v spremstvu polnoletne osebe, ki lahko ob upoštevanju prometnih razmer spremlja največ dva otroka, so pojasnili na policiji.

Otroci v Sloveniji sicer večinoma opravijo kolesarski izpit pri 10 letih. Izpitni program zajema teoretični in praktični del, sprva po poligonu in zatem še po cesti. Predviden je v petem razredu osnovne šole, kjer jih vodijo posebej usposobljeni učitelji, en učitelj lahko med opravljanjem izpita spremlja največ pet otrok hkrati. Med opravljanjem kolesarskega izpita otrok samostojno vozi kolo, pri čemer morajo biti drugi vozniki opozorjeni s predpisano prometno signalizacijo.

Kolesarjenje po kolesarski stezi velja za varno, ključno pa je voziti po pravi strani.
Kolesarjenje po kolesarski stezi velja za varno, ključno pa je voziti po pravi strani.FOTO: Adobe Stock

V programu skupaj sodelujejo Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, Zavod za šolstvo, AVP, policija in šole. Po opravljenem izpitu mora otrok med kolesarjenjem imeti pri sebi kolesarsko izkaznico in lahko samostojno vozi po cesti, seveda pa po nasvetu AVP in drugih deležnikov za varnost v prometu potrebuje v novih ali zelo prometno zahtevnih situacijah še vedno pomoč odraslih. 

Tako je za čim boljšo varnost smiselno otroka vsaj nekajkrat spremljati po cesti tudi po opravljenem kolesarskem izpitu, da bo kolikor je mogoče, pripravljen na promet in da bo njegova vožnja resnično varna. Na vseh nas je, da poskrbimo za čim večjo varnost mladih (pa tudi drugih malce manj mladih) kolesarjev. 

Največ prometnih nesreč z njihovo udeležbo se sicer zgodi na cestah v naselju. V zadnjih dveh letih po podatkih policije na srečo ni bilo smrtnih žrtev med mladoletnimi kolesarji, so pa bile nesreče, v katerih so bili udeleženi bodisi kot udeleženci bodisi kot povzročitelji. 

Dejstvo je, da spadajo med najšibkejše in najbolj ranljive udeležence v prometu. Zato morajo biti vozniki in vsi ostali posebej pozorni nanje, da bi bili karseda varni, starši, skrbniki, rejniki in ostali odrasli pa jim moramo biti s svojim ravnanjem zgled pri udeležbi v cestnem prometu.

Kolo mora imeti zadaj rdeč odsevnik, na obeh straneh pedal rumene ali oranžne odsevnike, na kolesih pa rumene ali oranžne bočne odsevnike. Ponoči in ob zmanjšani vidljivosti mora biti na sprednji strani bela luč za osvetljevanje ceste in zadaj rdeča luč.
Kolo mora imeti zadaj rdeč odsevnik, na obeh straneh pedal rumene ali oranžne odsevnike, na kolesih pa rumene ali oranžne bočne odsevnike. Ponoči in ob zmanjšani vidljivosti mora biti na sprednji strani bela luč za osvetljevanje ceste in zadaj rdeča luč.FOTO: Adobe Stock

Na policiji vse kolesarje, tako odrasle kot tudi otroke, nagovarjajo k upoštevanju prometnih predpisov. "Še posebej naj upoštevajo pravilno stran oziroma smer vožnje, prometno signalizacijo, denimo rdeča luč na semaforju ali križišče s prednostno cesto. Uporabljajo naj površine, namenjene vožnji kolesarjev, in naj vožnjo prilagodijo svojim sposobnostim. Ker so pri prometnih nesrečah kolesarjev pogoste poškodbe glave, kolesarjem tudi svetujemo, naj dosledno uporabljajo zaščitno kolesarsko čelado," so pozvali.

Za otroke moramo poskrbeti starši, skrbniki in rejniki. Odgovorni smo tudi za prekršek mladoletnega kolesarja, kajti dolžni smo nadzorovati otroke v cestnem prometu. Globe za različne prekrške so določene v Zakonu o pravilih cestnega prometa, v primeru opustitve dolžne skrbi ali nadzorstva staršev, skrbnikov oziroma rejnikov, katerih otrok ali mladoletnik stori prekršek, pa je predpisana globa v višini 160 evrov. A denarna kazen je še najmanj, ključno je, da je otrok zdrav in cel ter da so zdravi in celi tudi vsi drugi v prometu. 

Pa srečno in varno vožnjo!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855