Bibaleze.si

Kako poskrbeti za varnost otroka v bližini vode?

S.B.

Izleti in počitnice

0
17. 06. 2024 04.30

Številne malčke – radovedne, aktivne in željne raziskovanja okolice – privlači voda. Sveti se, valovi, škropi in lahko celo povzroči, da stvari lebdijo! Vendar malčki ne razumejo, da je voda lahko nevarna in še niso dovolj stari, da bi storili, kar je potrebno, ko se znajdejo v težavah. Zato je bistvenega pomena, da jih zaščitite pred morebitnimi nevarnostmi v bližini vode. Preverite preventivne ukrepe, ki lahko pri tem pomagajo.

voda

Upoštevanje varnostnih ukrepov ob vodi je pomembna ne glede na starost, še posebej občutljiva starostna skupina pa so malčki. Utopitev je namreč glavni vzrok smrti zaradi poškodb pri otrocih od 1. do 4. leta starosti. Majhni otroci se lahko utopijo že v desetih ali dvajsetih centimetrih vode in to se lahko zgodi hitro in neslišno. Zato je pomembno upoštevati preventivne varnostne ukrepe, kadarkoli ste v bližini voda. 

Največjo nevarnost utopitve predstavlja nepričakovan, nenadzorovan dostop otroka do vode, pa naj si gre za kopalne ali masažne kadi, bazene, morje, reko ali ribnik. Kar 69 odstotkov utopitev med otroki starimi do štirih let se namreč zgodi v času, ko se otroci pravzaprav ne kopajo. Ko se otroci igrajo v vodi in okoli nje, postane popoln in stalen nadzor staršev nujen.

Večina utopitev se zgodi v trenutku nepozornosti.
Večina utopitev se zgodi v trenutku nepozornosti. FOTO: Adobe Stock

PREBERI ŠE: Nevarnosti napihljivih otroških bazenov

Težka dejstva o utapljanju

Utopitev je glavni vzrok smrti zaradi poškodb pri otrocih, starih od 1. do 4. let.

Utopitev je tretji najpogostejši vzrok smrti zaradi nenamernih poškodb pri otrocih, starih 19 let in manj.

Otroci, mlajši od enega leta, se najpogosteje utopijo doma v kadi ali vedru.

Kakšni so preventivni ukrepi za preprečevanje utopitve pri otrocih?

Na uradni spletni strani NIJZ opozarjajo, da naj otrok v domačem bazenu plava le skupaj z odraslo osebo. "Pri tem moramo imeti majhnega otroka in slabega plavalca vsak trenutek na dosegu rok. Tudi napihljivi pripomočki za plavanje ne zagotavljajo varnosti otrok pred utopitvijo, prav tako ne znanje plavanja. Otroku lahko npr. spodrsne in pade v bazen, ob tem z glavo udari ob rob bazena, izgubi zavest in se utopi," dodajajo.

Hkrati navajajo, da se ne smemo zanašati na starejše otroke. "Majhnega otroka ne pustimo v varstvu starejših sorojencev ali prijateljev, če niso odgovorni odrasli. Utopitve majhnih otrok se pogosto zgodijo ravno v času, ko so pod nadzorom starejših sorojencev. Ne dovolimo, da nam uporaba mobilnega telefona ali karkoli drugega niti za trenutek ne preusmeri pozornosti od otrok, ki so ob vodi ali v njej. Prav tako ne pijemo alkohola kadar nadzorujemo otroke ali pred plavanjem," poudarjajo.

Ograja in varovani bazeni 

Raziskave kažejo, da lahko ograje preprečijo več kot polovico vseh utopitev majhnih otrok v bazenih. Bazeni, vključno z velikimi, napihljivimi nadzemnimi bazeni in drugimi začasnimi bazeni, morajo biti popolnoma obdani z ograjo na vseh 4 straneh. 

Ograja mora: biti visok vsaj 120 cm in brez odprtin pod njim ali med letvami, ki so širše od 4 cm. Pomembno je, da ima ograja tudi samozapiralna vrata, ki se odpirajo stran od bazena, z zapahom vsaj 54 centimetrov od tal. Vrata naj bodo ves čas zaklenjena in jih pogosto preverjajte, ali delujejo. 

Igrače hranite izven območja bazena, ko ni v uporabi, da otroci ne bodo v skušnjavi, da bi poskušali priti skozi ograjo v času, ko ne plavate. Poskrbite tudi, da kopalne kadi, masažne kadi in domače bazenčke vedno pokrijete ali zaklenete dostop do njih takoj po uporabi.

V bližini naravnih in umetnih voda naj bo otrok nadzorovan, uporablja pa naj rešilni jopič in druge pripomočke, ki preventivno delujejo.
V bližini naravnih in umetnih voda naj bo otrok nadzorovan, uporablja pa naj rešilni jopič in druge pripomočke, ki preventivno delujejo.FOTO: Adobe Stock

Onemogočite nenadzorovan dostop do kopalnic

Kopalnica je lahko tvegano mesto za malčke. Z glavo naprej se lahko prevrnejo v straniščne školjke in napolnjene kadi ali pa se opečejo s prevročo vodo. 

Uporabite varnostne zapahe za kljuke, da bodo kopalnice zaprte, ko niso v uporabi. Kot dodaten sloj zaščite namestite zapahe ali ključavnice na pokrove straniščne školjke in razmislite o odstranitvi odtočnega čepa kopalne kadi, ko ni v uporabi, da se izognete polnjenju kadi, če otrok odpre pipo.

V bližini jezer in rek uporabljajte rešilne jopiče

Otroci morajo vedno nositi rešilne jopiče, ko so v, na ali blizu naravnih voda, kot so jezera ali reke. Prepričajte se, da se pravilno prilegajo in da so varni za uporabo. Otroci, ki nimajo odličnih plavalnih veščin, morajo prav tako nositi rokavčke ali napihljive jopiče, ko so v bazenu ali vodnem parku.

Začnite s tečaji plavanja takoj, ko je vaš otrok pripravljen

Strokovnjaki priporočajo tečaje plavanja za vse otroke in njihove starše kot dodatno raven varnosti v vodi. Nedavne študije kažejo, da lahko usposabljanje za preživetje v vodi in tečaji plavanja pomagajo zmanjšati tveganje utopitve za vse otroke, vključno s tistimi od 1 do 4 let.

Odločitev, kdaj začeti, mora temeljiti na različnih posameznih dejavnikih. Ti vključujejo, kako pogosto je vaš otrok lahko v vodi, otrokovo čustveno zrelost, telesne in razvojne sposobnosti in omejitve, zanimanje za učenje plavanja in kako udobno se počutijo v vodi. Vaš pediater je dober vir, ki vam lahko pomaga ugotoviti, ali je vaš malček pripravljen.

Povzetek najbolj pomembnih nasvetov

Opazujte otroke, ko so v vodi ali okoli nje, ne da bi jih motili. Majhni otroci se lahko utopijo že v nekaj centimetrih vode, zato je pomembno, da so na dosegu rok odrasle osebe.

Takoj po uporabi izpraznite kadi, vedra, posode in otroške bazene. Hranite jih obrnjene na glavo in izven dosega otrok.Zaprite pokrove in vrata. 

Ko jih ne uporabljate, naj bodo straniščni pokrovi in vrata v kopalnice in pralnice zaprta.

Namestite ograje okoli domačih bazenov. Ograja za bazen mora obkrožati vse strani bazena in mora biti visoka vsaj 120 cm, s samozapiralnimi vrati.

Naučite se oživljanja in osnovnih veščin reševanja iz vode. Pomembno je vedeti, kako se odzvati v nujnih primerih, ne da bi pri tem tvegali svoje življenje.

Vir: NIJZ, healthychildren.org, safekids.org

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855